Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.
Notifications
Clear all

To forum zostało pomyślane jako miejsce wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy:

a.  tymi, którzy przymierzają się do organizacji synodu w swoich parafiach/wspólnotach,
b.  tymi, którzy mają już doświadczenie w organizacji synodu w swoim Kościele,
c.  uczestnikami spotkań którzy zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.
-
A to wszystko po to, aby się wzajemnie inspirować, rozwiewać wątpliwości, pomagać w uniknięciu błędów samemu popełnionych. Tak, by ten synod stał się pięknym doświadczeniem Kościoła który podąża razem.

Pomysły na informowanie parafię o synodzie

8 Posty
1 Użytkownicy
0 Likes
783 Widok
Posty: 45
Admin
Topic starter
(@admin)
Estimable Member
Dołączył: 2 lata temu

Szczęść Boże!

Planujemy wykorzystać następujące kanały:

  1. Strona www parafii;
  2. Ogłoszenia parafialne;
  3. Strona fb parafii - komunikację chcemy zbudować na bazie wytycznych z Watykanu o komunikacji synodu w social mediach - jest ona dostępna tutaj: https://synod.org.pl/materialy-dotyczace-synodu/pomocne-w-informowaniu-o-synodzie-w-social-mediach/wytyczne-dotyczace-komunikacji-konsultacji-synodalnych-w-social-mediach-po-angielsku-pdf/;
  4. Planujemy również przygotować ulotkę informującą o szczegółach synodu w naszej parafii (jak będziemy mieli gotowy projekt postaram się nią podzielić :-)). Na tej ulotce znajdzie się 
    1. modlitwa za synod;
    2. harmonogram spotkań;
    3. pytania na każde spotkanie;
    4. proponowany przebieg spotkania;

Wszelkie dodatkowe sugestie są mile widziane 🙂 

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

7 Replies
Posty: 45
Admin
Topic starter
(@admin)
Estimable Member
Dołączył: 2 lata temu

Szczęść Boże!

Dzisiaj zleciłem ulotkę informującą o synodzie, do druku. Przygotowaliśmy ją w programie Canva i można ją wykorzystać jako szablon i wykorzystać w dowolnej innej parafii. 

Jakby ktoś chciał ją wykorzystać a potrzebuje pomocy jak ją dostosować albo wyeksportować i zlecić do druku to jestem do dyspozycji 🙂

My na razie zamawiamy 1000 szt. - mam nadzieje że uda się tyle rozprowadzić 🙂

Link do szablonu tej ulotki w bazie materiałów: https://synod.org.pl/materialy-dotyczace-synodu/materialy-graficzne-plakaty-ulotki-itp-pomocne-w-informowaniu-o-spotkaniach-synodalnych/szablon-ulotki-informujacej-o-synodzie-w-parafii-parafia-pw-sw-michala-archaniola-we-wroclawiu/  

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

Odpowiedz
Posty: 45
Admin
Topic starter
(@admin)
Estimable Member
Dołączył: 2 lata temu

Szczęść Boże!

W materiałach umieściłem właśnie propozycje grafik do postów na FB, które w naszej parafii będziemy wykorzystywać w kampanii informacyjnej o synodzie. Grafiki przygotowaliśmy w Canvie, więc w prosty sposób każdy chętny może je dostosować do własnych potrzeb. 

Oprócz samych grafik umieściłem również harmonogram postów - może on pomóc rozeznać się w szerszym kontekście w jakim wykorzystywane będą poszczególne grafiki. 

Mam nadzieje że te materiały okażą się przydatne 🙂

Link: https://synod.org.pl/materialy-dotyczace-synodu/pomocne-w-informowaniu-o-synodzie-w-social-mediach/grafiki-do-postow-na-fb-dotyczace-synodu-parafia-pw-sw-michala-archaniola-we-wroclawiu-canva/

Jeśli macie własne materiały, które mogą być użyteczne innym, podzielcie się nimi 🙂 

Podążajmy tą drogą synodalną razem, wspierając się nawzajem 🙂

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

 

Odpowiedz
Posty: 45
Admin
Topic starter
(@admin)
Estimable Member
Dołączył: 2 lata temu

Szczęść Boże!

