Notifications
Clear all

To forum zostało pomyślane jako miejsce wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy:

a.  tymi, którzy przymierzają się do organizacji synodu w swoich parafiach/wspólnotach,
b.  tymi, którzy mają już doświadczenie w organizacji synodu w swoim Kościele,
c.  uczestnikami spotkań którzy zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.
-
A to wszystko po to, aby się wzajemnie inspirować, rozwiewać wątpliwości, pomagać w uniknięciu błędów samemu popełnionych. Tak, by ten synod stał się pięknym doświadczeniem Kościoła który podąża razem.

Przebieg synodu w różnych parafiach Diecezji Bielsko-Żywieckiej


Rafał Dziedzic
Posty: 41
Admin
Topic starter
(@admin)
Renomowany użytkownik
Dołączył: 9 miesięcy temu

Szczęść Boże!

Na stronach Diecezji Bielsko-Żywieckiej znalazło się interesujące podsumowanie przebiegu spotkań synodalnych w wielu parafiach diecezji. Lektura tego materiału może być cenną inspiracją dla osób, które rozważają jak zorganizować synod w swojej parafii/wspólnocie. 

Fragment artykułu:

W parafiach diecezji bielsko-żywieckiej trwają spotkania synodalne, gromadzące świeckich i duchownych. Większość koordynatorów parafialnych zgodnie podkreśla, że synod przynosi niezwykłą szansę duszpasterską na ożywienie życia parafialnego, pozwala umocnić jego wspólnotowy charakter, daje szanse na usłyszenie się nawzajem. Doświadczenie słuchania Ducha Świętego i siebie nawzajem pozostaje niezatartym motywem w nadesłanych relacjach. O synodzie jest głośno także podczas zwykłych rozmów pozakościelnych, czasami przy stole. Są obawy, ale obecne jest także zaufanie w kierownictwo Ducha wyrażone modlitwą.

„Już na pierwszym spotkaniu pojęliśmy decyzję o cotygodniowej, otwartej dla całej parafii 45-minutowej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Kościoła i synodu. W adoracjach uczestniczy ok. 20-25 osób. Spotkanie poprzedzone modlitwą osobistą i wspólnymi adoracjami przebiega w spokoju i jedności. Ludzie wypowiadają się chętnie, są na siebie otwarci i zainteresowani drogą synodalną” – zauważa Bożena Siuda z parafii na Złotych Łanach w Bielsku-Białej.

Jednocześnie koordynatorzy dzielą się obawami wynikającymi niekiedy z niezrozumienia przez niektórych istoty synodalności, innym razem z powodu słabej frekwencji lub braku zaangażowania młodych w całe przedsięwzięcie. Dominuje jednak pozytywne zaskoczenie dotychczasowymi spotkaniami, zauważalnym zaangażowaniem ze strony wiernych, proboszczów i kapłanów. Zdaniem osób odpowiedzialnych za proces, kluczem do powodzenia tego wyzwania jest doświadczenie i działanie Ducha Świętego. Każde spotkanie rozpoczyna się od modlitwy, adoracji czy liturgii słowa. Następnie uczestnicy dzielą się własnym doświadczeniem Kościoła, słuchają się nawzajem, decydują się na dyskusje nad najważniejszymi, ich zdaniem, tematami.

W bielskiej parafii w Lipniku 26 grudnia br. ruszyła specjalna nowenna do Ducha Świętego. Odmawiana jest przed Najświętszym Sakramentem po każdej Mszy św. Potrwa do 2 stycznia. „Przez czas trwania nowenny pół godziny przed wieczorną Mszą trwa adoracja w ciszy za dobre owoce synodu w parafii” – informuje parafialny koordynator Tomasz Gajer. Jak przyznaje, udało się powołać jedną grupę synodalną liczącą 13 osób. Jest w niej też ksiądz i siostra zakonna. „Pozostałe grupy będą powstawały podczas otwartego spotkania dla wszystkich, połączonego z radosnym kolędowaniem” – zapowiada i zaprasza na 9 stycznia. W różnych częściach parafii zawisły też specjalne plakaty, zachęcające do włączenia się w synod (...).

Artykuł w całości dostępny jest tutaj: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/trwaja-spotkania-synodalne-w-diecezji/

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

Podziel się:
Podziel się tym!