Bp Czaja: potrzebujemy mocnej nadziei, czyli zakotwiczenia życia w Bogu
„Potrzebujemy bardzo żywej i mocnej nadziei, czyli zakotwiczenia życia w Bogu, aby wyzwolić się od zniewalającego przywiązania do tego, co doczesne i od tzw. światowej duchowości, w której nie ma miejsca dla Boga, ponieważ sens życia człowieka sprowadza się do zaspokajania jego doczesnych potrzeb, pragnień i dążeń, rozwijając skrajny egocentryzm i instrumentalne traktowanie drugiego, także samego Boga” – mówił wczoraj w Poznaniu bp Andrzej Czaja podczas XVI Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego, wprowadzającego w treści nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.
Tegorocznemu programowi towarzyszy hasło: „Pielgrzymi nadziei”, które jest także hasłem Roku Jubileuszowego 2025.
Obrady z udziałem przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń i parafialnych rad duszpasterskich, przedstawicieli Akcji Katolickiej, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz sióstr zakonnych odbyły się w auli Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej.
Bp Andrzej Czaja nie mógł osobiście przybyć do Poznania z uwagi na powódź, która dotknęła m.in. diecezję opolską.
W swoim wystąpieniu za pośrednictwem transmisji online przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zwrócił uwagę, że tegoroczny program ma pomóc w owocnym przeżywaniu szczególnego czasu łaski, w łączności z całym Kościołem powszechnym.
„Myśl przewodnią Jubileuszu papież Franciszek zawarł w haśle: Pielgrzymi nadziei. Tymi słowy przypomina wyznawcom Chrystusa, kim są i apeluje, by w dzisiejszych uwarunkowaniach Kościoła i świata, byli i stawali się coraz bardziej ludźmi mocnymi nadzieją i podsycającymi nadzieję w ludzkich sercach. Chodzi o tę nadzieję, o której tak znamiennie naucza św. Paweł w Liście do Rzymian (5,5), że «zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany»” – mówił biskup opolski.
Podkreślił, że obchód Roku Świętego jest przez papieża misyjnie ukierunkowany, a jego celem jest dać światu nadzieję.
Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zwrócił uwagę, że realizacja papieskiego zamysłu obchodu Roku Jubileuszowego będzie równocześnie kontynuacją dzieła odnowy Kościoła na drodze odbudowy synodalności.
„Po zwróceniu uwagi na communio – w roku duszpasterskim: Wierzę w Kościół Chrystusowy – i participatio – w zamyśle aktualnego roku: Uczestniczę we wspólnocie Kościoła, w ramach realizacji programu przygotowanego na czas Jubileuszu istnieje możliwość zgłębienia i rozwinięcia ducha misyjnego – missio” – tłumaczył bp Czaja.
Zaznaczył, że „w dzisiejszych uwarunkowaniach Kościoła i świata ujawnia się wyraźny deficyt nadziei w ludzkich sercach i w konsekwencji brakuje owoców Ducha Świętego w naszym życiu: miłości, radości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wierności, łagodności i opanowania”.
Bp Czaja przypomniał, że „nadzieja dana Kościołowi od Boga jest ostoją spokojnego pielgrzymowaniu do domu Ojca mimo najróżniejszych zawirowań w świecie i między wyznawcami Chrystusa, stanowi skuteczny środek zaradczy chroniący chrześcijanina przed skupianiem się na tym, co złe, bolesne i trudne”.
Biskup opolski wskazał też, że realizacji zasadniczych zamierzeń programu duszpasterskiego na rok 2024/25 przyświecać będą dwa podstawowe cele.
„Podsycanie nadziei we wspólnocie wiernych Kościoła w Polsce poprzez przypomnienie, że «sam Chrystus jest dla nas wspaniałym światłem nadziei i przewodnictwa w naszej nocy, ponieważ On jest Gwiazdą świecącą, poranną» (Christus vivit, 33), poprzez ukazanie tej nadziei w formie celebrowania miłości Chrystusa zmartwychwstałego, który jest zawsze z nami i przez budzenie pewności, zakorzenionej w miłości i wierze, że Bóg nigdy nie zostawia nam samych, że w Nim pokładana «nadzieja zawieść nie może» (Rz 5,5)” – stwierdził prelegent.
Drugim celem jest „motywowanie wszystkich ochrzczonych, by stawali się znakami chrześcijańskiej nadziei w dzisiejszym świecie, zapalali «pochodnie nadziei», gdyż «nie możemy uciekać od świata, ale musimy ukochać ten czas, w którym Bóg umieścił nas nie bez powodu. Możemy być szczęśliwi tylko wtedy, gdy będziemy się dzielić otrzymaną łaską z naszymi braćmi i siostrami, których Pan daje nam dzień po dniu»”.
Program duszpasterski Kościoła w Polsce będzie towarzyszyć pracy duszpasterskiej w diecezjach i parafiach od pierwszej niedzieli Adwentu 2024 roku.
Organizatorem Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej.
Forum duszpasterskie w stolicy Wielkopolski odbyło się po raz szesnasty.