II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
Instrumentum laboris 2 /  Przebieg sesji / Dokumenty / Pozostałe

Szukaj
Close this search box.

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Strona 2

Kardynał Kasper: diakonat kobiet „teologicznie możliwy i duszpastersko uzasadniony” - 31.10.2024r. - Misyjnie.pl

Kardynał Walter Kasper wyraził poparcie dla wyników niedawno zakończonego w Watykanie XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Synod był „wydarzeniem prawdziwie historycznym”; tematu synodalności „nie można już skreślać ze stołu” – powiedział w rozmowie z portalem internetowym „communio.de”. Zdaniem niemieckiego purpurata ostateczny dokument jest na pewno wiążący – decydujący będzie teraz jego odbiór.

Francuski biskup: Kościół nie rozwija się przez rewolucję - 31.10.2024r. - Niedziela.pl

Edgar Beltrán (The Pillar): Jakie było doświadczenie Księdza Biskupa podczas Synodu? Wielu delegatów stwierdziło, że dyskusje na drugiej sesji były bardziej techniczne niż na pierwszej, czy Ekscelencja uważa, że warto było przeprowadzić tak długi proces?

Papież do Polaków: niech Synod zaowocuje nową otwartością na działanie Ducha Świętego - 30.10.2024r. - Vatican News

Podczas środowej audiencji generalnej, Ojciec Święty zwracając się do pielgrzymów z Polski, zachęcił do poświęcenia jeszcze większej uwagi przygotowującym się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

Bp Grzybowski: „Nie ma innej drogi, niż współodpowiedzialność” - 29.10.2024r. - Niedziela.pl

Przedwczoraj w Rzymie papież Franciszek zakończył trwający od trzech lat Synod o synodalności. Z tej okazji ks. dr Tomasz Podlewski z Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, specjalnie dla „Niedzieli” przeprowadził w Rzymie wywiad z bp. prof. Jackiem Grzybowskim z diecezji warszawsko-praskiej, delegatem Konferencji Episkopatu Polski na Synod, historykiem filozofii i wykładowcą UKSW w Warszawie. W strukturach KEP bp Grzybowski jest m. in. członkiem Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych oraz członkiem Rady ds. Społecznych.

Czy koniec synodu to jego początek? [KOMENTARZ] - 29.10.2024r. - Misyjne.pl

Przed rozpoczęciem Synodu o Synodalności wielu podważało sens jego przeprowadzania. „To i tak nic nie zmieni” – mówili niektórzy. Zastanawiam się, czy podobne myślenie dominowało przed Soborem Watykańskim II. Czy Synod o Synodalności również poznamy po owocach dojrzewających parę dekad?

Kard. Grzegorz Ryś: KOŚCIELE ŚWIĘTY, CO MÓWISZ SAM O SOBIE? - 27.10.2024r. - EWTN.pl

O równości w godności i uszanowaniu wypowiedzi każdego uczestnika Synodu o synodalności; o wspólnocie modlitwy, pokuty i pracy, jaką tworzą jego uczestnicy; o strukturze Synodu, którego 38% uczestników nie jest biskupami; o formułowaniu dokumentu końcowego; o przyszłości Kościoła - mówi kard. Grzegorz Ryś w rozmowie z Magdaleną Wolińską-Riedi.

Weigel o Synodzie: karty na stół! Głosy „żywego Kościoła” nie zostały wysłuchane, choć mają same asy! - 29.10.2024r. - Opoka.pl

Podczas Synodu wiele mówiło się o wysłuchaniu wszystkich. Jak zwraca uwagę George Weigel, ta deklaratywna „dialogiczność” nie szła w parze z wysłuchaniem tych, którzy mieli inne zdanie niż organizatorzy. Ostatecznie „karty” zostały wyłożone na stół i okazało się, że znacznie mocniejsze mają ci, którzy są wierni Ewangelii i Tradycji Kościoła, a zwolennicy światowości zostali z blotkami.

Co konkretnie proponuje Dokument Końcowy Synodu o synodalności? - 29.10.2024r. - eKAI.pl

Zatwierdzony przez papieża Franciszka Dokument Końcowy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności przynosi szereg propozycji reform, które – jeśli zostaną wprowadzone w życie – mogą w dużej mierze zmienić oblicze Kościoła katolickiego, w tym panujące w nim relacje między duchownymi i świeckimi. Wymagać to jednak będzie nie tylko wskazanych w dokumencie zmian strukturalnych, ale przede wszystkim zmiany mentalności samych ochrzczonych.

Biskupi z Niemiec o „poligonie synodalności”: teraz jest otwartych wiele drzwi - 28.10.2024r. - eKAI.pl

Uczestniczący w obradach XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów biskupi Niemiec są zadowoleni z osiągniętych efektów. „Kościół XXI wieku stał się bardziej świadomy swojej globalności i katolickości, a Synod był poligonem synodalności” – powiedzieli w Rzymie podkreślając, że „teraz jest otwartych wiele drzwi”.

10 kluczowych pytań i odpowiedzi o dokument końcowy Synodu o synodalności - 27.10.2024r. - EWTN.pl

W sobotę papież Franciszek podjął bezprecedensową decyzję o uznaniu dokumentu końcowego Synodu o synodalności za autorytatywne nauczanie Kościoła. 52-stronicowy tekst zawiera refleksję teologiczną nad naturą synodalności, która stanowi kontynuację reform Soboru Watykańskiego II, a także przedstawia propozycje zastosowania synodalności w relacjach, strukturach i procesach Kościoła katolickiego. Ostatecznym celem jest zwiększenie skuteczności Kościoła w ewangelizacji poprzez uczynienie go bardziej partycypacyjnym i inkluzywnym.

Prof. Aleksander Bańka o Synodzie: rozeznawanie, dialog, odpowiedzialność - 28.10.2024r. - Vatican News

Jeśli mamy coś z tego Synodu wziąć, to chodzi o pewien sposób czy styl budowania relacji w Kościele; formę przeżywania dojrzałej współodpowiedzialności za Kościół, bo do tego jesteśmy bardzo mocno zachęcani – wskazał prof. Aleksander Bańka podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie odbyło się w niedzielę, 27 października i wzięli w nim udział ojcowie synodalni z Polski, którzy uczestniczyli w obradach Synodu nt. Synodalności.

Prof. Aleksander Bańka o zakończonym synodzie: świeccy są ważni w Kościele [+GALERIA] - 28.10.2024r. - Misyjne.pl

Zakończony w sobotę w Watykanie synod biskupów niesie przesłanie, że świeccy są ważni w Kościele – ocenia świecki przedstawiciel Europy na synod prof. Aleksander Bańka. Jak dodaje, świeccy są zaproszeni do tego, by brać odpowiedzialność za Kościół i uczestniczyć w podejmowaniu decyzji.

Kard. Jean-Claude Hollerich po synodzie: katolicy zobaczą Kościół, w którym są ważni - 27.10.2024r. - Misyjne.pl

Katolicy prawdopodobnie nie od razu zobaczą skutki synodu, „gdyż zmiany wymagają czasu i Duch Święty potrzebuje czasu, żeby nawrócić nasze serca (…) bo stawiamy opór”. Ale „z czasem zobaczą Kościół, w którym się liczą, w którym są ważni, w którym ich talenty, ich dary, ich doświadczenie życiowe są ważne, ponieważ należą do ludu ochrzczonych”. „Należą do świętego ludu Bożego i we chrzcie i bierzmowaniu otrzymali misję. Wypełniamy tę misję razem jako Kościół” – podkreślił relator generalny zakończonego dziś zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności kard. Jean-Claude Hollerich w wypowiedzi dla portalu Vatican News.

Kard. Ryś po zakończeniu Synodu: w sercu synodalności jest doświadczenie wiary - 28.10.2024r. - eKAI.pl

W sercu synodalności, tak jak w sercu Kościoła, jest doświadczenie wiary, to znaczy spotkania Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego i żyjącego – mówił kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podczas konferencji prasowej po zakończeniu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbyła się w niedzielę 27 października br. przy kościele polskim św. Stanisław Biskupa i Męczennika w Rzymie.

Szwajcarscy uczestnicy pozytywnie oceniają synod - 28.10.2024r. - eKAI.pl

Szwajcarscy uczestnicy ogólnie pozytywnie ocenili przebieg i wyniki XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności. Przewodniczący Konferencji Biskupów Szwajcarii bp Felix Gmür podkreślił 27 października w Rzymie, że z perspektywy Szwajcarii, ważne jest, że w dokumencie końcowym uwzględniono równe prawa kobiet i decentralizację w Kościele. Jednocześnie udało się utrzymać w jedności Kościół powszechny z jego bardzo różnymi doświadczeniami i sposobami myślenia.

Ojcowie Synodalni z Polski: celem nie jest synodalność sama w sobie, ale misja - 27.10.2024r. - Opoka.pl

Większe zaangażowanie świeckich w Kościele; synodalność jako wspólna droga; skok jakościowy w synodach Kościoła oraz kwestia posług i charyzmatów – to niektóre z tematów poruszanych przez ojców synodalnych na dzisiejszej konferencji prasowej po zakończeniu synodu o synodalności.

Abp Lackner: proces synodalny trwale zmienia życie Kościoła - 27.10.2024r. - eKAI.pl

W ocenie przewodniczącego Konferencji Biskupów Austrii, arcybiskupa Franza Lacknera, druga sesja XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności zakończyła się „pozytywnym i pełnym nadziei” przyjęciem dokumentu końcowego. „Bez względu na to, jak szczegółowo ocenia się dotychczasowe wyniki, jasne jest, że proces synodalny trwale zmienia życie Kościoła” – podkreślił abp Lackner w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress po głosowaniu nad dokumentem synodalnym. Stwierdził, że zapoczątkowany przez papieża Franciszka przed trzema laty globalny proces jest „wyjątkowy w swoim rodzaju” i w przyszłości będzie „miarą i probierzem dla wszystkich typów zgromadzeń kościelnych”.

Kard. Christoph Schönborn: to nie Europejczycy dominowali na synodzie - 27.10.2024r. - Misyjne.pl

Kard. Christoph Schönborn postrzega dokument końcowy XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, który papież Franciszek natychmiast wprowadził w życie, jako decydujący krok w kierunku synodalnego, zreformowanego Kościoła. „Nigdy nie doświadczyłem tego w ciągu 40 lat mojego doświadczenia synodalnego”, powiedział arcybiskup Wiednia w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej Kathpress. Kardynał zwrócił uwagę, że 60 procent uczestników pochodziło z półkuli południowej.

Kard. Ryś pomiędzy obradami synodalnymi przygotowywał kanapki dla ubogich mieszkańców Rzymu - 27.10.2024r. - Misyjne.pl

Kard. Ryś pomiędzy obradami synodalnymi przygotowywał kanapki dla ubogich mieszkańców Rzymu. – Bo my nie jesteśmy tylko od głoszenia słowa Bożego, ale jesteśmy również od czynów miłosierdzia – mówi kard. Krajewski.

Austriacka teolożka Csiszar po synodzie: teraz rozpoczyna się faza twórczej realizacji - 27.10.2024r. - Misyjne.pl

Wraz z zakończeniem Synodu Biskupów i uchwaleniem jego dokumentu końcowego rozpoczyna się faza realizacji i kreatywności: Teraz synodalność jako „nowy styl Kościoła” należy przeżywać i pogłębiać we wspólnotach i konferencjach biskupów, uważa teolożka pastoralna z Linzu, Klara Antonia Csiszar.

Dokument końcowy Synodu darem dla papieża i ludu Bożego - 27.10.2024r. - Niedziela.pl

Dokument Końcowy Synodu jest darem dla papieża, ludu Bożego i nie można go zatrzymać dla siebie - podkreślił papież Franciszek w przemówieniu wygłoszonym 26 października na zakończenie obrad Synodu o synodalności. Dodał, że nie zamierza publikować „adhortacji apostolskiej”, którą zazwyczaj publikowali papieża na podstawie dokumentów końcowych synodu. „Dokument zawiera już bardzo konkretne wskazania, które mogą być przewodnikiem dla misji Kościołów na różnych kontynentach” - podkreślił.

Papież na zakończenie synodu: Kościół synodalny jest nie statyczny, lecz misyjny - 27.10.2024r. - Misyjne.pl

O Kościół nie statyczny, lecz misyjny, kroczący z Jezusem po drogach świata zaapelował papież Franciszek podczas Mszy św. odprawionej w bazylice św. Piotra na zakończenie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. synodalności. Wskazał, że „nie potrzebujemy Kościoła siedzącego i defetystycznego, ale Kościoła, który podejmuje wołanie świata i brudzi sobie ręce, aby mu służyć”.

Synodalność w praktyce: Papież Franciszek wdraża wizję Kościoła otwartego i misyjnego bezpośrednio po zakończeniu Synodu - 27.10.2024r. - EWTN.pl

Papież Franciszek po raz pierwszy wdraża ustalenia Synodu bezpośrednio, rezygnując z tradycyjnej adhortacji apostolskiej. Jakie zmiany czekają Kościół? Co oznacza większa rola kobiet i świeckich oraz nowe formy konsultacji i relacji? Przeczytaj nasze podsumowanie i dowiedz się, jak Kościół odpowiada na wyzwania współczesności.

Kard. Ryś: wracamy z dokumentem synodu i doświadczeniem Kościoła wspólnotowego - 27.10.2024r. - Misyjne.pl

Papież powiedział, że wracamy z dwoma rzeczami, to znaczy z dokumentem, który został opublikowany i przyjęty przez Ojca Świętego jako jego dokument oraz z doświadczeniem Kościoła wspólnotowego – wskazał kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki w rozmowie z serwisem Vatican News po zakończeniu obrad synodalnych. Dodał, że wraca także z tym, że „liczy się «my»”.

Kard. Krajewski: Synod nauczył mnie jak żyć logiką Ewangelii - 27.10.2024r. - Vatican News

Ja nauczyłem się bardzo dużo na tym synodzie. Nauczyłem się jak traktować drugą osobę. Jak rozmawiać z nią. Jak jej nie przerywać i jak się wsłuchiwać w to, co ona ma do powiedzenia, a nie to, co ja mam do powiedzenia – powiedział kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski w rozmowie z serwisem Vatican News po zakończeniu obrad synodalnych.

Zakorzenieni i pielgrzymujący by głosić Ewangelię - 26.10.2024r. - Vatican News

Dokument końcowy Synodu o Synodalności – konkretny krok by w pełni zrealizować nauczanie Soboru Watykańskiego II.

Papież: nie będzie adhortacji apostolskiej po tym synodzie - 26.10.2024r. - Vatican News

„Nie zamierzam publikować adhortacji apostolskiej. Wystarczy to co aprobowaliśmy - podkreślił Papież w przemówieniu na zakończenie obrad Synodu o synodalności. Ojciec Święty dodał: „Chcę w ten sposób docenić wartość zakończonej drogi synodalnej, którą poprzez ten Dokument przekazuję świętemu Ludowi Bożemu”.

Dokument Końcowy: Synodalność wspiera recepcję Soboru Watykańskiego II - 26.10.2024r. - Vatican News

Dokument końcowy drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów opisuje doświadczenie „komunii, uczestnictwa i misji” Kościoła, przeżywanego podczas całego procesu synodalnego i przypomina, że synodalność, jest „drogą odnowy duchowej i reformy strukturalnej, aby uczynić Kościół bardziej zaangażowanym i misyjnym”. Zauważa też, że proces synodalny odnawia we współczesnym świecie „proroczą siłę” Soboru Watykańskiego II.

Papież: Dokument Synodu darem dla Papieża i Ludu Bożego - 26.10.2024r. - Vatican News

Dokument Końcowy Synodu jest darem dla Papieża, Ludu Bożego, i nie można go zatrzymać dla siebie – podkreślił w przemówieniu na zakończenie obrad Synodu o synodalności. Dodał, że nie zamierza publikować „adhortacji apostolskiej”, którą zazwyczaj publikowali Papieża na podstawie dokumentów końcowych synodu. „Dokument zawiera już bardzo konkretne wskazania, które mogą być przewodnikiem dla misji Kościołów na różnych kontynentach” – podkreślił.

Kard. Schönborn: Kościół przechodzi wielkie próby, ale pocieszające jest to, co dzieje się na globalnym południu - 26.10.2024r. - Misyjne.pl

Kościół przechodzi wielkie próby, ale jest na dobrej drodze – powiedział kard. Christoph Schönborn w wywiadzie dla Radia Watykańskiego na zakończenie XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Synod Biskupów głosuje nad dokumentem końcowym. Wprowadzono do niego prawie 1000 poprawek - 26.10.2024r. - Misyjne.pl

Około tysiąca poprawek zostało wprowadzonych do dokumentu końcowego XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Tysiąc poprawek do stosunkowo krótkiego tekstu liczącego 47 stron i 152 akapity, dostarczonego jedynie w formie pisemnej, aby uniknąć przecieków.

„Sport jest cudem”: pierwszy Synod Sportu w Rzymie - 26.10.2024r. - Vatican News

Watykański klub sportowy Athletica Vaticana zorganizował Synod Sportu – przestrzeń dialogu z olimpijczykami, paraolimpijczykami i sportowcami-uchodźcami, którzy brali udział w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich. Spotkanie odbyło w rzymskim Pałacu św. Kaliksta i wzięli w nim udział również uczestnicy kończącego się Synodu Biskupów nt. synodalności.

Prof. Aleksander Bańka o synodzie: rozmawialiśmy m.in. o wzmocnieniu roli kobiet w Kościele - 26.10.2024r. - Misyjne.pl

Na zgromadzeniu synodalnym rozmawialiśmy m.in. o relacjach między świeckimi a duchowieństwem, o władzy i autorytecie biskupów i o wzmocnieniu roli kobiet w strukturach kościelnych – powiedział PAP filozof, świecki reprezentant Europy na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka.

Do czego doprowadzi Synod o Synodalności? Ks. Leszek Gęsiak SJ dla PCh24.pl - 26.10.2024r. - PCh24.pl

Czy Synod o Synodalności doprowadzi do głębokich zmian w Kościele? Jeżeli tak, to o jakim charakterze – doktrynalnym czy duszpasterskim? O szczegółach rozmawiamy w Rzymie z ks. Leszkiem Gęsiakiem SJ, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, który towarzyszy polskiej delegacji synodalnej.

Włoski dziennikarz: dokument końcowy Synodu zawiedzie wielu zwolenników zmian - 25.10.2024r. - Opoka.pl

W felietonie pisanym przed zakończeniem Zgromadzenia ogólnego Synodu o synodalności Andrea Gagliarducci pisze w CNA, że spodziewany dokument końcowy będzie prawdopodobnie zawodem dla wielu zwolenników zmian w Kościele. Innymi słowy „góra urodziła mysz”.

Kard. Fernández: pracujemy nad przyznaniem kobietom więcej przestrzeni i władzy - 25.10.2024r. - Misyjne.pl

Podczas spotkania z uczestnikami Synodu Biskupów, poświęconego pracom „Grupy nr 5”, które odbyło się po południu 24 października, prefekt Dykasterii Nauki Wiary wyjaśnił, że to, iż decyzji dotyczącej diakonatu kobiet nie uznaje się za „dojrzałą”, nie oznacza zamknięcia tej możliwości.

Watykan: Wybrano nową Radę Synodalną - 24.10.2024r. - Gosc.pl

W środę 23 października po południu uczestnicy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie wybrali nowy skład Rady Synodalnej.

Vaticano – Czy Synod jest potrzebny? - 24.10.2024r. - EWTN.pl

Zapraszamy Cię do obejrzenia naszego programu, w którym przybliżymy Ci tajemnice trwającego właśnie Synodu. Dowiesz się, czym jest synodalność i jakie zmiany niesie dla Kościoła.

Watykan/Czy osoby świeckie będą wybierać biskupów? - 23.10.2024r. - Niedziela.pl

Postulat większego zaangażowania świeckich w nominacje biskupów był jednym z tematów dyskusji podczas synodu biskupów w Watykanie - poinformowano na briefingu po środowych obradach. Synod biskupów na temat synodalności Kościoła, a więc jego wspólnotowości zakończy się w niedzielę.

Synod rozwiewa wątpliwości: lokalne Kościoły nie są autonomiczne, nie mogą zmieniać nauczania Kościoła - 23.10.2024r. - Opoka.pl

Podczas ostatniego w trakcie synodalnych obrad briefingu prasowego, ponownie podkreślono potrzebę ciągłej troski o to, aby głoszenie Ewangelii było dostosowane do lokalnych realiów. Zaprzeczono też, że ma się to przekładać na autonomię episkopatów polegającą dowolnym zmienianiu powszechnego nauczania Kościoła.

Watykanista Politi: Synod Biskupów to terapia grupowa dla Kościoła - 23.10.2024r. - Misyjne.pl

Watykanista Marco Politi postrzega Synod Biskupów jako „terapię grupową”, którą papież Franciszek zalecił Kościołowi. Włoski dziennikarz powiedział we wtorek niemieckiemu kanałowi telewizyjnemu „ntv”, że „synod powinien funkcjonować jak duży warsztat, w którym nikt nie powinien patronować nikomu innemu”.

Afrykańscy biskupi mówią: Jak Synod o synodalności wpłynął na Kościół w Afryce? - 23.10.2024r. - EWTN.pl

W miarę, jak Watykan kończy globalną fazę rozeznawania Synodu o synodalności, afrykańscy delegaci podzielili się swoimi doświadczeniami. Kardynał Fridolin Ambongo Besungu wyraził zadowolenie z tegorocznych rozmów, podkreślając, że Synod ma na celu nowy sposób bycia Kościołem. Arcybiskup Andrew Nkea Fuanya wskazał na rolę małych wspólnot chrześcijańskich jako skarbu dla Afryki, a biskup Edouard Sinayobye podkreślił wagę pojednania w kontekście Rwandy.

Na synodzie trwają prace nad ostateczną wersją dokumentu końcowego - 22.10.2024r. - Vatican News

40 osób zabrało głos na porannej sesji Synodu Biskupów nt. synodalności zgłaszając swoje uwagi do projektu dokumentu końcowego. Dotyczyły one m.in. roli kobiet i świeckich w Kościele oraz uprawnień konferencji episkopatów. Z ust przedstawiciela młodzieży uczestniczącego w synodzie wybrzmiał mocny apel, by po zakończeniu obrad nie pozostawiać młodych ludzi samym sobie, tylko nadal im towarzyszyć, bo oni chcą być w Kościele i pragną dalej iść drogą synodalną.

Uczestnicy synodu modlili się za zamordowanego w Meksyku kapłana - 22.10.2024r. - Vatican News

Uczestnicy synodu łączą się w bólu narodu meksykańskiego i wszystkich ludzi, których wspierał ks. Marcelo Pérez. Kapłan został zamordowany 20 października tuż po odprawieniu niedzielnej Mszy i był dobrze znany ze swojej niestrudzonej i odważnej pracy na rzecz pokoju i praw rdzennej ludności. „Ks. Marcelo był bojownikiem o pokój, człowiekiem, który szukał dialogu i sprawiedliwości dla najbiedniejszych” – podkreśla siostra María de los Dolores Palencia Gómez.

Kard. Víctor Fernández: przedstawię konkretne przykłady ról przywódczych kobiet - 22.10.2024r. - Misyjne.pl

W najbliższy czwartek, 24 października, po południu kardynał Víctor Manuel Fernández, prefekt watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary spotka się z tymi, którzy chcą przedstawić „pomysły dotyczące roli kobiet w Kościele”. Poinformował o tym w swoim komunikacie podczas porannej kongregacji generalnej Synodu Biskupów w poniedziałek.

Kard. Victor Fernandez: według papieża sytuacja nie dojrzała do diakonatu kobiet - 21.10.2024r. - Misyjne.pl

W ocenie papieża Franciszka sytuacja nie dojrzała jeszcze do tego, aby możliwe było wprowadzenie diakonatu kobiet – stanowisko to przedstawił w poniedziałek prefekt watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez.

Kard. Radcliffe'a: Wolność jako rdzeń decyzji synodalnej - 21.10.2024r. - Deon.pl

Do wolności w podejmowaniu decyzji wezwał o. Timothy Radcliffe OP w medytacji w ostatnim tygodniu Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie. Kardynał nominat cytując słowa św. Pawła z Listu do Galatów: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5:1), zachęcił ojców i matki synodalne do wejścia w nadchodzące dyskusje w duchu otwartości i zaufania. Wskazał na równowagę między osobistymi przekonaniami a zaufaniem do Bożego działania - momentu, który podkreśla znaczenie wolności w Kościele.

Uczestnicy synodu zapoznają się z projektem dokumentu końcowego - 21.10.2024r. - Vatican News

Gotowy jest projekt dokumentu końcowego Synodu Biskupów nt. synodalności. Tekst trafił do wszystkich uczestników spotkania i przez najbliższe dni będzie przez nich czytany i dyskutowany. Poinformowano o tym na spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Zapowiedziano też, że w czwartek odbędzie się spotkanie kard. Victora Fernandeza, prefekta Dykasterii Nauki Wiary, z członkami grupy roboczej zajmującej się diakonatem kobiet.

Cyfrowi misjonarze na całym świecie wspólnie modlą się za Synod - 21.10.2024r. - Vatican News

Ewangelizowanie „przestrzeni, w których ludzie szukają sensu i miłości” - to pojęcie było często powtarzane podczas spotkania modlitewnego w formie online, w którym wzięli udział „cyfrowi misjonarze” z całego świata. Wydarzenie odbyło się w Światowy Dzień Misyjny.

O. Radcliffe o Bożej wolności na finiszu synodu: myśleć, mówić i słuchać bez strachu - 21.10.2024r. - Vatican News

Słowa św. Pawła: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” przywołał ojciec Timothy Radcliffe w porannej medytacji na początku czwartego tygodnia Synodu Biskupów nt. synodalności. Brytyjski kaznodzieja, którego papież mianował ostatnio kardynałem przypomniał, że przed uczestnikami synodalnego spotkania, które jest na finiszu, pozostało już ostatnie zadanie - przygotowanie dokumentu końcowego, wprowadzenie poprawek i głosowanie nad nim.

Kard. Grech: koniec synodu początkiem czegoś nowego - 21.10.2024r. - Vatican News

Jezus odrzuca wszystkie możliwości podziałów w poszukiwaniu zjednoczenia między braćmi – wskazał Kard. Mario Grech. Sekretarz generalny Synodu Biskupów przewodniczył dziś Mszy św. z udziałem uczestników drugiej sesji XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów, które w tym tygodniu wchodzi w końcową fazę.

Ks. prof. Tomasz Wielebski o prawidłowym działaniu Parafialnych Rad Duszpasterskich - 19.10.2024r. - eKAI.pl

– Parafialna Rada Duszpasterska jest głosem doradczym w parafii. Proboszcz powinien poważnie rozważyć wskazania rady na drodze wzajemnego rozeznania. Proboszcz nie może traktować rady w sposób przedmiotowy – mówił ks. prof. Tomasz Wielebski do proboszczów i przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich z diecezji kaliskiej w ramach spotkania, które odbyło się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Kapłan z diecezji warszawsko-praskiej wygłosił konferencję nt. „Parafialna Rada Duszpasterska podstawową strukturą procesu synodalnego w parafii”.

Synod: przygotowanie dokumentu końcowego - 19.10.2024r. - Vatican News

Trwają prace nad dokumentem końcowym synodu o synodalności. W poniedziałek jego wstępny projekt zostanie przedstawiony ojcom i matkom synodalnym.

Odpowiedzialni za trwający Synod spotkali się z młodzieżą - 19.10.2024r. - Vatican News

Kardynałowie Mario Grech i Jean-Claude Hollerich oraz dwoje Amerykanów, zaangażowanych w trwający Synod spotkali się ze 140-osobową grupą amerykańskich studentów. W Auli Pawła VI rozmawiali o tym, jak na co dzień praktykować styl synodalny.

Kard. Aveline: region Morza Śródziemnego zasługuje na synod - 18.10.2024r. - Misyjne.pl

„Region Morza Śródziemnego zasługuje na synod, tak jak się stało w przypadku Amazonii” – powiedział kard. Jean-Marc Aveline podczas dzisiejszego briefingu synodalnego w Watykanie. Po spotkaniach śródziemnomorskich w Bari w 2020 r., Florencji w 2022 r. i Marsylii w 2023 r. „Ojciec Święty postanowił kontynuować te wydarzenia, nadając im nowy impuls” – oświadczył arcybiskup Marsylii.

Synod Biskupów: o czym mówili dwaj biskupi chińscy? - 18.10.2024r. - Misyjne.pl

„Kościół w Chinach jest taki sam, jak Kościół katolicki w innych krajach świata: należymy do tej samej wiary, dzielimy ten sam chrzest i wszyscy jesteśmy wierni jednemu, świętemu, katolickiemu i apostolskiemu Kościołowi” – przekonywał w Watykanie chiński biskup Giuseppe Yang Yongqiang, kierujący diecezją Hangzhou, w prowincji Zhejiang. Wraz z bp. Vincenzo Zhanem Silu z diecezji Funing/Mindong, w prowincji Fujian, bierze on udział w drugiej sesji zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności.

Czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka - Modlitwa - dzień 2 (1.10.2024r.)

Czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka - Modlitwa - Rekolekcje - dzień 2 (1.10.2024r.)

Święta Ewangelia jest naszą drogą, naszą prawdą i naszym życiem. Powierzam ją wam, którzy jesteście strażnikami nowego dnia w Kościele, który chce być synodalny dla misji.

Czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka - Świadkowie - Rekolekcje - dzień 2 (1.10.2024r.)

Siostra Deema pochodzi z Homs, syryjskiego miasta głęboko naznaczonego ranami wojny. Siostra ze wspólnoty monastycznej al-Khalil (Przyjaciel Boga) założonej w 1991 r. w syrokatolickim klasztorze św. Mojżesza Abisyńczyka przez Paula Dall’Oglio S.J. wraz z Jacquesem Mouradem. Nazywam się Deema i pochodzę z Homs, syryjskiego miasta głęboko naznaczonego ranami wojny. Jestem zakonnicą wspólnoty monastycznej al-Khalil (Przyjaciel Boga) założonej w 1991 roku w syrokatolickim klasztorze św. Mojżesza Abisyńczyka przez Paula Dall’Oglio S.J. wraz z Jacquesem Mouradem. Jestem tu dzisiaj, aby podzielić się świadectwem, którego nie da się łatwo wyrazić słowami. Jest to doświadczenie głębokiego bólu, który często prowadzi do zamknięcia się we własnej udręce, bez możliwości kontaktu z bólem innych. Wojna w rzeczywistości nie tylko niszczy budynki i drogi, ale także wpływa na najbardziej intymne więzi, które zakotwiczają nas w naszych wspomnieniach, naszych korzeniach i naszych relacjach. Podczas wojny w Syrii walczące strony systematycznie starały się izolować obszary, a nawet dystansować się od doświadczeń z sąsiednich obszarów. Stopniowo ułatwiło to odrzucenie wszelkich form empatii, oznaczając drugiego jako wroga, a nawet w skrajnych przypadkach odczłowieczając go i usprawiedliwiając jego zabijanie. Mój chrześcijański przyjaciel powiedział mi kiedyś: „wiesz, nie boję się śmierci per se, ale boję się, że zabije mnie mój muzułmański przyjaciel”.

Czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka - Prośby o przebaczenie - Rekolekcje - dzień 2

Proszę o przebaczenie Boga Ojca, czując wstyd za grzech braku odwagi, odwagi niezbędnej do poszukiwania pokoju między ludźmi i narodami, w uznaniu nieskończonej godności każdego ludzkiego życia we wszystkich jego fazach, od stanu początkowego do starości, zwłaszcza dzieci, chorych, ubogich, prawa do posiadania pracy, ziemi, domu, rodziny, wspólnoty, w której można żyć w wolności, wartości, jaką jest krajobraz i kultura każdego obszaru planety. Pokój wymaga odwagi: powiedzieć „tak” spotkaniu i „nie” starciu; „tak” poszanowaniu porozumień i „nie” prowokacjom; „tak” szczerości i „nie” dwulicowości. W imieniu wszystkich wiernych proszę o przebaczenie także tych, którzy rodzą się dzisiaj i będą rodzić się po nas, przyszłe pokolenia, które użyczają nam tego świata i które mają prawo żyć w nim pewnego dnia w harmonii i pokoju. Jeszcze poważniejszy jest nasz grzech, jeśli dla usprawiedliwienia wojny i dyskryminacji powołujemy się na imię Boga. Wybacz nam Panie.

Medytacja 4 - Zmartwychwstanie i rozmowa przy śniadaniu - o. Timothy Radcliffe OP - Rekolekcje - dzień 2 (1.10.2024r.)

Nareszcie, po raz pierwszy od czasu zaparcia się Jezusa, Szymon Piotr i Jezus rozmawiają ze sobą. Nie jest jasne, czy to ryba była grillowana, czy Piotr! Jezus pyta Piotra: „Czy mnie miłujesz?”. Nie ma ani słowa o jego zaparciu się. Liczy się teraz, dzisiaj. Łukasz Popko OP napisał: „Zauważ, że Jezus nie pytał o przeszłość. Nie prosił o wyjaśnienie czy usprawiedliwienie. Po drugie, nie pytał o przyszłość: Czy będziesz mnie kochał? Nie prosił o obietnicę: Obiecaj, że będziesz mnie kochał. Pytał o teraźniejszość! Tak często unikamy pytania o miłość i odpowiadającej na nie odpowiedzi, ponieważ tkwimy w porażkach przeszłości lub w fantazjach o przyszłości[1]”.

[polskie tłumaczenie] Rozważanie podczas modlitwy porannej „Dla Ciebie milczenie jest uwielbieniem” Łagodność i surowość synodalnej drogi - m. Maria Ignazia Angelini OSB - Rekolekcje - dzień 2 (1.10.2024r.)

„Jeśli kochasz prawdę, bądź miłośnikiem ciszy a Bóg pozwoli ci doświadczyć tego, co rodzi cisza”. (Izaak Syryjczyk) Otwieramy się razem na nowy dzień: chwalenie Boga jest wiernie progiem światła. Dzień doprowadzi nas – dziś wieczorem – do liturgii pokutnej, będącej zwieńczeniem rekolekcji. I w tym celu pozwalamy się przeniknąć i wypełnić słowami Psalmu, który śpiewaliśmy; Ewangelii, którą słyszeliśmy: przeplatanie się, które generuje promienie światła na drodze synodalnej, choć właśnie w dialektyce między wydarzeniami a Słowem.

Propozycja decentralizacji władzy doktrynalnej w Kościele katolickim spotyka się z dużym sprzeciwem - 18.10.2024r. - EWTN.pl

Decentralizacja władzy doktrynalnej w Kościele katolickim? Taki pomysł pojawił się na Synodzie o Synodalności, ale spotkał się z ogromnym sprzeciwem. Delegaci ostrzegają przed rozbiciem jedności Kościoła i relatywizacją nauczania. Przeczytaj więcej o tym, co wywołało największe emocje podczas tegorocznych obrad!

Synod o synodalności: propozycja Śródziemnomorskiego Zgromadzenia Kościelnego z udziałem migrantów - 17.10.2024r. - Misyjne.pl

Zwołanie Śródziemnomorskiego Zgromadzenia Kościelnego, ale nie tylko euro-śródziemnomorskiego, aby bezpośrednio wysłuchać głosu migrantów – to jedna z propozycji, jakie przedstawiono podczas trwającego w Watykanie trzeciego tygodnia obrad zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności. Ujawniła to na dzisiejszym briefingu Sheila Leocádia Pires, sekretarz synodalnej komisji ds. informacji. Kolejne propozycje to: „otwarcie parafii na potrzeby ludzi młodych”, zmiana godzin odprawiania Mszy św. czy otwarcie kaplic w galeriach handlowych.

Briefing synodalny o posłudze słuchania i zdrowej autonomii episkopatów - 17.10.2024r. - Vatican News

„Jeśli potrzebujemy w Kościele specjalnej posługi słuchania, to znaczy, że słuchamy niewystarczająco i powinno nas to zmusić do refleksji” – podkreśliła siostra Samuela Maria Rigon. Na codziennym briefingu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej prezentowała ona dziennikarzom przebieg prac kolejnego dnia Synodu Biskupów nt. synodalności. W czwartkowych obradach uczestniczyło 346 osób na 365 uprawnionych.

Forum synodalne: bogactwo dialogu w różnorodności - 17.10.2024r. - Misyjne.pl

Kościół lokalny, „część całości”, to znaczy część Kościoła powszechnego, w którym jest „obecny i działa”, uformowany „na obraz” tej właśnie „całości”. Wieczorem, 16 października, w Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie odbyło się drugie forum teologiczno-duszpasterskie zorganizowane w kontekście Synodu Biskupów na temat synodalności. „Wzajemna relacja Kościół lokalny – Kościół powszechny” była tematem przewodnim wystąpień moderowanych przez profesor Annę Rowlands, członka watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i kierownika Katedry św. Hildy w Katolickiej Myśli i Praktyce Społecznej na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii.

Austriacka teolog: teolodzy chcą być „położnymi” Kościoła synodalnego - 17.10.2024r. - eKAI.pl

Teologowie uczestniczący w obradach Synodu Biskupów jako doradcy chcą pomóc w „narodzinach Kościoła synodalnego”. Podkreśliła to na konferencji prasowej w Watykanie 16 października austriacka teolog Klara Csiszar. „Na synodzie jesteśmy na drodze wspólnego uczenia się” – wyjaśniła prorektor Katolickiego Uniwersytetu Prywatnego (KU) w Linzu. Tłumaczyła, że dotyczy to zarówno członków synodu, jak i teologów doradców. „Ci ostatni utworzyli wielką społeczność naukową” – stwierdziła profesor teologii i dodał z uśmiechem, że wszyscy mają wymagane przez Kościół „Nihil obstat” (łac. „nic nie stoi na przeszkodzie”) z Rzymu, „więc nie trzeba się nas bać!”

Synodalne forum teologicznie o prymacie i synodzie - 16.10.2024r. - Vatican News

W Rzymie odbyła się druga seria forów teologicznych, które towarzyszą synodowi o synodalności. Jedno z nich miało miejsce w kurii generalnej jezuitów i było zatytułowane: „Sprawowanie prymatu a synod biskupów”. Nie otwierało ono dyskusji nad potrzebą ewentualnych zmian w sposobie sprawowania władzy w Kościele, lecz jednoznacznie uzasadniało ich konieczność.

Uczestnicy Synodu Biskupów poznają bł. ks. Popiełuszkę dzięki wyjątkowej publikacji „Gościa Niedzielnego” - 16.10.2024r. - Vatican News

Papież Franciszek otrzymał wyjątkową publikację przybliżającą życie i nauczanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Została ona przygotowana przez redakcję „Gościa Niedzielnego” z myślą o uczestnikach Synodu Biskupów, który odbywa się w Watykanie. „Ten męczennik jest dumą Polaków, ale nie jest ich własnością, bo jego męczeństwo i przesłanie o tym, że zło dobrem należy zwyciężać, ma bardzo uniwersalny charakter” – mówi Andrzej Sznajder z Instytutu Pamięci Narodowej.

Bp Barron: dlaczego synod zafiksował się na umierającym Kościele w Niemczech? Popatrzmy na Kościół w Nigerii! - 16.10.2024r. - Opoka.pl

„Kościół umiera w Niemczech... dlaczego nie przestudiujemy Kościoła w Nigerii?" – pyta amerykański biskup Robert Barron w wywiadzie na założonej przez siebie platformie ewangelizacyjnej „Word on Fire”. Biskup Winoa-Rochester jest jednym z delegatów Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB) na Synodzie Biskupów na temat synodalności w Watykanie.

Synod Biskupów – dziś kolejne fora teologiczno-duszpasterskie - 16.10.2024r. - eKAI.pl

Dzisiaj w Rzymie odbędą się dwa fora teologiczno-duszpasterskie. Jedno z nich będzie dotyczyło kwestii prymatu w związku z Synodem Biskupów na temat synodalności, drugie skupi się na wzajemnych relacjach między Kościołem lokalnym a Kościołem powszechnym. Zainteresowani mogą wziąć udział w obu forach zarówno wirtualnie, jak i osobiście.

Zakończenie obrad Synodu to nie czas na ogłaszanie zmian w przepisach - 16.10.2024r. - Vatican News

O tym, że wraz zakończeniem obrad synodalnych nie należy spodziewać się ogłoszenia zmian w przepisach prawa kanonicznego, mówił podczas briefingu prasowego ks. José San José Prisco, hiszpański kanonista, jeden z ekspertów komisji kanonicznej trwającego Synodu o Synodalności. Jako przykład podał postulat obowiązkowego tworzenia rad duszpasterskich.

Kard. Willem Eijk ostrzega przed upatrywaniem zbawienia w reformach Kościoła - 16.10.2024r. - eKAI.pl

Holenderski kardynał Willem Jacobus Eijk ostrzega przed upatrywaniem zbawienia w reformach Kościoła. Prawie nigdzie Kościół nie był tak postępowy jak w Holandii – dziś kraj jest całkowicie zsekularyzowany.

Abp Kupny: czas przywrócić świeckim należne im miejsce w Kościele - 16.10.2024r. - eKAI.pl

W archidiecezji wrocławskiej trwa synod o nawróceniu i odnowie Kościoła. Metropolita wrocławski zwraca uwagę na ważne zmiany, które powinny nastąpić. – Otwarcie się na odpowiedzialność świeckich w Kościele nie jest żadną łaską, moją czy księży. To wynika z sakramentu chrztu – mówi abp Józef Kupny.

Ks. Halík: Jesteśmy świadkami Chrystusa, ale nie mamy na Niego monopolu - 16.10.2024r. - Więź.pl

Być może jednym z najważniejszych zadań kolejnego etapu drogi synodalnej będzie precyzyjne odkrycie obecności Chrystusa także poza widzialnymi granicami Kościoła. Niniejszy tekst został przedstawiony jako teologiczna i duchowa refleksja końcowa dla spotkania roboczego europejskich delegatów drugiej sesji synodu o synodalności w Rzymie. Spotkanie robocze odbyło się w sierpniu 2024 r. na Uniwersytecie Katolickim w Linzu. Wystąpienie, które poprzedziło obrady, można przeczytać tutaj

Synod o Synodalności – Trzeci Tydzień: Ewangelizacja i Odpowiedzialność - 14.10.2024r. - EWTN.pl

Rozpoczął się trzeci tydzień Synodu o Synodalności! Arcybiskup Stankiewicz przypomina: naszym celem musi być ewangelizacja i większa misyjność wspólnot. Kościół stawia również pytania o przejrzystość i odpowiedzialność, a biskup Sinayobye z Rwandy dzieli się trudnym doświadczeniem pojednania po tragedii ludobójstwa. Zobacz więcej o kluczowych wątkach Synodu

Athletica Vaticana organizuje Synod Sportu - 15.10.2024r. - Misyjne.pl

Watykański klub sportowy Athletica Vaticana organizuje Synod Sportu – przestrzeń dialogu ze sportowcami-uchodźcami, którzy brali udział w igrzyskach olimpijskich i paralimpijskich.

Kard. Steiner o święceniu żonatych księży: „Ojciec Święty nie zamknął tej sprawy” - 15.10.2024r. - Stacja7.pl

Kard. Leonardo Steiner przyznał, że „dla niektórych Kościołów dopuszczenie żonatych mężczyzn do święceń kapłańskich nie byłoby trudne”. "Trzeba pogłębić ten temat" - powiedział arcybiskup Manaus w brazylijskiej Amazonii.

Synod Biskupów: Matka Angelini skrytykowała kościelną „logikę kupiecką” - 15.10.2024r. - Misyjne.pl

Podczas Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie, w obecności papieża Franciszka, matka Maria Ignazia Angelini ostro skrytykowała obecną „kulturę kościelną”.

Synod Biskupów: kard. Hollerich wzywa do zakorzenienia Kościoła na poziomie lokalnym - 15.10.2024r. - Misyjne.pl

Podczas Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie, kard. Jean-Claude Hollerich zaapelował do uczestników, aby zajęli się ostatnią częścią „Instrumentum laboris” z taką samą determinacją, jak poprzednimi rozdziałami.

Jak odzyskać młodzież? Potrzeba dziwnego chrześcijaństwa - 15.10.2024r. - Opoka.pl

Mamy nadzieję, że Synod 2024 oprze się syreniemu śpiewowi światowej popularności, który wydają się śpiewać ważni przywódcy synodalni. Ale równie problematyczne jest twierdzenie wielu tak zwanych tradycjonalistów, że ​​musimy odrzucić wszystko, co nowoczesne. Jedyną prawdziwą drogą naprzód dla Kościoła jest ponowne uczynienie chrześcijaństwa „dziwnym” – pisze Larry Chapp.

Ostatni blok tematyczny synodu: miejsca - 15.10.2024r. - Vatican News

Rozpoczął się kolejny etap synodu o synodalności poświęcony ostatniej części dokumentu roboczego. Jest ona zatytułowana: „Miejsca”. W tematykę dyskusji wprowadził kard. Jean-Claude Hollerich. Zarówno rano, jak i po południu synod obraduje dziś w grupach językowych.

Kard. Gerhard Müller: synodalność nie jest konstruktem Kościoła - 15.10.2024r. - Misyjne.pl

Na pojawiające się współcześnie zagrożenia dla katolickiego rozumienia synodalności wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na portalu kath.net były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Georg Ludwig Müller.

Albo synodalny, albo klerykalny. Przed kim mają odpowiadać zwierzchnicy Kościoła? - 15.10.2024r. - Deon.pl

Przed kim kościelni zwierzchnicy mają zdawać sprawę ze swoich poczynań? To pytanie w trzecim tygodniu obrad zadają sobie uczestnicy watykańskiego synodu o synodalności. Ta kwestia to nie jakiś drobiazg, ale rzecz kluczowa dla przyszłości instytucji Kościoła. Jak dotąd to właśnie o brak przejrzystości i kontroli rozbijały się próby powstrzymywania kolejnych nadużyć finansowych i przestępstw seksualnych, a to właśnie te problemy demolują od lat kościelne wspólnoty, zniechęcają wiernych i są przyczyną licznych odejść.

Kard. Oswald Gracias: synod to spotkanie rodziny - 14.10.2024r. - Misyjne.pl

Synod to spotkanie rodziny – tłumaczył kard. Oswald Gracias, odwiedzając wczoraj rzymski kościół św. Pawła od Krzyża w dzielnicy Corviale, który jest jego tytularną świątynią kardynalską.

Wystąpienie o nadużyciach seksualnych, władzy i sumienia wobec zakonnic – przyjęte na Synodzie wielkim brawiami - 14.10.2024r. - Opoka.pl

„Dzisiaj było wystąpienie w sprawie przemocy – nie tylko wykorzystywania seksualnego, ale także nadużyć władzy i sumienia – wobec zakonnic, które zostało przyjęte wielkimi brawami” – ujawniła sekretarz synodalnej komisji ds. informacji Sheila Leocádia Pires. Jej zdaniem „jest to sprawa bardzo ważna, szczególnie w niektórych regionach świata, nie tylko w Afryce", że powinna zaleźć się w dokumencie końcowym Synodu.

Trzeci tydzień synodu, abp Stankiewicz: naszym celem musi być ewangelizacja - 14.10.2024r. - Vatican News

Rozpoczął się trzeci tydzień drugiej sesji synodu o synodalności. Dziś rano jego uczestnicy obradowali na 9-tej kongregacji generalnej. Była mowa m.in. o przejrzystości i odpowiedzialności. Stawiano pytanie o to, przed kim Kościół i jego zwierzchnicy mają zadawać sprawę ze swych poczynań. Podkreślono, że instancją taką nie mogą być środowiska, którym obca jest Ewangelia.

Arcybiskup szczerze o synodalności: Nikt nie dyktuje z góry ani z dołu - 14.10.2024r. - Deon.pl

Podczas kazania w Rzymie arcybiskup Salzburga Franz Lackner przedstawił zwięzłą definicję podstawowej zasady synodalności. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii wyjaśnił w niedzielę w kościele Santa Maria dell'Anima niemieckojęzycznej katolickiej „parafii” w Rzymie, że synodalność jest „wspaniałą grą między górą a dołem” z pewną osobliwością: „Nikt nie dyktuje z góry i nikt nie dyktuje z dołu”.

Biskup anglikański chwali katolicki synod powszechny - 13.10.2024r. - Misyjne.pl

Anglikański biskup Chichester Martin Warner wyraził uznanie dla obradującego obecnie w Watykanie Synodu Biskupów.

We Francji słabnie zainteresowanie synodem. Instytut Katolicki w Paryżu wychodzi z propozycją - 12.10.2024r. - eKAI.pl

We Francji gaśnie zainteresowanie synodem – alarmuje katolicki dziennik La Croix. Powołując się na badania szwajcarskiego teologa, podaje, że tendencja ta pojawia się również w innych krajach zachodnich. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, Instytut Katolicki w Paryżu uruchomił comiesięczne webinary o synodalności.

Franciszek: jedność chrześcijan i synodalność są ze sobą powiązane - 12.10.2024r. - Niedziela.pl

Jedność chrześcijan i synodalność są ze sobą powiązane - napisał Ojciec Święty w homilii na nabożeństwo ekumeniczne, odprawione wczoraj na Placu Pierwszych Męczenników Rzymski w Watykanie. Zgodnie z tradycją to właśnie w tym miejscu miał zostać ukrzyżowany św. Piotr..

W Watykanie odbyło się ekumeniczne czuwanie modlitewne - 11.10.2024r. - Misyjne.pl

Ekumeniczne czuwanie modlitewne odbyło się na placu Pierwszych Męczenników w Watykanie, między bazyliką św. Piotra i aulą Pawła VI. To właśnie tam, zgodnie z najdawniejszą tradycją, miał ponieść śmierć św. Piotr. We wspólnej modlitwie wzięli udział uczestnicy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności, w tym delegaci braterscy z innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Dziś ekumeniczna modlitwa na synodzie - 11.10.2024r. - Misyjne.pl

Dziś ekumeniczny dzień na synodzie. Wieczorem uczestnicy synodu oraz delegaci innych wyznań chrześcijańskich spotykają się w Watykanie na czuwaniu modlitewnym przygotowanym wspólnie przez Sekretariat Synodu, Dykasterię ds. Jedności Chrześcijan oraz Wspólnotę z Taizé.

Kardynał nominat Radcliffe: nie oczekujmy od synodu natychmiastowych odpowiedzi - 10.10.2024r. - Misyjne.pl

Przed oczekiwaniem od synodu natychmiastowych odpowiedzi „tak” lub „nie” na różne pytania przestrzegł kardynał nominat Timothy Radcliffe w rozważaniu poprzedzającym popołudniowe prace w grupach językowych na obradującym w Watykanie zgromadzeniu Synodu Biskupów na temat synodalności.

Ekumeniczny wymiar synodu, jutro czuwanie w rocznicę Soboru Watykańskiego II - 10.10.2024r. - Misyjne.pl

Ekumenicznemu aspektowi synodu o synodalności poświęcony był dzisiejszy briefing prasowy. Na jutro bowiem zaplanowano ekumeniczne czuwanie modlitewne. W zeszłym roku odbyło się ono na początku synodu. Tym razem przesunięto je na 11 października, kiedy to przypada 72. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II.

Biskup, czyli brat i przyjaciel? Synod ma wizję, a my mamy, co mamy - 10.10.2024r. - Deon.pl

Czytam depeszę, którą wśród wiadomości z trwającego synodu opublikowała KAI. Jest o synodalnym forum poświęconym roli biskupa. Czytam i czuję potężny rozdźwięk między tym, jak jest, a tym, jak mogłoby być z posługą biskupów. Synodalne głosy mówią, że powinni być jak bracia i przyjaciele.

Synodalne forum poświęcone roli biskupa – „bracia i przyjaciele” wezwani do przejrzystości - 10.10.2024r. - eKAI.pl

„Rola i autorytet biskupa w Kościele synodalnym” to tytuł jednego z dwóch forów teologiczno-duszpasterskiego zorganizowanych w kontekście Synodu Biskupów, które odbyły się 9 października wieczorem, w Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Prof. Anna Rowlands, członek watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i kierownik Katedry św. Hildy. Katolickiej Myśli i Praktyki Społecznej na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii, moderowała wystąpienia różnych mówców, ojców i matek zgromadzenia na temat synodalności.

Weigel o „wielkim milczeniu” Synodu w kwestiach obrony życia - 10.10.2024r. - Opoka.pl

Dramatycznie szybki rozrost „kultury śmierci”, nowotworu, który pożera zdrową tkankę moralną społeczeństw, domaga się mocnej odpowiedzi ze strony Kościoła. Tymczasem kwestia obrony życia, choć tak aktualna i pilna, jest w zasadzie przemilczana na synodzie. George Weigel zadaje więc pytanie: czy nie jest to przejaw „autoreferencyjności”, przed którą przestrzegał Franciszek u progu pontyfikatu?

Synod Biskupów: Europa staje się nowymi „peryferiami” Kościoła katolickiego - 10.10.2024r. - Misyjne.pl

Kardynałowie-nominaci z trzech kontynentów wyrazili 8 października pogląd, że Kościół globalnego Południa ma wiele darów niematerialnych, którymi może podzielić się z Zachodem, w tym bogactwo powołań kapłańskich i pełną radości wiarę. Według nich Europa zaczyna być „peryferiami” Kościoła.

Forum teologiczne na synodzie: Lud Boży podmiotem misji - 9.10.2024r. - Vatican News

W kurii generalnej jezuitów odbyło się jedno z dwóch pierwszych forów teologicznych, które towarzyszą obradom synodu o synodalności. Było ono poświęcone Ludowi Bożemu jako podmiotowi misji. Obok zaproszonych teologów w spotkaniu wzięło udział wielu uczestników synodu.

Synod Biskupów: dwa fora studyjne poświęcone roli biskupa i Ludu Bożego - 9.10.2024r. - Misyjne.pl

Trwający obecnie w Watykanie Synod Biskupów „rozdziela się”, aby otworzyć serię pogłębionych przemyśleń na temat niektórych centralnych punktów refleksji, która angażuje uczestników zgromadzenia.

Dziś na synodzie o świeckich, wychowaniu dzieci, duszpasterstwie młodzieży i diakonach - 9.10.2024r. - Opoka.pl

Kwestia niezastąpionej roli świeckich w Kościele oraz posługa kobiet we wspólnocie parafialnej, jak również zadania diakonów i troska o osoby wykorzystane seksualnie – były tematami dzisiejszej dyskusji na Synodzie, jak zrelacjonowano podczas biefingu.

Macierzyńska „siła delikatności” a „kobieta decyzyjna w Kościele”: czy te dwie wizje dadzą się pogodzić? - 9.10.2024r. - Opoka.pl

Synodalna dyskusja nad miejscem kobiet w Kościele i w społeczeństwie zdaje się podkreślać ich bezpośrednie zaangażowanie w „proces decyzyjny”. Co jednak z podstawowym powołaniem kobiety, w którym nikt jej nie wyręczy? Czy w całej tej debacie macierzyństwo nie zeszło całkowicie na drugi plan, zastanawia się Carrie Gress na łamach First Things.

Watykan: Synod o uczestnictwie świeckich i wyzwaniach stojących przed Kościołem - 9.10.2024r. - Misyjne.pl

Środowy briefing prasowy w Watykanie skupił się na bieżących pracach Synodu Biskupów. Głównym tematem rozmów synodalnych była rola świeckich w Kościele.

Watykan/ Eksperyment papieża Franciszka: synod na temat synodalności Kościoła - 9.10.2024r. - Niedziela.pl

Za "eksperyment" papieża Franciszka uważany jest trwający w Watykanie synod biskupów z całego świata. To druga sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które odbywa się pod hasłem "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Ma on mieć decydujący wpływ na nowe oblicze Kościoła katolickiego w przyszłości.

Kard. Schönborn: Synod „znacznie bardziej synodalny” niż w zeszłym roku - 9.10.2024r. - eKAI.pl

Kard. Christoph Schönborn jest pod wrażeniem i zadowolony z obrad Synodu Biskupów w Watykanie, który rozpoczął się 2 bm. „Czuję, że ta druga sesja synodu jest już znacznie bardziej synodalna niż pierwsza”, zauważył arcybiskup Wiednia w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek przez archidiecezję wiedeńską. Obserwowane przez niego „spowolnienie” synodu jest cenne, ponieważ zachodzący proces wymaga czasu.

Synodalność musi mieć jasne podstawy, aby nie było manipulacji - 8.10.2024r. - Vatican News

32 tys. euro zebrali wczoraj uczestnicy synodu na potrzeby katolickiej parafii w Strefie Gazy w ramach dnia pokuty i modlitwy o pokój. Poinformował o tym na rozpoczęcie porannej sesji synodu o synodalności kard. Konrad Krajewski. Dodał, że do tej sumy kierowana przez niego dykasteria dodała 30 tys. euro i środki te zostały już przekazane do nuncjatury w Jerozolimie.

Watykan ogłosił, kto będzie współautorem dokumentu końcowego Synod Biskupów - 8.10.2024r. - Misyjne.pl

Arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo z Konga będzie współautorem dokumentu końcowego XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Zostało to ogłoszone we wtorek na konferencji prasowej w Watykanie.

Bp B. Dziurach na Synodzie apeluje o wsłuchanie się w głos młodzieży - 8.10.2024r. - eKAI.pl

Podczas drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie, egzarcha apostolski dla Ukraińców obrządku bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii Bohdan Dziurach w wystąpieniu na temat synodalności i roli młodzieży w misyjnej służbie Kościoła. Delegat Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wezwał do odnowy Kościoła poprzez aktywny udział młodego pokolenia, które powinno stać się nośnikiem nadziei i nowego ducha w świecie.

Irlandzka zakonnica zaapelowała o „nowe podejście" do kapłaństwa kobiet. Wątpliwe refleksje synodu - 7.10.2024r. - Opoka.pl

„Myślę, że musimy spojrzeć na kwestię dopuszczenia kobiet do kapłaństwa bardzo szeroko, z punktu widzenia ducha powołującego kobiety, ponieważ niektóre kobiety odczuwają powołanie do kapłaństwa lub diakonatu, a także z punktu widzenia potrzeb misji” – powiedziała delegatka zakonów żeńskich, apelując, by nie ograniczać się do teologicznego czy kanonicznego punktu widzenia.

Synod o synodalności. Większa niż przed rokiem „gotowość słuchania siebie nawzajem” - 7.10.2024r. - Misyjne.pl

Czasami można postrzegać Synod jako instytucję bardzo biurokratyczną, która zajmuje się głównie produkcją dokumentów. Dziś mogliśmy zobaczyć, jak bardzo jest on związany z aktualnymi wydarzeniami – mówił abp Gintaras Grušas na briefingu prasowym, prezentującym kolejny dzień obrad synodu o synodalności.

Benedyktynka przemawiała na Synodzie Biskupów. Mówiła o misji Kościoła - 7.10.2024r. - Deon.pl

Matka Maria Ignazia Angelini, benedyktynka i teolog, wygłosiła w poniedziałek rano na Synodzie Biskupów w Watykanie refleksję na temat „Perspektywa relacji: Dowód odwrotny”. W swoich uwagach odniosła się do pierwszej części „Instrumentum laboris”, kluczowego tekstu Synodu, który dotyczy relacji w Kościele i poza nim.

Synod: kolejny blok tematyczny, jak poprawić relacje w Kościele - 7.10.2024r. - Vatican News

Rozpoczął się drugi tydzień drugiej sesji synodu o synodalności. Przedmiotem obrad jest kolejny blok tematyczny poświęcony relacjom: z Bogiem, międzyosobowym i z innymi Kościołami. Dziś uczestnicy synodu spotykają się w małych grupach językowych. W tematykę obrad wprowadził relator generalny kard. Jean-Claude Hollerich.

Papież i kard. Krajewski zachęcają uczestników Synodu do wsparcia katolików z Gazy - 7.10.2024r. - Misyjne.pl

W obchodzonym dziś dniu postu i modlitwy o pokój na świecie kard. Konrad Krajewski zachęcił uczestników zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności do dołączenia do jałmużny, która zostanie przeznaczona na potrzeby jedynej katolickiej parafii w Strefie Gazy.

O hulającym „duch soboru” w Polsce i w Kościele… - 7.10.2024r. - Opoka.pl

Rzekomy „duch soboru”, jak zauważył Joseph Ratzinger to niekoniecznie Duch Święty, a raczej anty-duch. Każda teologiczna nowinka miała być lepsza, niż „stare” rzeczy zakorzenione w Ewangelii, Tradycji i nauczaniu Magisterium Kościoła. Dziś można się obawiać, że fałszywy duch wkręca się w synod poświęcony synodalności – podkreśla o. Dariusz Kowalczyk.

Kard. Hollerich wzywa do konkretnych działań na rzecz pokoju i relacji kościelnych - 7.10.2024r. - Misyjne.pl

W poniedziałek rano kardynał Jean-Claude Hollerich, arcybiskup Luksemburga i sprawozdawca generalny Synodu Biskupów, otworzył posiedzenie Synodu w Watykanie pilnym apelem o pracę na rzecz pokoju. Podkreślił potrzebę połączenia refleksji nad relacjami kościelnymi z wyraźną perspektywą pokojową i postawił na pierwszym planie pracę nad centralnymi aspektami życia synodalnego.

Uczestnicy synodu: musimy być budowniczymi pokoju - 7.10.2024r. - Misyjne.pl

Wojny, brak poczucia bezpieczeństwa, wolności i liczne niepokoje, spowodowane bieżącą sytuacją międzynarodową – to niektóre tematy, które poruszyło kilkoro uczestników Synodu Biskupów na briefingu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Ich wypowiedzi nawiązywały przede wszystkim do głównego zagadnienia omawianego 4 października podczas III synodalnej kongregacji generalnej z udziałem 333 osób, jakim był pilny apel o pokój wśród narodów i potępienie wszelkich fundamentalizmów.

Pierwszy tydzień Synodu o Synodalności — rewolucja czy wiele hałasu o nic? - 6.10.2024r. - EWTN.pl

Czy Synod przyniesie przełomowe zmiany w Kościele? Choć temat diakonatu kobiet, rola biskupów czy większe zaangażowanie świeckich są gorąco dyskutowane, wygląda na to, że rewolucji nie będzie.

Na Synodzie Biskupów dyskutowano nt. roli biskupa Rzymu w dialogu ekumenicznym - 6.10.2024r. - Misyjne.pl

Prymat i synodalność w Kościele były tematem rozmowy okrągłego stołu, który odbył się w czasie dopiero co rozpoczętego Synodu Biskupów, a okazją do jej odbycia była prezentacja francuskiego przekładu książki „Il Vescovo di Roma” (Biskup Rzymu), który ukazał się 3 października.

Synod: zakończyła się debata nad fundamentami synodalności - 5.10.2024r. - Gość.pl

Dobiega końca pierwszy tydzień drugiej sesji synodu o synodalności. Dziś obradowano tylko rano. Odbyły się spotkania w małych grupach. Przygotowywano sprawozdania z dyskusji nad pierwszą sekcją tematyczną (modułem), dotyczącą fundamentu synodalności. Wskazano w nich na zagadnienia, które powinny się znaleźć w dokumencie końcowym synodu. Dziś w obradach uczestniczyło 340 osób.

Trwa trzeci dzień obrad synodalnych [GALERIA] - 5.10.2024r. - Misyjne.pl

W Watykanie trwa XVI Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności.

Drugi dzień Synodu Biskupów: Fundament Kościoła synodalnego, wyzwania i perspektywy - 3.10.2024r. - EWTN

W artykule przedstawiamy szczegółowe relacje z obrad synodu, skupiające się na fundamentach Kościoła synodalnego, roli teologów i kobiet oraz wyzwaniach stojących przed Kościołem. Synod to czas refleksji, pokuty i modlitwy, a także poszukiwania harmonii w różnorodności.

Rozważanie podczas modlitwy porannej „Dla Ciebie milczenie jest uwielbieniem” Łagodność i surowość synodalnej drogi - m. Maria Ignazia Angelini OSB - Rekolekcje - dzień 2 (1.10.2024r.)

Rozważanie podczas modlitwy porannej „Dla Ciebie milczenie jest uwielbieniem” Łagodność i surowość synodalnej drogi - m. Maria Ignazia Angelini OSB - Rekolekcje - dzień 2 (1.10.2024r.)

„Jeśli kochasz prawdę, bądź miłośnikiem ciszy a Bóg pozwoli ci doświadczyć tego, co rodzi cisza”. (Izaak Syryjczyk) Otwieramy się razem na nowy dzień: chwalenie Boga jest wiernie progiem światła. Dzień doprowadzi nas – dziś wieczorem – do liturgii pokutnej, będącej zwieńczeniem rekolekcji.

Medytacja 3 - o. Timothy Radcliffe OP - Rekolekcje - dzień 2 (1.10.2024r.)

[Polskie tłumaczenie] Medytacja 3 „Połów ryb po Zmartwychwstaniu” Ewangelia według św. Jana 21:1-14- o. Timothy Radcliffe OP - Rekolekcje - dzień 2 (1.10.2024r.)

„Tej nocy nic nie złowili”. Każde z tych objawień zmartwychwstania rozpoczyna się w ciemności. Dla Marii Magdaleny była to ciemność jej niewiedzy, że Pan zmartwychwstał. Ale On tam na nią czeka. Dla uczniów w zamkniętym pokoju była to ciemność ich strachu. Chrystus zmartwychwstał w Niedzielę Wielkanocną, zwyciężając noc, a jednak raz po raz znajdujemy się z powrotem w ciemności. Ciemność wojny, kryzys wykorzystywania seksualnego i tak dalej.

Drugi dzień obrad synodalnych: wyjść z perspektywy europejskiej - 4.10.2024r. - Vatican News

Synodalny styl Kościoła lokalnego w diecezjach Afryki Północnej, wybrzmiewające z Oceanii wezwanie, by refleksja na temat współczesnej misji Kościoła nie była zdominowana przez perspektywę europejską i północnoamerykańską, a także przypomnienie, że „posługa cyfrowych misjonarzy” jest dziś drogą dotarcia do blisko 65 proc. populacji, korzystającej z internetu – to niektóre spośród świadectw, którymi w drugim dniu synodalnych obrad dzielili się ich uczestnicy.

Homilia - Arcybiskup Timothy John Costelloe, SDB, arcybiskup Perth (Australia) - Rekolekcje - dzień 1 (30.09.2024r.)

[Polskie tłumaczenie] Homilia - Arcybiskup Timothy John Costelloe, SDB, arcybiskup Perth (Australia) - Rekolekcje - dzień 1 (30.09.2024r.)

Z pewnością jest to bardzo właściwe, a nawet można powiedzieć, że jest to dar Bożej Opatrzności, że rozpoczynamy naszą wspólną pracę w ramach „Synodu o synodalności”, spotykając się na rekolekcjach w dniu, w którym Kościół wspomina życie i świadectwo Świętego Hieronima. Był on, jak nam powiedziano, człowiekiem pełnym pasji i trudnym, kimś, komu niełatwo było tolerować to, co postrzegał jako wady innych. Jednocześnie był kimś, kto potrafił rozpoznać błędy i niedociągnięcia w swoim własnym podejściu do ludzi i był dręczony świadomością, że jego ogniste podejście do innych czasami powodowało wielką obrazę i cierpienie. Być może byłby trudną postacią do zarządzania, gdyby był członkiem Synodu, który wzywa nas do głębokiego i pełnego szacunku słuchania siebie nawzajem!

Rozważanie podczas modlitwy porannej - m. Maria Ignazia Angelini OSB - Rekolekcje - dzień 1 (30.09.2024r.)

[Polskie tłumaczenie] Rozważanie podczas modlitwy porannej - m. Maria Ignazia Angelini OSB - Rekolekcje - dzień 1 (30.09.2024r.)

Głębokie dzięki Bogu za ten początek: Ewangelia – w sercu Jutrzni – stawia nas na nowo, nas wszystkich. Jak powiedział nam kilka tygodni temu papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański: „Po pierwsze: zdumienie, ponieważ słowa Jezusa nas zaskakują. Ale Jezus zawsze nas zaskakuje, zawsze. Również dzisiaj, w życiu każdego z nas, Jezus ciągle nas zaskakuje”. (18-08-’24). Tym bardziej, jeśli wystawiamy się na Ewangelię, wciągając ją w wielkie światło Eucharystii. Ma ona w sobie moc usposobienia nas do podróży. Zróbmy miejsce na zdumiewające słuchanie, które nas usposabia, usposabia nas do tego nowego początku naszej wspólnej drogi.

Medytacja 2 - o. Timothy Radcliffe OP - Rekolekcje - dzień 1 (30.09.2024r.)

[Polskie tłumaczenie] Medytacja 2 - o. Timothy Radcliffe OP - Rekolekcje - dzień 1 (30.09.2024r.)

Dziś rano widzieliśmy uczniów biegających w ciemności i szukających Pana. Umiłowany Uczeń widzi i wierzy. Nastał świt. Teraz jest wieczór i znów jesteśmy w ciemności, a oni są unieruchomieni w zamkniętym pokoju.

Medytacja 1 - o. Timothy Radcliffe OP - Rekolekcje - dzień 1 (30.09.2024r.)

[Polskie tłumaczenie] Medytacja 1 - o. Timothy Radcliffe OP - Rekolekcje - dzień 1 (30.09.2024r.)

W zeszłym roku na rekolekcjach zastanawialiśmy się, jak słuchać siebie nawzajem. Jak możemy stawić czoła naszym różnicom w nadziei, otwierając nasze serca i umysły na siebie nawzajem? Niektóre bariery upadły i mam nadzieję, że zaczęliśmy postrzegać tych, z którymi się nie zgadzamy, nie jako przeciwników, ale jako współuczniów, poszukujących.

Watykan: uczestnicy Synodu złożyli imieninowe życzenia Ojcu Świętemu - 3.10.2024r. - Deon.pl

Na dzisiejszych porannych obradach kongregacji generalnej obecny był również Papież Franciszek – podaje włoska agencja katolicka SIR.

Dziadek z „Muppet show” ostrzega przed fałszywą binarnością - 3.10.2024r. - Opoka.pl

„Kto używa doktryny jako broni? Poważnie, kto?” – pyta Larry Chap, relacjonując rozpoczęty właśnie w Watykanie Synod o synodalności. Za grzech „używania doktryny jako kamieni do rzucania” przepraszano publicznie podczas liturgii pokutnej celebrowanej przed obradami.

Kanoniści na Synodzie postulują obowiązek rad duszpasterskich- 3.10.2024r. - eKAI.pl

Postulat obligatoryjnego ustanowienia diecezjalnych i parafialnych rad duszpasterskich oraz Rady Biskupiej, „gdzie oprócz wikariusza generalnego jest co najmniej jeden wikariusz biskupi lub delegaci biskupi” przedstawiła podczas wczorajszej popołudniowej kongregacji generalnej XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów powołana przez papieża Grupa ds. Prawa Kanonicznego.

Kard. Schönborn: Kościół w Europie musi stać się Kościołem słuchającym - 3.10.2024r. - eKAI.pl

Na początku obrad XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności kardynał Christoph Schönborn po raz kolejny odniósł się do zmiany globalnej równowagi sił w Kościele między Północą a Południem i podkreślił, że wysiłki na rzecz integracji są niezbędne zarówno dla Kościoła, jak i społeczeństwa.

Synod obraduje w grupach językowych, fundament Kościoła synodalnego - 3.10.2024r. - Vatican News

W Watykanie trwa druga sesja synodu o synodalności. Dziś obrady odbywają się w grupach językowych. Rano rozpoczęto dyskusję nad pierwszym rozdziałem Instrumentum laboris o fundamencie Kościoła synodalnego. W tematykę obrad wprowadził relator generalny synodu kard. Jean-Claude Hollerich SJ.

Wierni będą bardziej zaangażowani w proces wyboru biskupa? - 3.10.2024r. - eKAI.pl

Bardziej aktywne zaangażowanie Ludu Bożego w proces wyboru nowych biskupów jest jednym z postulatów zawartych w raporcie Grupy Studyjnej nr 7, poświęconej „niektórym aspektom postaci i posługi biskupa w misyjnej perspektywie synodalnej”, której działalność została zaprezentowana podczas wczorajszej popołudniowej Pierwszej Kongregacji Generalnej. Jak wiadomo papież Franciszek powołał dziewięć grup studyjnych w celu wsparcia prac 368 uczestników drugiej sesji Synodu o Synodalności.

Klerycy żyją teraz zbyt daleko od świata? – jest propozycja synodu - 3.10.2024r. - Misyjne.pl

Pełniejszy udział w życiu ludu Bożego kandydatów przygotowujących się do kapłaństwa w seminariach postuluje Grupa Studyjna 4, zajmująca się „Rewizją Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis w misyjnej perspektywie synodalnej”, której działalność została zaprezentowana podczas wczorajszej popołudniowej pierwszej kongregacji generalnej XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie.

Kard. Fernandez: kobiety mogą mieć realną władzę, świadczą o tym święte - 3.10.2024r. - Vatican News

Uczestnicy synodu zostali poinformowani o wynikach prac grup roboczych, którym w marcu Papież powierzył analizę niektórych problemów, które wyłoniły się podczas dotychczasowego procesu synodalnego. Najbardziej konkretne wnioski pojawiły się w wystąpieniu kard. Fernándeza, który przedstawił kwestię roli kobiety w Kościele i jej udziału w procesach decyzyjnych.

Kard. Hollerich: druga sesja Synodu Biskupów nie jest powtórką - 3.10.2024r. - Misyjne.pl

Kard. Jean-Claude Hollerich podkreślił, że druga sesja XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności nie jest ani powtórzeniem, ani jedynie kontynuacją pierwszej. „W porównaniu z obradami sprzed dokładnie roku ważne jest, aby zrobić krok do przodu” – powiedział kard. Hollerich 2 października wieczorem w auli synodalnej w Watykanie.

Synod: Kościół w Afryce przygotowuje dokument na temat poligamii - 3.10.2024r. - Misyjne.pl

O pracach biskupów afrykańskich nad dokumentem podejmującym kwestię duszpasterstwa osób żyjących w związkach poligamicznych poinformował podczas wczorajszej popołudniowej pierwszej Kongregacji Generalnej XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie kard. Fridolin Ambongo Besungu, O.F.M. Cap. z Demokratycznej Republiki Konga.

Sekretarz generalny Synodu: Wszyscy chcą reform, ale nie wszyscy takich samych - 3.10.2024r. - stacja7.pl

"Gdyby Duch Święty nie miał pierwszeństwa w naszej pracy, cel synodu byłby administracyjno-prawny lub polityczny, a nie kościelny" - powiedział kard. Mario Grech.

Papież: Synod znakiem gotowości Kościoła do słuchania głosu Ducha Świętego - 3.10.2024r. - eKAI.pl

„Nasze zgromadzenie tutaj jest znakiem gotowości Kościoła do słuchania głosu Ducha Świętego” – stwierdził Franciszek otwierając pierwszą kongregację generalną XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Ojciec Święty wyjaśnił także znaczenie czynnego udziału w tym wydarzeniu osób, które nie są biskupami. Przestrzegł przed przeciwstawieniem hierarchii wiernym świeckim.

Paradoksy synodalności. Czy wiemy, o co tak naprawdę chodzi w rozpoczętym synodzie? - 2.10.2024r. - opoka.pl

Trudno nie odnieść wrażenia, że w Kościele jest coraz mniej miejsca dla ludzi takich jak ja, czyli takich, którzy kochają Kościół, służą mu najlepiej, jak potrafią, ale obawiają się synodalności. Pozostaje nadzieja, że wolno przedstawiać swoje wątpliwości bez posądzenia o złą wolę – pisze ks. Tomasz Jaklewicz.

Bp Sławomir Oder: Kościół ma być rzeczywistością inkluzywną, jednak nie za każdą cenę [ROZMOWA] - 2.10.2024r. - Misyjne.pl

Kościół ma być rzeczywistością inkluzywną, ale nie za wszelką cenę. Pan Jezus nigdy nie powiedział: „Zdobędziemy cały świat”, lecz: „Idźcie na cały świat i głoście” – zauważył bp Sławomir Oder, biskup gliwicki i delegat Konferencji Episkopatu Polski na Synod.

Synod pozwoli na nowo odkryć piękno Ewangelii - 2.10.2024r. - eKAI.pl

Mam nadzieję, że Synod pozwoli nam przede wszystkim na nowo odkryć piękno Ewangelii, pozwoli nam odkryć na nowo bogactwo i piękno życia Kościoła – mówi bp Sławomir Oder.

Franciszek: Synod jest znakiem gotowości Kościoła do słuchania głosu Ducha Świętego - 2.10.2024r. - stacja7.pl

"Głoszenie zbawienia potrzebuje wszystkich, i aby wszyscy zostali wysłuchani" - stwierdził papież Franciszek otwierając pierwszą kongregację generalną XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Ogólnopolskie spotkanie duchownych na temat rzymskiego Synodu dla proboszczów - 2.10.2024r. - Misyjne.pl

W Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach k. Łodzi odbywa się ogólnopolskie spotkanie dla proboszczów, którego tematem jest Synod o Synodalności odbywający się na poziomie parafii.

Synod o synodalności z bliska. „First Things” analizuje dokument będący podstawą obrad - 2.10.2024r. - Opoka.pl

Czy krajowe episkopaty będą tworzyć kościelną doktrynę? Jakie grzechy powinni wyznawać ludzie Kościoła? Czym właściwie jest synodalność? Magazyn „First Things” rozpoczyna serię relacji z ruszającej właśnie sesji Synodu. Zwracają uwagę, że w synodalnym „Instrumentum laboris” nie ma mowy o krzyżu, niebie i piekle czy spowiedzi.

Papież na początek ostatniej sesji synodu: Uważajmy, by nie zamienić naszego wkładu w punkty, których trzeba bronić lub programy, które należy ustanowić - 2.10.2024r. - Gosc.pl

O powołaniu chrześcijan do głoszenia wszystkim radości Ewangelii, a także o potrzebie modlitwy w intencji pokoju „zwłaszcza w tej dramatycznej godzinie naszej historii” mówił Franciszek w homilii podczas Mszy św. wznawiającej prace XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Bp Sławomir Oder o synodzie: to katalizator przyspieszenia w Duchu Świętym - 2.10.2024r. - Misyjne.pl

Owocem synodu jest przyspieszenie w Duchu Świętym; synod jest katalizatorem tego przyspieszenia – powiedział PAP delegat KEP na zgromadzenie synodu o synodalności bp Sławomir Oder. Dodał, że oczekuje od synodu praktycznych wskazówek, jak dziś być Kościołem, który ma światu do zaproponowania skarb zbawienia.

Ludwig Ring-Eifel: Synod Biskupów na ostatniej prostej - 1.10.2024r. - Misyjne.pl

Przez prawie cztery tygodnie będzie obradować w Rzymie Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów rozważając fundamentalną reformę Kościoła katolickiego.

Papież na liturgii pokutnej: nie możemy być Kościołem synodalnym bez pojednania - 1.10.2024r. - Vatican News

O tym, że niemożliwe jest budowanie Kościoła synodalnego bez uznania własnej grzeszności, błagania o przebaczenie, pojednania i osobistego odpowiadania dobrem na zło, mówił Ojciec Święty w homilii podczas nabożeństwa pokutnego odprawionego w Bazylice św. Piotra. Zakończyło ono dwudniowe rekolekcje dla uczestników obrad XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które rozpoczną się jutro w Watykanie.

Kard. Koch: synodalność w służbie misji - 1.10.2024r. - eKAI

„Dzięki papieżowi Franciszkowi synodalność służy misji, a nie odwrotnie” – podkreślił kard. Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan w wywiadzie dla portalu internetowego „communio.de” z okazji rozpoczynającego się w środę Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie. Kardynał powiedział, że zawsze dziwił się, że słowo „misja” ma lepszy wydźwięk poza Kościołem niż wewnątrz niego. Misja jest podstawowym zadaniem Kościoła: „Kościół, który przestałby prowadzić misjonować, zdemisjonowałby się” – powiedział kard. Koch.

Duchowe impulsy przed rozpoczęciem Synodu Kościoła powszechnego - 1.10.2024r. - Vatican News

Rozpoczęcie Zgromadzenia Synodalnego w Watykanie poprzedzają cztery intensywne impulsy duchowe. Pierwsze dwa dotyczyły aktualnych kwestii i dawały dużo do myślenia.

Medytacja 4 - Zmartwychwstanie i rozmowa przy śniadaniu - o. Timothy Radcliffe OP - Rekolekcje - dzień 2 (1.10.2024r.)

Ojciec Radcliffe przed synodem: lud Boży wybacza wszystko oprócz hipokryzji - 1.10.2024r. - Vatican News

„Nie spotykamy się na synodzie, aby negocjować kompromisy lub krytykować przeciwników. Jesteśmy tutaj, aby uczyć się od siebie nawzajem znaczenia tego dziwnego słowa «miłość». Każdy z nas jest umiłowanym uczniem, który ma szczególny dar dostrzegania nieznajomego na plaży i mówienia: «To jest Pan»”. W czasie rekolekcji dla uczestników Synodu Biskupów mówił o tym o. Timothy Radcliffe.

Matka Angelini o znaczeniu ciszy w czasie modlitwy i synodalnych obrad - 1.10.2024r. - Vatican News

W Watykanie trwają rekolekcje poprzedzające drugą część XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Pierwsze rozważanie wygłosiła dziś matka Maria Ignazia Angelini. Benedyktynka zatytułowała swoją refleksję „Dla Ciebie cisza jest pieśnią chwały. Słodycz i surowość drogi synodalnej”.

Bp Jacek Grzybowski: Synod o Synodalności jest rozeznawaniem współczesnych „znaków czasu” [ROZMOWA] - 30.09.2024r. - Misyjne.pl

– Dla mnie osobiście Synod o Synodalności jest próbą znalezienia metodologii w rozmowie, we współpracy i robieniu czegoś razem w coraz bardziej zmiennym i różnorodnym świecie – mówi bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, który jest jednym z delegatów polskiego Episkopatu na rozpoczynające się w środę Zgromadzenie Synodu Biskupów w Rzymie.

Kard. Grech na rozpoczęcie Synodu: bez modlitwy jesteśmy „grupą przedsiębiorców” - 30.09.2024r. - Vatican News

W Watykanie rozpoczęły się rekolekcje poprzedzające obrady II sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech przypomniał, że jest to przede wszystkim „święte miejsce” spotkania z Bogiem oraz czas modlitwy, bez której uczestnicy Synodu byliby jedynie „grupą przedsiębiorców wiary”.

Spotkania synodalne są obecnie bardzo popularne w Kościele katolickim - 29.09.2024r. - Misyjne.pl

We Włoszech wkrótce ma się zebrać pierwsze duże zgromadzenie synodalne. Jednak projekt reform będzie pod kontrolą biskupów. Jak poinformowała Rada Stała Konferencji Biskupów Włoch (CEI), w dniach 15–17 listopada w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami zgromadzi się ponad tysiąc delegatów.

Otwartość i dialog to jedyna droga dla Kościoła - 28.09.2024r. - Radio Warszawa

Spotkanie podsumowujące dotychczasową pracę zespołów synodalnych odbyło się w sobotę 28 września w sali kurialnej Diecezji Warszawsko – Praskiej. Przewodniczył mu biskup pomocniczy Jacek Grzybowski, który przez trzy lata koordynował i organizował ponad 20 podobnych wydarzeń.

Franciszek: Kościół musi głosić Ewangelię, a proces synodalny nie ma być „reformą", tylko powrotem do Ewangelii - 28.09.2024r. - Opoka.pl

O potrzebie budowania Kościoła, który nigdy nie zamyka swoich drzwi, który oferuje każdemu otwarcie na nieskończoność, który potrafi patrzeć dalej. Kościoła, który ewangelizuje, żyje radością Ewangelii i czyni miłosierdzie – mówił Franciszek w czasie spotkania z belgijskimi biskupami, księżmi, zakonnikami, zakonnicami, seminarzystami i pracownikami duszpasterskimi. W procesie synodalnym nie chodzi o „modną” reformę, ale właśnie o powrót do Ewangelii.

Cel Synodu i „modne” reformy - 28.09.2024r. - Vatican News

Przesłanie Papieża do belgijskiego Kościoła i zbliżającego się zgromadzenia synodalnego

To będzie czas podsumowań i podjęcia wyzwań - 28.09.2024r. - eKAI

To będzie ważny czas – mówi w #OpinieKAI bp Jacek Grzybowski delegat KEP na Synod. – Po pierwsze czas podsumowań, po drugie podjęcia wyzwań, które są przed nami – dodaje biskup pomocniczy warszawsko-praski.

Co mówi Duch do Kościoła - 27.09.2024r. - Archidiecezja Wrocławska

SYNTEZA DIECEZJALNA ETAPU PRZYGOTOWAWCZEGO II SYNODU ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ Umiłowani w Chrystusie Panu Kapłani, Osoby Życia Konsekrowanego i wszyscy Archidiecezjanie! Duch Święty nieustannie mówi do Kościoła (Ap 2, 7), wzywając do nawrócenia i odnowy. Mówił także do nas, wspólnoty Ludu Bożego w Ko- ściele Archidiecezji Wrocławskiej, gdy przez rok przygotowań do Synodu słuchaliśmy słowa Bożego, adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i w „Rozmowie w Duchu Świętym” rozeznawaliśmy drogi nawrócenia i odnowy w przestrzeniach komunii, formacji i misji.

Przed nami synod. Wcześniej przebijały się tematy kontrowersyjne - 27.09.2024r. - Deon.pl

W połowie przyszłego tygodnia zaczyna się w Rzymie druga sesja Synodu Biskupów o synodalności. Potrwa cały miesiąc. Jest to sesja końcowa, po której należy spodziewać się nie tylko dokumentu końcowego przyjętego przez uczestników obrad, ale też w jakiejś nieco odleglejszej perspektywie także dokumentu papieskiego – zazwyczaj w formie adhortacji apostolskiej.

Synodalne spotkanie o rozmowie w Duchu Świętym dla proboszczów Archidiecezji Łódzkiej - 27.09.2024r. - Archidiecezja Łódzka

W auli Wyższego Seminarium Duchownego zakończyło się spotkanie synodalne dla proboszczów Archidiecezji Łódzkiej. Celem spotkania była nauka metody synodalnej – rozmowy w Duchu Świętym oraz wysłuchanie relacji dwóch proboszczów, którzy byli obecni na synodzie dla proboszczów, który odbył się w Rzymie w maju br.

Rafał Dziedzic: Synod odpowiedzią na samotność - 26.09.2024r. - Radio Rodzina

W programie „Dziś w Kościele” redaktor ks. Jerzy Babiak rozmawiał z Rafałem Dziedzicem, twórcą strony synog.org.pl. Rafał Dziedzic opowiedział o pomyśle i motywach stworzenia strony internetowej, której celem jest promowanie i wspieranie działań związanych z synodem o zasięgu globalnym. Dowiecie się, jaką wartość i ważność mają publikowane materiały oraz jakie osobiste nadzieje wiąże Rafał z synodem.

„Spotkanie wszystkich kontekstów”. Polscy delegaci o swoich nadziejach na finalną sesję synodu biskupów nt. synodalności

O swoich nadziejach związanych ze zbliżającą się drugą i końcową zarazem sesją XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów od 2 do 27 października w Watykanie mówili polscy delegaci na to wydarzenie podczas konferencji zorganizowanej w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Aleksander Bańka: w dokumencie Synodu misyjność to reewangelizacja osób już ochrzczonych - 26.09.2024r. - Opoka.pl

Synod „jest rzeczywistością, która mówi o tym, jak wiele jest ludzi zakochanych w Kościele” – stwierdził bp Sławomir Oder podczas konferencji przed jesienną sesją. Oprócz prof. Bańki i bp. Odera, Polskę reprezentować będą także abp Józef Górzyński, bp Jacek Grzybowski oraz kard. Grzegorz Ryś. Obrady Synodu rozpoczną się 2 października.

Bp Oder: synod o synodalności pokazuje Kościół jako rzeczywistość żywą, bogatą i fascynującą - 26.09.2024r. - Misyjne.pl

Wielu stawia dziś krzyżyk na Kościele, tymczasem synod o synodalności pokazuje, jak rzeczywistość Kościoła jest bogata, żywa, fascynująca i prowokująca do myślenia – powiedział delegat KEP na rzymskie zgromadzenie synodu biskup gliwicki Sławomir Oder.

Prostota i tradycja. Religijność wypływająca ze zmysłu wiary ludu Bożego - 26.09.2024r. - Misyjne.pl

Pobożność ludowa niektórym kojarzy się z pomieszaniem religijności i zabobonu. Tymczasem dobrze rozumiana pobożność ludowa jest unikalnym przejawem zmysłu wiary, który drzemie w każdym z nas. I który Kościół chce doceniać i szanować.

Watykan: wkrótce finalna sesja zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności [ANALIZA] - 25.09.2024r. - Misyjne.pl

W dniach 2-27 października odbędzie się w Watykanie druga, końcowa sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Konferencja Episkopatu Polski wymieniła całą delegację na Synod. Analizujemy, dlaczego - 23.09.2024r. - catolico.stacja7.pl

Na październikową sesję Synodu pojadą abp Józef Górzyński – metropolita warmiński, bp Sławomir Oder – ordynariusz gliwicki oraz bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy Warszawy-Pragi. Jest to ewenement na skalę światową: polska delegacja KEP została w całości zmieniona

Przewodniczący Episkopatu: niech czas Synodu otworzy nas na wzajemne słuchanie - 23.09.2024r. - Misyjne.pl

Zachęcam wszystkich, aby w tym czasie modlić się, by Synod przyniósł jak najwięcej dobrych owoców, by nas otworzył na wzajemne słuchanie, na wzajemne dzielenie się naszą wiarą – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji zbliżającej się drugiej sesji synodalnej w Rzymie.

W Afryce synodalność to nowa nazwa starej idei? - 9.09.2024r. - Misyjne.pl

Afrykańskie doświadczenie „Kościoła jako rodziny Bożej” sprawia, że synodalność, która wzywa lud Boży do wspólnego podążania drogą komunii, uczestnictwa i misji, jest „nową nazwą dla starej idei”. Opinię taką wyraził nigeryjski kardynał John Onaiyekan. 80-letni hierarcha podkreślił, że Kościół w Afryce jest synodalny ze swej natury.

Kard. Gerhard Müller krytycznie o nowym katalogu grzechów prezentowanym przez kard. Grecha - 21.09.2024r. - Deon.pl

„Katalog z domniemanymi grzechami przeciwko nauczaniu Kościoła wykorzystywanym jako kamień rzucany lub przeciwko synodalności, cokolwiek można przez to rozumieć, brzmi jak lista kontrolna zdezorientowanej chrześcijańskiej ideologii woke i gender” – uważa były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller.

Profesor Bańka: obrady Synodu będą toczyć się wokół tematu misyjności Kościoła - 21.09.2024r. - Misyjne.pl

– Zainteresowanie synodem w Polsce wciąż jest poniżej oczekiwań. Wiele tracimy przez to, że o synodzie niewiele się mówi i traktuje jak coś, co nie ma związku z naszą codziennością – powiedział PAP filozof, świecki reprezentant Europy na Synod o Synodalności prof. Aleksander Bańka.

Kardynał Ouellet opublikował książkę o zagrożeniach i szansach synodalności - 19.09.2024r. - Deon.pl

Na krótko przed rozpoczęciem drugiej sesji XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie były prefekt Dykasterii ds. Biskupów, kardynał Marc Ouellet, przygotował książkę o „ryzykach i szansach Kościoła synodalnego”. Książka wydana nakładem katolickiego wydawnictwa Cantagalli ze Sieny zostanie zaprezentowana w najbliższy wtorek w Rzymie.

Ks. Halík: Bóg przemawia w polifonii - 17.09.2024r. - Wiez.pl

Oto jedno z nieodzownych zadań Kościoła naszych czasów, a zatem i odnowy synodalnej: być szkołą kontemplacyjnego podejścia do rzeczywistości.

Synod jest jak jazda autostopem. Bywa nieprzewidywalny, ale łączy w dążeniu do jednego celu - 19.09.2024r. - Deon.pl

W najnowszym odcinku "Podcastu jezuickiego" Łukasz Sośniak SJ i Julia Osęka rozmawiają o hejcie w sieci, synodalności, która jest jak jazda autostopem oraz o tym, w jaki sposób kawa i rozmowy o rowerze pozwalają zbudować relacje.

Abp Górzyński, bp Oder i bp Grzybowski – delegatami Konferencji Episkopatu Polski na zgromadzenie Synodu w Rzymie

Abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, i bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej – zostali powołani na delegatów Konferencji Episkopatu Polski na październikowe zgromadzenie Synodu w Rzymie.

Zaprezentowano drugi synod o synodalności - 16.09.2024r. - Vatican News

II Zgromadzenie Synodu o Synodalności będzie obradować w podobnym składzie co przed rokiem. Pośród 368 uczestników z prawem głosu przewidziano jedynie 26 zmian. W programie obrad nowością będzie modlitwa pokutna, podczas której nastąpi wyznanie różnych kategorii grzechów, a Papież w imieniu chrześcijan poprosi o ich przebaczenie Boga i ludzi. Nową inicjatywą jest też forum teologów, którzy podejmą dyskusje na tematy omawiane na synodzie. W Watykanie zaprezentowano szczegółowy program obrad.

SYNOD JESZCZE SIĘ NIE ZAKOŃCZYŁ - Radio Warszawa

Synod o synodalności wciąż trwa. Delegaci przygotowują się do ostatniej, październikowej sesji, która odbędzie się w Watykanie. Jednym z nich będzie biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. W Poranku z Radiem Warszawa przypomniał, na czym polega nowa formuła tego synodu.

Julia Osęka - uczestniczka Synodu o synodalności opowiada o swoim doświadczeniu z I sesji synodalnej - 31.08.2024r. - Studio Raban

Co łączy Filadelfię z Rzymem i Polską? A może co łączy fizykę z teologią? Nasza bohaterka Julia Osęka – uczestniczka Synodu Biskupów o Synodalności opowiada o swoim doświadczeniu bycia w centrum rozmów o Kościele i słuchaniu Ducha Świętego. Dzieli się też tym co młodzi mogą robić w kościele już tu i teraz.

Kard. M. Grech podkreśla wkład benedyktynki w proces synodalności Kościoła - 9.09.2024r - eKAI.pl

Książka „La memoria genera futuro” (Pamięć rodzi przyszłość), która ukazała się 6 września nakładem Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (Libreria Editrice Vaticana), oznacza cenny wkład do nadania Kościołowi stylu coraz bardziej synodalnego – napisał sekretarz generalny Synodu biskupów kard. Mario Grech we wstępie. Jest ona zbiorem rozważań benedyktynki siostry Marii Ignazii Angelini, wygłoszonych przez nią wraz z dominikaninem o. Timothym Radcliffem przed pierwszą sesją zgromadzenia synodalnego w październiku 2023 roku.

Kościół w Polsce jest lepszy niż w innych krajach? Prawda może zaboleć - 2.09.2024r - Deon.pl

Wciąż nie brak sugestii, że Kościół w Polsce jest w lepszym stanie, niż w innych krajach na naszym kontynencie. Czy potwierdza to niedawne spotkanie przedstawicieli europejskich Kościołów lokalnych na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które odbyło się w Linzu?

Polska misjonarka: tam każdy mógł przyjść na spotkanie z biskupem bez umawiania się -4.09.2024r - Misyjne.pl

Synod, wiele się o nim mówi i budzi on wiele emocji: jedni są za synodem, inni mówią że on nic nie wniesie do Kościoła. Synod jest u początków Kościoła.

Europejscy uczestnicy Synodu pragną wzmocnić „nową kulturę synodalną” - 1.09.2024r - Misyjne.pl

Przedstawiciele europejskich Kościołów lokalnych na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie, przez trzy dni – od 29 do 31 sierpnia – prowadzili dyskusję teologiczną w austriackim Linzu.

Ks. Tomáš Halík: Kościół w Europie potrzebuje „doświadczenia zmartwychwstania” - 31.08.2024r - Misyjne.pl

W Linzu zakończyło się 30 sierpnia spotkanie przedstawicieli europejskich Kościołów lokalnych na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności. Będzie ona obradowała w październiku w Watykanie.

Ile demokracji może znieść Kościół? - 31.08.2024r - eKAI.pl

„Duchowe wprowadzenie” znanego czeskiego teologa i socjologa, ks. Tomáša Halíka wywołało ożywioną dyskusję uczestników rozpoczętego 29 sierpnia w austriackim Linzu roboczego spotkania delegatów europejskich na Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat synodalności. Ks. Halík uważa, że dzięki obecnie praktykowanemu podejściu synodalnemu Kościół może przyczynić się do odnowy demokracji i ochrony jej przed kryzysami na poziomie społeczno-politycznym.

Ks. Tomáš Halík: synodalność nie jest zwyczajną repliką demokracji - 30.08.2024r - Misyjne.pl

Zanany czeski teolog, socjolog i filozof religii, ks. Tomáš Halík, wygłosił „duchowe wprowadzenie” dla uczestników rozpoczętego 29 sierpnia w Linzu roboczego spotkania delegatów europejskich na Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat synodalności.

Austria: obradują przedstawiciele Kościołów europejskich na Synod Biskupów - 30.08.2024r - Misyjne.pl

Przedstawiciele europejskich Kościołów lokalnych na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie spotkali się 29 sierpnia na dyskusji teologicznej w austriackim Linzu. Podstawą trzydniowych warsztatów jest dokument roboczy (Instrumentum laboris) przygotowany przez watykański Sekretariat Synodu Biskupów.

Powstał polski audiobook z instrumentum laboris na drugą sesję synodu o synodalności - 30.08.2024r - Deon.pl

Dokument roboczy (tzw. Instrumentum laboris) na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów doczekał się wersji do odsłuchiwania w postaci audiobooka w języku polskim. - Można go odsłuchiwać w aucie lub na wakacyjnym szlaku. To inicjatywa świeckich, którzy mają dużo entuzjazmu i szczerej miłości do Kościoła - zachęca abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Audiobook można pobrać za darmo ze strony synod.org.pl.

Synod o synodalności: konsultacje kontynentalne przed październikowym zgromadzeniem - 25.08.2024r - Misyjne.pl

Na różnych kontynentach odbywają się konsultacje biskupów i katolików świeckich przed końcową sesją zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności. Odbędzie się ona w Watykanie od 2 do 27 października.

Kard. Mendonça: synodalność ukształtuje przyszłość Kościoła - 22.08.2024r - Misyjne.pl

Portugalski kardynał z Kurii Rzymskiej, José Tolentino Calaça de Mendonça postrzega wprowadzenie konsultacji synodalnych w Kościele katolickim jako zmianę wybiegającą w przyszłość. „Kwestia synodalności ukształtuje przyszłość Kościoła” – powiedział prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nación” z 18 sierpnia.

Filipiński biskup wzywa do większego zaangażowania świeckich w misję Kościoła - 1.08.2024r - Vatican News

Biskup Pablo Virgilio David, Przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Filipin (CBCP), wzywa proboszczów parafii do dzielenia się odpowiedzialnością duszpasterską ze świeckimi podczas trwającego w Manili Krajowego Spotkania Proboszczów dla Synodu.

Watykan: usunięto wyniki ankiety Synodu o Synodalności, bo były nieodpowiednie - 30.07.2024r - Deon.pl

Przez cały weekend biuro watykańskie było krytykowane za szybkie usunięcie ankiety internetowej, która źle świadczyła o pracach i nadziejach pokładanych w Synodzie o Synodalności.

Prof. Aleksander Bańka: misyjność Kościoła w centrum Synodu o synodalności

Cały tekst krąży wokół idei misyjności Kościoła – zwraca uwagę prof. Aleksandr Bańka komentując dokument roboczy (Instrumentum laboris) na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów. Członek delegacji Kościoła w Polsce na rzymskie sesje Synodu zwraca uwagę, że dokument mocno akcentuje konieczność odnowionej wizji miejsca i roli kobiety w Kościele. Kolejna sesja Synodalna odbędzie się w październiku w Watykanie.

Infografika - Instrumentum laboris na druga sesję Zgromadzenia Synodalnego - październik 2024

Infografika - Instrumentum laboris na drugą sesję Zgromadzenia Synodalnego

Na synod.org.pl opublikowaliśmy kolejną infografikę - tym razem przybliżającą zawartość dokumentu roboczego na drugą sesję Zgromadzenia Synodalnego, które odbędzie się w październiku 2024 w Watykanie. W między czasie pracujemy nad tłumaczeniem tego dokumentu na język polski 🙂

Infografika - Przebieg synodu o synodalności zgodnie z Episcopalis Communio

Nowa infografika synodalna na stronie synod.org.pl

Na naszej stronie udostępniliśmy przetłumaczoną na język polski infografikę ukazujące przebieg synodu o synodalności w ujęciu nawiązującym do konstutucji apostolskiej EPISCOPALIS COMMUNIO. Wierzymy, że pozwoli ona lepiej zrozumieć dynamikę synodu oraz etap na jakim obecnie się on znajduje.

Najczęściej zadawane pytania na temat Instrumentum Laboris na II sesję w Watykanie - Synod o synodalności

Najczęściej zadawane pytania na temat Instrumentum Laboris na II sesję w Watykanie

1. Czym jest Instrumentum laboris?
2. Instrumentum laboris powstało na podstawie raportów, które Sekretariat Generalny Synodu otrzymał. Kto wysłał te raporty?
3. Kto napisał Instrumentum laboris?
4. Jaka jest struktura Instrumentum laboris?
5. To Instrumentum laboris wydaje się, w swojej strukturze, nieco inne od poprzedniego który zawierał wiele arkuszy z wieloma pytaniami, dlaczego wybrano taką strukturę?
6. Instrumentum laboris jest przeznaczone dla członków XVI Zgromadzenia, ale w jaki sposób mogą z niego korzystać lokalne grupy synodalne i ogólnie wierni, którzy nie będą uczestniczyć w październikowym Zgromadzeniu? Jak mogą przyczynić się do pracy w październiku?
7. Instrumentum laboris wspomina o subsydium teologicznym. O co chodzi?
8. Czego możemy się spodziewać po zakończeniu Synodu?
9. Niektóre tematy zostały powierzone 10 grupom roboczym powołanym przez papieża Franciszka. Jak należy interpretować tę decyzję? Czy jest to sposób na usunięcie tych tematów z debaty zgromadzenia?
10. Gdzie mogę znaleźć IL?

Konferencja Kościół Świadomy Celu 2024 (jesień)

Konferencja Kościół Świadomy Celu 2024 (jesień)

Są to aktywne warsztaty przedstawiające w praktyczny sposób wypróbowany już na całym świecie skuteczny model budowania parafii. Szkolenie stanowi przewodnik, jak rozwijać parafię we współpracy proboszcza/duszpasterza i świeckich liderów. Warsztaty dają okazję do wypracowania wspólnej wizji i strategii działania dostosowanej dla danej parafii. Stąd może wziąć w niej udział proboszcz/duszpasterz z zespołem świeckich, np. radą duszpasterską, liderami (nie indywidualnie). Ponieważ konferencja jest już na jesień zapisy są do 18 sierpnia 2024. Prowadzący: o. Krzysztof Czerwionka CR oraz Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”

Posługa słuchania i towarzyszenia oraz diakonat kobiet – to jedne z najważniejszych tematów, którymi w październiku zajmie się synod - 16.07.2024r. - Deon.pl

Wśród tematów z jakimi w październiku zmierzą się uczestnicy drugiej sesji synodu o synodalności jest kwestia posługi kobiet w Kościele, w tym ich diakonatu oraz większej decentralizacji urzędu papieskiego. Synod zajmie się także możliwością utworzenia nowej posługi słuchania i towarzyszenia oraz potrzebą większej przejrzystości w Kościele, by odzyskać wiarygodność utraconą w wyniku skandali seksualnych i afer finansowych.

Prof. Aleksander Bańka: mamy trudność z recepcją synodu o synodalności – 14.07.2024r. - Misyjne.pl

Mamy w Kościele w Polsce trudność z recepcją synodu o synodalności; chociaż są przestrzenie, w których synod pozostawił trwały ślady, to w wielu parafiach przeszedł bez echa – ocenia filozof, świecki reprezentant Europy na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka.

Kard. Jean-Claude Hollerich: jeśli kobiety nie czują się dobrze w Kościele, ponieśliśmy porażkę - 13.07.2024r. - Misyjne.pl

Dokument roboczy, czyli Instrumentum laboris, na październikowe spotkanie Synodu Biskupów „podejmuje na nowo” nauczanie Soboru Watykańskiego II o Kościele, koncentrując się na misyjnej odpowiedzialności wszystkich ochrzczonych w Kościele synodalnym – powiedział kardynał Jean-Claude Hollerich SJ, relator generalny październikowego synodu. Arcybiskup Luksemburga udzielił wywiadu rzymskiemu korespondentowi jezuickiego pisma „America”, Gerardowi O’Connellowi.

Niemcy – świeccy i biskupi liczą na reformy podczas Synodu Biskupów – 10.07.2024r. - eKAI.pl

Biskupi i przedstawiciele świeckich katolików w Niemczech przyjęli w dużej mierze pozytywnie nowy dokument roboczy (Instrumentum laboris) na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w październiku. To pokazuje, że „Kościół jest w ruchu” – stwierdziła przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp. Jej zdaniem, dokument daje dwa główne sygnały: „że Kościół chce dokonać głębokich zmian i że chce stać się synodalny. I zmaga się w tym procesie z transformacją swojej tradycji”.

Abp Adrian Galbas: troska o relacje – punktem wyjścia reformy Kościoła [KOMENTARZ] - 10.07.2024r. - Misyjne.pl

Fundamentalna troska o relacje jest punktem wyjścia reformy Kościoła – podkreśla abp Adrian Galbas. Kościół, tłumaczy, to sieć konkretnych relacji między Bogiem i ludźmi oraz wzajemnie między ludźmi.

„La Croix” o synodalnym Instrumentum laboris: cztery propozycje reform – 9.07.2024r. - Niedziela.pl

Choć niektórzy obawiają się, że „góra urodziła mysz”, opublikowane dziś w Watykanie Instrumentum laboris na drugą sesję Synodu Biskupów nt. synodalności zawiera „cztery propozycje reform” - komentuje francuski dziennik katolicki „La Croix”. Dokument roboczy, który będzie podstawą dyskusji podczas październikowych obrad w Watykanie, skupia się na kwestiach rządzenia Kościołem.

Co jest najważniejsze w dokumencie roboczym na synod nt. synodalności – 09.07.2024r. - Misyjne.pl

Zainicjowany proces synodalny już przynosi w Kościele pierwsze owoce, stymulując zmiany duchowe, strukturalne i duszpasterskie – podkreślił kard. Jean-Claude Hollerich podczas watykańskiej prezentacji Instrumentum laboris. Relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów nt. synodalności zauważył, że choć nie brakuje dyskusji i trudności, jest to czas łaski oraz uczenia się większego i bardziej odpowiedzialnego zaangażowania w życie Kościoła.

Kard. Hollerich o Instrumentum laboris: wychodzimy od pierwszych owoców synodalności – 9.07.2024r. - Vatican News

W watykańskim Biurze Prasowym zaprezentowano dokument roboczy na XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów nt. synodalności, które odbędzie się w październiku. W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Jean-Claude Hollerich podkreśla niektóre kwestie Instrumentum laboris ważne dla obecnego etapu drogi synodalnej: eklezjologię, współodpowiedzialność, misję Kościoła, wspólną drogę z innymi Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi.

Watykan: Dokument na synod: w Kościele konieczna przejrzystość i rozliczalność – 09.07.2024r. - Deon.pl

W Kościele konieczna jest przejrzystość i rozliczalność odpowiedzialności na wszystkich poziomach, a potrzeba ta wynika ze skandali finansowych i seksualnych wobec nieletnich i bezbronnych dorosłych – zapisano w roboczym dokumencie na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Watykan opublikował dokument roboczy na synod nt. synodalności – 9.07.2024r. - Vatican News

Opublikowano Instrumentum laboris, czyli dokument roboczy na październikową sesję synodu nt. synodalności. Dokument jest kontynuacją całego procesu synodalnego rozpoczętego w 2021 r. i przedstawia propozycje Kościoła, który jest coraz bardziej „synodalny w misji”, bliższy ludziom i w którym wszyscy ochrzczeni uczestniczą w jego życiu. Wśród punktów do refleksji znajduje się m.in. wzmocnienie roli kobiet oraz potrzeba przejrzystości i odpowiedzialności.

Synod jest, ale tak jakby go nie było – 05.07.2024r. - Deon.pl

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała syntezę odpowiedzi naszych diecezji przed październikową sesją Synodu Biskupów o synodalności. Synteza krótka, ale też takie były wymagania Sekretariatu Synodu - zalecenie było, by nie była dłuższa niż osiem stron.

Synteza odpowiedzi diecezji polskich przed październikową sesją Synodu Biskupów – 3.07.2024r. - Episkopat.pl

11 grudnia 2023 roku Sekretariat Synodu zwrócił się do przewodniczących Konferencji Episkopatów z prośbą o pogłębienie – w ramach poszczególnych Kościołów lokalnych – kluczowych tematów zawartych w „Sprawozdaniu Podsumowującym” Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Poszczególne Konferencje Episkopatów zostały zobligowane do przesłania do Sekretariatu Synodu 8-stronicowej syntezy odpowiedzi diecezjalnych zgodnie z pismem „Przygotowania do października 2024”. Poniżej publikujemy treść syntezy przesłanej przez Konferencję Episkopatu Polski.