Znalazłem ciekawą stronę na FB informującą o synodzie w parafii - https://www.facebook.com/synod.bobolamilicz/. Dzięki uprzejmości p. Romana Kamińskiego udostępniamy na stronie szablony PSD które mogą pomóc w szybkim dostosowaniu przygotowanych grafik informujących o synodzie do potrzeb innych parafii :-). 

Wszystkie materiały udostępnione są tutaj: https://synod.org.pl/materialy-dotyczace-synodu/pomocne-w-informowaniu-o-synodzie-w-social-mediach/komunikacja-synodu-na-fb-parafia-pw-sw-andrzeja-boboli-w-miliczu/

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

 

Odpowiedz
Posty: 45
Admin
Topic starter
(@admin)
Estimable Member
Dołączył: 2 lata temu

Szczęść Boże!

Chciałem się z Wami podzielić aktualnym statusem akcji informacyjnej w naszej parafii:

  1. Przygotowaliśmy zakładkę o synodzie na stronie parafialnej - http://parafiamuchoborwielki.pl/index.php/synod-2021-2023 . Statystyki strony umieszczam w załączeniu postu (przez miesiąc - a więc od początku istnienia podstrony - weszło na niego 185 osób, podczas gdy na cały serwis parafii weszło w sumie w tym czasie 3 177 osób, czyli na stronę o synodzie wchodziła mniej więcej co 17 osoba wchodząca na serwis parafialny - czy to dużo czy mało trudno mi ocenić, nie mając odniesienia do stron innych parafii. Pokazuje jednak skalę zainteresowania synodem w ogóle - jeżeli brać zainteresowanie podstroną synodu jako wyznacznik zainteresowania synodem to jest on interesujący dla ok 6% naszych parafian).
  2. Na stronie fb naszej parafii rozpoczęliśmy kampanię informacyjną o synodzie - https://www.facebook.com/Parafia-św-Michała-Archanioła-na-Muchoborze-Wielkim-Wrocław-113513390098031.  Szablony grafik wykorzystywanych w postach do edycji w Canvie udostępnione są tutaj: https://synod.org.pl/materialy-dotyczace-synodu/pomocne-w-informowaniu-o-synodzie-w-social-mediach/kampania-informacyjna-na-fb-dotyczace-synodu/ .
  3. Przygotowaliśmy i wydrukowaliśmy 1000 sztuk ulotek informujących o synodzie, które kapłani rozdawali podczas kolędy, można je zabrać ze stolika z prasą katolicką - ulotka w formacie do edycji i dostosowania do innych potrzeb innych parafii dostępna jest tutaj: https://synod.org.pl/materialy-dotyczace-synodu/materialy-graficzne-plakaty-ulotki-itp-pomocne-w-informowaniu-o-spotkaniach-synodalnych/szablon-ulotki-informujacej-o-synodzie-w-parafii-parafia-pw-sw-michala-archaniola-we-wroclawiu/ .
  4. Przygotowaliśmy prosty plakat a4 (wydrukowany na drukarce parafialnej w 3 kopiach) który został powieszony w gablotach pod kościołem i plebanią, informujący o spotkaniach synodalnych - plakat do pobrania i edycji dostępny jest tutaj: https://synod.org.pl/materialy-dotyczace-synodu/materialy-graficzne-plakaty-ulotki-itp-pomocne-w-informowaniu-o-spotkaniach-synodalnych/prosty-plakat-informujacych-o-spotkaniach-synodalnych-word/  
  5. Księża korzystając z okazji wizyty kolędowej zapraszali parafian do udziału w synodzie.
  6. W międzyczasie ks. Proboszcz wygłosił homilię bezpośrednio nawiązującą do synodu i zachęcającą do wzięcia w nim udziału (niedziela 16.01), od tego czasu zaproszenia do wzięcia udziału w synodzie pojawiają się w ogłoszeniach parafialnych. Od tej niedzieli odniesienie do synodu ma pojawić się również w modlitwie wiernych.
  7. Pierwotnie przyjęliśmy założenie, że zapisać będzie się można na spotkanie synodalne przez 2 tygodnie od 17.01 do 30.01 (przez formularz google dostępny na stronie parafii oraz w zakrystii po każdej Mszy Świętej). Jednak okazało się że przez pierwszy tydzień nie zapisała się ani jedna osoba. Wydaje nam się, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być to że:
    1. nie udało nam się dotrzeć / przekonać parafian do udziału w synodzie;
    2. parafianie nie chcą z takim wyprzedzeniem deklarować się, czy wezmą udział w spotkaniach - głównie z racji niepewności wynikającej z COVID-19
  8. W związku z powyższym zdecydowaliśmy, że nie będziemy zamykać zapisów i na spotkanie będzie można przyjść nawet bez zapisania się na nie. Utrudni nam to trochę kwestie organizacyjne, ale biorąc pod uwagę, że raczej tłumów nie będzie powinniśmy sobie poradzić (pierwotnie zakładaliśmy optymistycznie że uda się nam zaprosić ok 60 parafian na spotkanie, nasza parafia liczy ok. 9.000 osób);
  9. Dodatkowo zdecydowałem, że będę dzwonił i osobiście zapraszał znajomych do wzięcia udziału w synodzie (na razie jestem po dwóch dniach dzwonienia, udało mi się porozmawiać z 11 osobami) i okazuje się, że jest to bardzo skuteczna forma namawiania na wzięcie udziału w spotkaniach. Od razu zgodziły się na to 2 osoby, pozostałe sprawdzą w kalendarzu czy im pasuje. Ale przede wszystkim rozmowa daje możliwość zmierzenia się z nieprawdziwymi obawami dotyczącymi udziału w synodzie (np. nie wezmę w nim udziału bo nie jestem specjalistą, nie wezmę w nim udziału bo nie chodzę regularnie do Kościoła, nie wezmą udziału bo mój głos w Kościele nie jest ważny itp). Nie wiem jakie będą ostateczne owoce dzwonienia ale na tą chwilę są bardzo obiecujące.
  10. Na tą chwilę zapisanych jest 6 osób + ok 10 moderatorów/skrybów + 3 kapłanów, daje nam 19 osób, które zadeklarowały się, że są chętne na wzięcie udziału w synodzie. 

Postaram się zaktualizować ten post, gdy zakończę dzwonienie - podzielę się wówczas z wami owocami. 

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

 

Odpowiedz
2 Replies
Admin
(@admin)
Dołączył: 2 lata temu

Estimable Member
Posty: 45

Szczęść Boże!

Zakończyłem dzwonienie z podstawowej listy kontaktów - zaprosiłem na synod ponad 40 osób podczas rozmowy telefonicznej. Podczas tych rozmów jeszcze bardziej przekonałem się, że takie zapraszanie ma głęboki sens. Od jednej z osób usłyszałem, że właśnie na taki telefon czekała, bo nie była pewna czy powinna iść na synod i prosiła Pana o znak - a mój telefon odczytała jako odpowiedź na swoją prośbę. I od razu zapisała się na spotkania 🙂

Ponadto ustaliliśmy z ks. Proboszczem że w ostatnią niedzielę przed pierwszym spotkaniem, na każdej Mszy Świętej, przed ogłoszeniami zaproszę wszystkich parafian na spotkania synodalne (1-1,5 minutowe zaproszenie - treść jeszcze będę ustalał - jak już ją przygotuje podzielę się nią z wami :-)). 

Aktualny stan zapisów: 17 osób zapisanych przez formularz + 2 siostry zakonne + 3 księży + 13 moderatorów/skrybów daje nam to 35 osób chętnych do wzięcia udziału w synodzie. Pierwsze spotkanie mamy 18.02 więc jeszcze ponad 2 tygodnie na zapisy. 

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

Odpowiedz
Admin
(@admin)
Dołączył: 2 lata temu

Estimable Member
Posty: 45

Szczęść Boże!

Jesteśmy już po dwóch spotkaniach synodalnych (18.02 odbyło się pierwsze a 21.02 kolejne). 

W chwili obecnej mamy zapisanych na różne spotkania, wraz z moderatorami, siostrami i księżmi 62 osoby 🙂 Czyli teoretycznie udało nam się osiągnąć nasz cel. Na razie na spotkaniach pojawiło się w sumie 54 osoby (niektóre osoby zapisywały się na wszystkie spotkania, niektóre tylko na wybrane, na pierwsze zapisało się najwięcej osób). 

Na pierwszym spotkaniu - Jak Kościół podąża razem? (18.02, piątek) było nas 52 osoby - podzieliliśmy się na 7 grup po 7-8 osób;

Na drugim spotkaniu - Celebrowanie - (21.02, poniedziałek) było nas 42 osoby - podzieliśmy się na 6 grup po 7 osób;

Zaplanowaliśmy, że w tą niedzielę będę przed każdymi ogłoszeniami parafialnymi zapraszał na spotkania synodalne. Wstępny zarys tego co chcę powiedzieć poniżej (może to kogoś zainspiruje, albo może będziecie mieli jakieś swoje uwagi do tego co zostało powiedziane):

  1. Synod pochodzi od słowa łacińskiego „syn-hodos” czyli wspólna droga. I właśnie na wspólną drogę, w podążaniu razem za Jezusem Chrystusem chcielibyśmy was wszystkich, zaprosić.
  2. Synod jest szansą na spotkanie, na podzielenie się swoimi marzeniami o tym jak mogłaby wyglądać nasza parafia, nasz Kościół, ale i obawami, czym nie powinna się stać parafia, Kościół powszechny.
  3. Jest wspaniałą okazją do wypowiedzenia się ale i do wysłuchania tego co do powiedzenia mają inni.
  4. Nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania – jedyne co jest potrzebne to troska o naszą parafię, pragnienie aby stała się ona żywą wspólnotą uczniów podążających za Jezusem Chrystusem.
  5. Spotkania mają ustaloną strukturę. Spotkania odbędą się w małych grupach 6-8 osobowych. Każdy będzie miał szanse się wypowiedzieć (ale nie każdy musi zabrać głos). Czas na jedną wypowiedź to 2 minuty (każdy będzie mógł wypowiedzieć się 3 razy – dokładny plan spotkania znajduje się na ulotkach).
  6. Przed nami następujące tematy: Dialog w Kościele (np. Jak rozmawiamy ze sobą w naszej parafii?), Władza i uczestnictwo (np. Jak doświadczamy pracy zespołowej i współodpowiedzialności?).
  7. Bardzo was wszystkich zapraszam na nasze spotkania – jesteśmy już dwóch z nich – w sumie na pierwszym i drugim pojawiły się 54 osoby. Wierzę, że może być nas jeszcze więcej. Zapisać można się przez stronę www parafii albo po każdej Eucharystii w zakrystii. Można przyjść również bez zapisywania. Najbliższe spotkanie w poniedziałek o g. 19.00 w salce na plebanii.
  8. W razie jakichkolwiek pytań jestem do dyspozycji – telefon do mnie jest podany na stronie internetowej parafii.

Kolejne spotkanie (28.02, poniedziałek) poświęcone będzie prowadzeniu dialogu w Kościeli i społeczeństwie, a ostatnie (7.03, poniedziałek) władzy i uczestnictwie.

Jeżeli Bóg pozwoli podzielę się z Wami wnioskami po ostatnim spotkaniu - ile osób ostatecznie uczestniczyło w naszym spotkaniu, może uda nam się zdobyć jakieś opinie na temat jego zorganizowania w naszej parafii. 

Przy okazji zapraszam na stronę "Zaangażuj się w synod!" - umieściliśmy jeden z filmów tam prezentowanych na stronie. Mam nadzieję, że kogoś uda się nim przekonać do uczestniczenia w naszych spotkaniach.

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

Ps. We wpisie Pakiet materiałów na spotkania synodalne podzieliłem się wszystkimi materiałami, które przygotowaliśmy na nasze spotkania synodalne: oznaczenia sal, identyfikatory, losy, informacje organizacyjne i wytyczne dla moderatorów. Mam nadzieje, że te materiały okażą się dla was pomocne

Odpowiedz
Posty: 45
Admin
Topic starter
(@admin)
Estimable Member
Dołączył: 2 lata temu

Szczęść Boże!

Jesteśmy już po ostatnim spotkaniu. 

