Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.
Notifications
Clear all

To forum zostało pomyślane jako miejsce wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy:

a.  tymi, którzy przymierzają się do organizacji synodu w swoich parafiach/wspólnotach,
b.  tymi, którzy mają już doświadczenie w organizacji synodu w swoim Kościele,
c.  uczestnikami spotkań którzy zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.
-
A to wszystko po to, aby się wzajemnie inspirować, rozwiewać wątpliwości, pomagać w uniknięciu błędów samemu popełnionych. Tak, by ten synod stał się pięknym doświadczeniem Kościoła który podąża razem.

Spotkanie synodalne na poziomie diecezji - jak może wyglądać - fragment wywiadu [eKAI]

1 Posty
1 Użytkownicy
0 Likes
198 Widok
Posty: 45
Admin
Topic starter
(@admin)
Estimable Member
Dołączył: 2 lata temu

Szczęść Boże!

Natrafiłem na ciekawy fragment opisujący jak może wyglądać spotkanie synodalne na poziomie diecezji:

– Myślę, że zobaczymy Kościół bardzo różnorodny. Kościół, którego członkami są osoby o różnym sposobie myślenia i doświadczenia wspólnoty. Ale łączy ich potrzeba bycia razem, spotykania się w atmosferze szacunku i zrozumienia. Takie są moje spostrzeżenia po pierwszym spotkaniu na poziomie diecezji, które odbyło się 23 listopada. Na spotkanie przyszło 100 osób, pracowaliśmy w 10 grupach. To było niezwykłe doświadczenie wspólnoty osób, która mogła powiedzieć o swoim doświadczeniu Kościoła. W grupach spotkały się zarówno osoby zaangażowane w parafiach, członkowie wspólnot i ruchów kościelnych, którzy mają dobre doświadczenie bycia w Kościele. Były też osoby, które mają za sobą trudne doświadczenia w spotkaniu z Kościołem-instytucją. Kościół dotąd kojarzył im się ze strukturą, a nie ze wspólnotą. Ponadto księża zwrócili uwagę, że warto zdefiniować klerykalizm i w formacji księży, kleryków pokazać w jaki sposób kształtuje się myślenie klerykalne, które później przekłada się na styl pracy duszpasterskiej. Przyznali też, że mają problem ze słuchaniem świeckich.

Tak właśnie wygląda droga tego Synodu – najpierw spotykamy się i słuchamy nawzajem. Na tym słuchaniu nie możemy poprzestać. Z tego słuchania mogą wyjść bardzo konkretne wnioski, które powinny być wprowadzone do pracy duszpasterskiej. Etap diecezjalny nie jest końcem synodu dla Kościoła warszawskiego, ale ma być początkiem „nowego stylu bycia” i głoszenia Ewangelii.

Tekst pochodzi z https://www.ekai.pl/beata-chojnacka-w-ramach-konsultacji-synodalnych-zobaczymy-kosciol-roznorodny/  

Przebieg tego spotkania opisany jest również tutaj: https://www.ekai.pl/pierwsze-synodalne-konsultacje-w-archidiecezji-warszawskiej/  

Jeżeli macie dostęp do innych tego typu materiałów dajcie znać w komentarzach 🙂

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

Podziel się: