I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej po Synodzie o synodalności - Diecezje

Biskupi będą rozmawiać o synodzie. Wkrótce zebranie plenarne KEP na temat synodu o synodalności

Zakończyła się faza krajowa Synodu o synodalności i rozpoczęła się faza kontynentalna. Będzie ona tematem przewodnim Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim. Gościem specjalnym spotkania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski zapowiedział 393. Zebranie Plenarne KEP, które odbędzie się w dniach 11-12 października w Kamieniu Śląskim. 

– Wierzymy, że kard. Grech podzieli się z nami doświadczeniami synodalności Kościoła na bazie syntez krajowych, które zostały przesłane w sierpniu br. do sekretariatu Synodu w Watykanie – zaznaczył. Sekretarz generalny Episkopatu zauważył, że spotkanie z kard. Grechem poprzedzi sesja, podczas której biskupi będą analizować i podsumowywać etap krajowy procesu synodalnego w kontekście Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu.

– Tej części będzie przewodniczył abp Adrian Galbas, który przybliży biskupom – tak jak uczynił to w sierpniu wobec biskupów diecezjalnych – przebieg fazy diecezjalnej Synodu i syntezę powstałą na etapie krajowym. Ponadto ks. dr Mirosław Tykfer podzieli się z biskupami refleksją na temat synodalności w Kościele w oparciu nie tylko o nauczanie Soboru Watykańskiego II, ale także sukcesywne dokumenty, które zostały wydane przez papieży i Stolicę Apostolską – podkreślił bp Miziński.

Synodalność należy do natury Kościoła

Odnosząc się do tematu synodalności, bp Miziński podkreślił, że – zgodnie z tym, co przypomina papież Franciszek – przynależy ona do natury Kościoła i jest sposobem jego istnienia i misji, w której uczestniczą wszyscy ochrzczeni.

– Chodzi o to, aby mistyczne Ciało Chrystusa i różne członki, z różnymi powołaniami i różnymi stopniami odpowiedzialności, współpracowały jako jeden organizm, który sprawia, że Kościół jest żywy i daje świadectwo obecności Boga, który jest miłością pośród nas – powiedział.

 

Biskupi będą zajmować się także tematem pomocy uchodźcom

Kolejnym zagadnieniem, które zostanie podjęte podczas zebrania plenarnego biskupów będą m.in. pomoc uchodźcom w kontekście zarówno wojny w Ukrainie jak i w perspektywie obchodzonego niedawno Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

 

– Doświadczeniami pomocy braciom ze Wschodu podzielą się z nami bp Wiesław Szlachetka – przewodniczący Komisji Charytatywnej, bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki – dodał bp Miziński.

Z kolei tematyką misji podzieli się z biskupami bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Bp Miziński zwrócił uwagę, że miejsce zebrania plenarnego warunkowane jest uroczystościami związanymi z 50-leciem powstania Diecezji Opolskiej. Jak dodał, zebraniu towarzyszyć będą również przeżycia liturgiczne. Punktem kulminacyjnym będzie Msza św. celebrowana przez biskupów w Sanktuarium na Górze Św. Anny, pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, podczas gdy homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki

[Źródło: https://deon.pl/kosciol/biskupi-beda-rozmawiac-o-synodzie-wkrotce-kolejne-spotkanie-kep-na-temat-synodu-o-synodalnosci,2282087]