Na trzecim spotkaniu - Prowadzenie dialogu w Kościele i społeczeństwie (28.02, poniedziałek) było nas 44 osoby (podzieliliśmy się na 6 grup).

Na czwartym i ostatnim spotkaniu - Władza uczestnictwo (07.03, poniedziałek) było nas 43 osoby (6 grup).

W sumie zapisanych na spotkania (przez formularz on-line, w zakrystii lub bezpośrednio na spotkaniu) było:

  • 49 osób świeckich;
  • 9 osób konsekrowanych (6 sióstr zakonnych, 3 księży);
  • 14 moderatorów/skrybów wcześniej przeszkolonych;

W sumie więc zapisanych było 73 osoby. Z tego na przynajmniej jednym spotkaniu pojawiło się 64 osoby 🙂 Chwała Panu!

Ogólnie organizacja przebiegła bardzo sprawnie i wiele osób zaangażowało się w pomoc przy organizacji spotkań. Jeden z głosów po spotkaniu: "Dzięki za wczorajszy synod. Bardzo porządnie przygotowany, aż chciało się być". 

Z wniosków na przyszłość:

  • warto pomyśleć o tym, aby jednak spotkania organizować w piątki a nie poniedziałki (nie mogliśmy to zrobić z uwagi na Wielki Post i piątkowe Drogi Krzyżowe, układ ferii zimowych w naszym województwie oraz kolędy w naszej parafii) - w przyszłym roku może jednak uda się zorganizować to inaczej - jest propozycja aby analogiczne spotkania organizować cyklicznie w naszej parafii :-);
  • rozeszło się nam prawie 1000 ulotek - więc na przyszłość warto podobną liczbę wydrukować 🙂
  • codzienna intencja w modlitwie wiernych też jest istotna i przypominała o trwającym synodzie - warto o tym pamiętać; 
  • ważne było cotygodniowe zaproszenie na synod w ogłoszeniach niedzielnych;
  • akcja informacyjna w niedzielę 27.02 nie spowodowała wielkiej ilości nowych osób (dołączyła jedna) ale wydaje się, że zmotywowała tych, którzy mogliby nie przyjść (od kilku osób usłyszałem, że przyjście nie było łatwe i toczyły walkę duchową o to czy przyjść czy zostać w domu);

Teraz przed nami przygotowanie syntezy (wszystkim, którzy stoją przed tym samym zadaniem polecam najnowsze wskazówki przygotowane przez Watykan: https://synod.org.pl/materialy-dotyczace-synodu/broszury-dokumentacje-prezentacje-pomocne-przy-organizowaniu-spotkan-synodalnych-w-parafiach-wspolnotach-zakonnych-i-innych-wspolnotach/propozycje-dla-diecezji-i-konferencji-episkopatow-dotyczace-przygotowania-syntezy-pomocne-rowniez-na-poziomie-parafii-i-wspolnot-generalny-sekretariat-synodu-biskupow-tlumaczenie-automatyczne-pdf/).

W kwestii syntez, każdorazowo po spotkaniu przygotowywaliśmy syntezy poszczególnych grup i przesyłałem je do wszystkich osób, które były na spotkaniu i zostawiły adres e-mail. Ponadto na kolejnym spotkaniu miałem wydrukowane kilka kopii syntez dla osób, które chciałyby mieć wersję papierową. 

Zakładamy, że nasza synteza parafialna (zgodnie z dokumentem powyżej) będzie składała się z następujących części:

  1. Wprowadzenie (1-2 strony)
  2. Zasadnicza część syntezy
    1. Spotkanie 1 (1-2 strony)
    2. Spotkanie 2 (1-2 strony)
    3. Spotkanie 3 (1-2 strony)
    4. Spotkanie 4 (1-2 strony)
  3. Wnioski (1-2 strony)

Pomysł mamy taki, aby stworzyć zespół 6 osobowy, w którym każda osoba przygotuje jedną część, a potem będziemy wzajemnie wymieniać się uwagami i doszlifowywać dokument. Syntezę chcemy do kurii przesłać do 10.04. 

Z Bożą pomocą będę informował o dalszych postępach prac 🙂

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

Odpowiedz
Podziel się: