I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Strona 9

Synod w diecezji tarnowskiej: koniec synodu nie będzie końcem zaangażowania w Kościele - 03.07.2022 / Misyjne.pl

„Synod przyczynił się do głębszego zrozumienia i ukochania Kościoła” – czytamy w syntezie przygotowanej przez diecezję tarnowską. Konsultacje diecezjalne w ramach synodu biskupów decyzją biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża zostały włączone w trwający V Synod Diecezji Tarnowskiej. Wnioski wypracowane podczas synodu diecezjalnego znajdują odzwierciedlenie w odpowiedziach na 10 kwestii watykańskich (...).

Inna jakość rozmowy - 2.07.2022 / Archidiecezja Poznańska

– Ludzie zwracali uwagę na wolność i spokój. Mogli powiedzieć spokojnie co myślą i co czują, nie przygotowując się od razu na kontrę czy na przekonywanie kogoś. Po prostu zostali wysłuchani – mówi Urszula Maria Wosicka z Sekretariatu Synodu w wywiadzie dla Radia Emaus (...).

Wsłuchać się w głos świeckich – synteza prac synodalnych w diecezji warszawsko-praskiej - 01.07.2022 / Misyjne.pl

Potrzeba wsłuchiwania się w głos świeckich, większa aktywność parafialna, sprawiedliwe potraktowanie liturgii trydenckiej oraz większa dbałość o jakość przepowiadania w Kościele – to część postulatów wyłaniających się z syntezy konsultacji synodalnych diecezji warszawsko-praskiej (...).

Już jest synteza diecezjalnych spotkań synodalnych - 30.06.2022 / Diecezja Radomska

Zakończyły się spotkania synodalne w naszej diecezji. Kilkumiesięczna dyskusja w różnych zespołach – m.in. parafialnych – została zebrana w dokumencie zatytułowanym „Synteza diecezjalnego etapu Synodu o synodalności Diecezji Radomskiej” (...).

Kalisz: opublikowano syntezę diecezjalną - 30.06.2022 / Misyjne.pl

Na stronie internetowej diecezji kaliskiej dostępna jest synteza diecezjalna sumująca etap diecezjalny Synodu o Synodalności w diecezji kaliskiej. Dokument opracowano na podstawie syntez ze spotkań synodalnych w diecezji, parafiach, wspólnotach, itp., które odbywały się od października 2021 do maja 2022 roku (...).

Synteza drogi synodalnej w diecezji bielsko-żywieckiej - 30.06.2022 / Misyjne.pl

„Synodalność stanowi nadzieję dla Kościoła w wielu wymiarach. Jest ona pewną koniecznością w dzisiejszych czasach. Trzeba troszczyć się o jej trwanie przy jednoczesnym poszanowaniu wierności nauce i tradycji wiary” – brzmi jeden z wniosków, jaki znalazł się w syntezie synodalnej przygotowanej przez diecezję bielsko-żywiecką (...).

Kościół to winnica a nie kamieniołom – opolskie podsumowanie synodu - 30.06.2022 / eKAI.pl

– Doświadczenie spotkań synodalnych ukazało wielką gorliwość i miłość do Kościoła wielu pasterzy i wiernych. Dlatego mimo kryzysu, jakiego doświadcza Kościół w obecnym czasie – jest ciągle „z kim” i „dla kogo” podążać ku Kościołowi synodalnemu poprzez komunię, uczestnictwo i misję – czytamy w syntezie synodalnej opublikowanej przez diecezję opolską (...).

Diecezja włocławska: zakończono pracę nad syntezą synodu o synodalności - 28.06.2022 / Misyjne.pl

„Synodalność napawa nadzieją na odrodzenie Kościoła” – to jeden z głównych wniosków, jaki można wysnuć z dyskusji, jakie miały miejsce w diecezji włocławskiej w ramach synodu o synodalności (...).

Polski Kościół w lustrze synodu. Jak można bardziej uwzględnić świeckich? - 27.06.2022 / Deon.pl

Zakończył się etap konsultacji parafialnych w trwającym synodzie o synodalności. Część diecezji opublikowała już syntezy diecezjalne. Co z nich wynika? (...).

Kielce – zakończenie diecezjalnego etapu synodu o synodalności - 26.06.2022 / eKAI.pl

Dom i rodzina to pierwsza szkoła wiary i dobrych obyczajów – mówił bp Jan Piotrowski podczas Eucharystii na zakończenie diecezjalnego etapu synodu na temat synodalności, która była sprawowana w kieleckiej bazylice (...).

Potrzeba zmian w relacjach świeckich i księży – wnioski synodalne z Częstochowy - 25.06.2022 / eKAI.pl

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył 25 czerwca Mszy św. w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie na zakończenie diecezjalnego etapu procesu synodalnego. W prace synodalne włączyło się mniej niż 30 proc. parafii (...).

Bp Piotr Jarecki: synod to laboratorium chrześcijańskiego rozeznawania - 25.06.2022 / Misyjne.pl

„To jest specyficzny koniec, który powinien być nowym początkiem” – mówi w wywiadzie bp Piotr Jarecki w związku z zakończeniem diecezjalnego etapu synodu w archidiecezji warszawskiej. Jeżeli byśmy powiedzieli, że kończymy wraz z opracowaniem dokumentu syntetycznego to synod nie miałby większego sensu – wskazał warszawski biskup pomocniczy w rozmowie z Biurem Prasowym Archidiecezji Warszawskiej.(...).

Proboszcz powinien mieć kadencję – wnioski po procesie synodalnym w Krakowie - 25.06.2022 / Misyjne.pl

Krytyka upolitycznionych kazań i poziomu katechezy, postulat zmiany modelu parafii i większego zaangażowania świeckich – to niektóre z wniosków zawartych w syntezie synodu o synodalności w archidiecezji krakowskiej.(...).

Archidiecezja warszawska: synteza prac Synodu o Synodalności - 24.06.2022 / Misyjne.pl

Otwartość i empatia wobec osób pozostających na marginesie Kościoła, rozmowa z ludźmi spoza Kościoła, wsłuchiwanie się w głos świeckich i współodpowiedzialność wszystkich ochrzczonych za misję Kościoła – to główne tematy zaprezentowanej w piątek syntezy konsultacji synodalnych archidiecezji warszawskiej. (...).

„Kościół zbyt urzędowy, liturgia zbyt przegadana” – podsumowanie synodu w archidiecezji poznańskiej - 24.06.2022 / Misyjne.pl

„Kościół zbyt urzędowy, liturgia zbyt przegadana, potrzeba większej transparentności i uwzględniania głosu świeckich przy wyborze biskupów” – to niektóre z wniosków posynodalnych w archidiecezji poznańskiej. Ks. Mirosław Tykfer odpowiedzialny za prace synodu w archidiecezji podsumowuje ponad półroczne konsultacje, w których wzięło udział ponad 8,5 tys. osób (...).

Ks. Polak o synodzie: głód dialogu - 23.06.2022 / Archidiecezja Gnieźnieńska

„Konsultacje synodalne w parafiach i wspólnotach pokazały niedosyt czy wręcz głód dialogu. W przesłanych do nas syntezach widać wyraźnie wołanie o kolejne takie spotkania” – mówi ks. prof. Mieczysław Polak, koordynator procesu synodalnego w archidiecezji gnieźnieńskiej (...).

Bp Jarecki o synodzie: potrafiliśmy słuchać bez oceniania - 23.06.2022 / eKAI.pl

Dla mnie zakończenie diecezjalnego etapu prac synodalnych jest nowym początkiem i powrotem do źródeł – powiedział KAI warszawski biskup pomocniczy Piotr Jarecki. – Podczas synodu potrafiliśmy słuchać się nawzajem, bez oceniania – wskazuje duchowny, wymieniając m.in. środowiska LGBT. W piątek w archikatedrze warszawskiej odbędzie się uroczyste zakończenie diecezjalnego etapu synodu o synodalności (...).

W archidiecezji gdańskiej odbyło się spotkanie presynodalne podsumowujące pierwszy etap synodu - 15.06.2022 / Misyjne.pl

W auli Jana Pawła II w Gdańsku z udziałem abp. Tadeusza Wojdy podsumowano wczoraj dotychczasowe prace synodalne. Zespół autorski przygotował syntezę, która była przedmiotem dyskusji zgromadzonych uczestników (...).

SYNOD: musimy mieć odwagę ze sobą rozmawiać - 13.06.2022 / Archidiecezja Gnieźnieńska

„Synodalność to przede wszystkim specyficzny styl życia i misji Kościoła, a więc naszego życia i naszej misji. To wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół, ale nade wszystko wezwanie do budowania dobrych i prawidłowych relacji między nami. Aby to czynić musimy mieć odwagę ze sobą rozmawiać” – mówił abp Wojciech Polak na zakończenie etapu diecezjalnego synodu w archidiecezji gnieźnieńskiej (...).

Abp Galbas: w Polsce zapominamy o misyjności Kościoła - 7.06.2022 / Misyjne.pl

W Polsce zapominamy o tym, co jest dla Kościoła sprawą najważniejszą, a więc o ewangelizacji – ocenił abp Adrian Galbas. Podsumowując dotychczasowe prace Synodu, który przebiega pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” abp Galbas zauważył, że kwestia misyjności wybrzmiewa w polskich dyskusjach najsłabiej (...).

Bp Andrzej Czaja: musimy odkryć synodalność Kościoła - 6.06.2022 / Misyjne.pl

Na znaczenie wzajemnej otwartości duchownych i świeckich w budowaniu wspólnoty Kościoła wskazał podczas 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wskazał bp Andrzej Czaja. Ordynariusz diecezji opolskiej stoi na czele Komisji Duszpasterstwa KEP. W swoim wystąpieniu przedstawił on program duszpasterski na rok 2022/23 „Wierzę w Kościół Chrystusowy”(...).

Synod to piękne i dobre doświadczenie - 4.06.2022 / Niedziela.pl

W budynku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu odbyło się zebranie presynodalne. Wzięli w nim udział świeccy i duchowni, przedstawiciele dekanatów, wyłonieni w czasie spotkań dekanalnych. Spotkanie odbyło się zgodnie z życzeniem Ojca Świętego Franciszka wyrażonym w Vademecum Synodu o synodalności. Rozpoczęło się wspólną modlitwą przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy seminaryjnej. – Ojciec Święty prosi, abyśmy się spotkali w ramach synodu diecezji, by się dzielić i wspierać tym, czym nas do tej pory Duch Święty obdarzył: tą świadomością, wrażliwością, przemyśleniami, tym wszystkim, co zdarzyło się w naszych parafiach, dekanatach, wspólnotach – mówił w słowie powitania ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego, przewodniczący Sekretariatu Synodu (...).

Bp Jarecki: ksiądz nie powinien uważać się w parafii za jedynego lidera - 4.06.2022 / Misyjne.pl

Nieraz wierni mają wrażenie, że w Kościele są dwie kategorie ludzi: kategoria A – duchowni i B – świeccy. Owocem synodu powinno być przypomnienie, że duchowni i świeccy mają swoje prawa i obowiązki i powinni być aktywnymi członkami Kościoła – powiedział PAP biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki (...).

Abp Galbas: odpowiedzialność za Kościół to mówienie prawdy i zauważanie problemów, jakie się w nim pojawiają - 3.06.2022 / Misyjne.pl

– Umiejętność rozwiązywania problemów daje ogromną siłę każdej wspólnocie w Kościele i Kościołowi w ogóle – mówi abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich, koordynujący prace synodu o synodalności w Polsce. – Umiejętność mówienia prawdy biskupom i innym przełożonym jest czymś, czego dziś powinniśmy się uczyć – podkreśla. Dodaje, że rzeczywistość naszego Kościoła jest inna i wymaga to uzdrowienia. Abp Galbas zaprezentował cele i prace synodu na dorocznym zjeździe polskich misjonarzy, jaki odbywa się w Warszawie (...).

Bp Bryl: synod to doświadczenie wspólnej troski o Kościół - 28.05.2022 / Misyjne.pl

Doświadczenie tych spotkań synodalnych to doświadczenie wspólnej troski o Kościół, także wspólnego mierzenia się z tym, co jest trudne w naszych wspólnotach, ale z miłością, z pragnieniem szukania dobra, szukania dobrych rozwiązań – mówił biskup kaliski Damian Bryl (...).

Poznań: zaprezentowano pierwsze wnioski w ramach Synodu o Synodalności [+GALERIA] - 28.05.2022 / Misyjne.pl

W piątek 27 maja 202, w poznańskim multipleksie Kinepolis odbyło się spotkanie presynodalne w ramach Synodu o Synodalności w archidiecezji poznańskiej (...).

Bielsko-Biała: spotkanie synodalne parlamentarzystów i samorządowców - 27.05.2022 / Misyjne.pl

O potrzebie współpracy Kościoła i państwa, integracji i szukaniu wspólnego mianownika w życiu społecznym, a także o dobru wspólnym mówili w Bielsko-Białej uczestnicy spotkania synodalnego w ramach duszpasterstwa parlamentarzystów i samorządowców (...).

Zapraszamy na spotkanie prezentujące wyniki pierwszego etapu Synodu - 18.05.2022 / Archidiecezja Poznańska

Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki zaprasza wszystkich koordynatorów, moderatorów grup, osoby zaangażowane w organizację Synodu w lokalnych środowiskach oraz wszystkich chętnych do udziału w SPOTKANIU PRESYNODALNYM 27. maja (piątek) o g. 19.00 w Cinema City Kinepolis na ul. B. Krzywoustego 72 w Poznaniu (...).

Spotkanie presynodalne Synodu o Synodalności Kościoła Łódzkiego - 23.05.2022 / Archidiecezja Łódzka

Modlitwą za Synod o Synodalności w sobotnie przedpołudnie w parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej na łódzkim Widzewie Wschodzie rozpoczęło się spotkanie presynodalne, które zgromadziło wiernych i duchownych zaangażowanych w grupy synodalne powstałe w parafiach jak i różnych wspólnotach (...).

Matka Jolanta Olech SJK: przygotowywane są syntezy z prac synodalnych - 19.05.2022 / eKAI.pl

Siostry zakonne zrzeszone w zgromadzeniach czynnych w Polsce uczestniczyły w pierwszym etapie synodu o synodalności zarówno w ramach inicjatyw podejmowanych w Kościele lokalnym jak i w swoich wspólnotach zakonnych. W prace synodalne zaangażowana była też Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Jak informuje m. Jolanta Olech SJK, sekretarka generalna Konferencji, do końca czerwca wnioski zarówno ze spotkań synodalnych w zgromadzeniach jak i ze spotkania synodalnego wyższych przełożonych przekazane zostaną do Sekretariatu Synodu w Rzymie (...).

Synod.org.pl - Oficjalna strona synodu Ku Kościołowi synodalnemu w Polsce

Abp Ryś zaprasza na spotkanie presynodalne - 12.05.2022 / Archidiecezja Łódzka

W związku z zakończeniem etapu konsultacji synodalnych w archidiecezji łódzkiej ks. abp Grzegorz Ryś gorąco zaprasza wszystkich członków zespołów synodalnych (świeckich i duchownych), a także wszystkich, dla których ważna jest przyszłość Kościoła, na spotkanie presynodalne, które odbędzie się 21 maja 2022 r. o godz. 10.00 w kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi (...).

Zakończenie diecezjalnego procesu synodalnego w Płocku - 03.05.2022 / eKAI.pl

W katedrze w Płocku odbyło się 2 maja zakończenie etapu diecezjalnego procesu synodalnego. Nieszporom ku czci św. Zygmunta, patrona miasta Płocka przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, natomiast słowo wygłosił biskup pomocniczy Mirosław Milewski. – Słuchanie w grupach i wspólnotach ma sens i w nim zawiera się przyszłość Kościoła, na tym będzie polegać i taki będzie Kościół przyszłości – podkreślił duchowny (...).

Jaki powinien być Kościół? – konsultacje synodalne w Żywcu - 26.04.2022 / eKAI.pl

Jak zatrzymać ludzi w Kościele? Jak przyciągnąć ludzi do wspólnoty Kościoła? Jak Kościół powinien wyjść naprzeciw ludziom oddalonym od niego i pogubionym? – na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć podczas spotkania grupy synodalnej skupionej wokół Klubu Inteligencji Katolickiej w domu parafialnym parafii konkatedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Było to kolejne spotkanie w ramach trwającego na lokalnej niwie Synodu Biskupów diecezji bielsko-żywieckiej (...)

Ks. Gruszecki: synodalność uświadamia, że jako parafia jesteśmy podobni do puzzli… [ROZMOWA] - 30.04.2022 / Misyjne.pl

– Synodalność polega także na tym, że uświadamiamy sobie jako parafia, że jesteśmy podobni do puzzli, w których każdy ma swój kształt i kolor oraz stale musi się dopasowywać. Nikt nikomu nie jest podporządkowany, a wszyscy starają się w swych postawach i działaniach dopełniać – zaznacza ks. Grzegorz Gruszecki (...)

„Czy chcemy się dogadać?” – droga synodalna w Poznaniu szuka w mieście przestrzeni do rozmowy - 26.04.2022 / Misyjne.pl

Zazwyczaj lubimy dużo mówić i przekonywać innych do swojego zdania, ale czy rzeczywiście chcemy się z nimi dogadać? Droga synodalna w Poznaniu postanowiła zorganizować spotkanie na temat dialogu i wymiany opinii w czasach ostrych kontrastów światopoglądowych, stosując metodę wypracowaną podczas trwającego obecnie Synodu o Synodalności (...)

Abp Galbas: nie możemy zmarnować synodalnego dynamizmu i entuzjazmu - 13.04.2022 / eKAI.pl

– Musimy się zastanowić, co zrobić, by nie zmarnować dynamizmu i entuzjazmu, który dzięki Synodowi pojawił się w Kościele – mówi abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, koordynator synodu w Polsce. Jak podkreśla, być może dobrą propozycją mógłby być Ruch Synodalny, polegający na kontynuacji spotkań i będący próbą uczenia się Kościoła synodalnego na co dzień (...)

Spotkanie bez celu – po co mężczyźni poświęcili sobotę na takie wydarzenie - 13.04.2022 / drogaodwaznych.pl

Synod o synodalności wciąż budzi wiele kontrowersji i lęków. Wielu ludzi obawia się go, krytykuje i nie chce mieć z nim nic wspólnego. Inni widzą w nim szansę na demokratyczną zmianę w Kościele. Są w końcu tacy, którzy zrobili to, do czego zachęca synod – spotkali się, by porozmawiać. Wśród nich byli przedstawiciele męskich wspólnot i zgromadzeń zakonnych na spotkaniu Mężczyzna w Kościele (...)

Synod Biskupów opublikował opracowanie „Biblijnych źródeł nt. synodalności” - 04.04.2022 / Misyjne.pl

Publikacja, zawierająca propozycję lectio divina oraz opracowania biblijnych tekstów, będących wskazówką do głębszego zrozumienia tego, czym jest synodalność – składają się na „Biblijne źródła nt. synodalności”, opublikowane przez Sekretariat Synodu Biskupów (...)

Spotkanie koordynatorów diecezjalnych Synodu z całej Polski - 03.04.2022 / eKAI

„Synod to jest wspaniałe doświadczenie dla Kościoła. Mam nadzieję, że ta świeca, która została zapalona, będzie się paliła aż do paruzji” – powiedział abp Adrian Galbas przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, koordynator synodu w Polsce. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie trwa spotkanie koordynatorów diecezjalnych Synodu o synodalności (...)

Tarnów – 10 synodalnych pytań do diecezjan - 02.04.2022 / eKAI

Jak oceniasz możliwości zabierania głosu we wspólnocie Kościoła? Jak wygląda celebrowanie liturgii? Jakie osoby tworzą i powinny tworzyć wspólnotę Kościoła? Na takie, między innymi, pytania przygotowano w Tarnowie w ramach diecezjalnych konsultacji synodu biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu. Komunia, uczestnictwo, misja”. Diecezjanie mogą odpowiedzieć na 10 pytań (...)

Udział w podejmowaniu decyzji w Kościele - 30.03.2022 / Archidiecezja Łódzka

8 marca o godz. 20.00 odbyło się ostatnie z serii czterech spotkań grup synodalnych online. Wszystkich uczestników powitał Ks. abp. Grzegorz Ryś, który poprowadził modlitwę za Synod a następnie podziękował za udział w spotkaniach i odpowiadając na oczekiwania uczestników zapowiedział kontynuację spotkań w maju. Ich tematem będzie dyskusja nad pierwszą wersją syntezy diecezjalnej (...)

Ekumenizm w praktyce - 30.03.2022 / Archidiecezja Poznańska

Jak może wyglądać ekumeniczne spotkanie synodalne? – Jako grupa ekumeniczno-społeczna spotykaliśmy się stacjonarnie i online. W niedzielę Laetare poza mszą św. uczestniczyliśmy w nabożeństwie Liturgii Słowa z leszczyńską społecznością Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wszyscy zgodnie przyznali, że zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci – mówi pani Marieta Szymkowiak, koordynatorka z Leszna (...)

Na trzecim spotkaniu o konfliktach i podziałach - 22.03.2022 / Archidiecezja Łódzka

21 marca o godz. 20.00 odbyło się trzecie z serii czterech spotkań grup synodalnych online. Wszystkich uczestników powitał Ks. bp. Marek Marczak, który podzielił się krótką refleksją na temat naszych spotkań i poprowadził modlitwę za Synod, po czym każdy został skierowany do jednego z wirtualnych pokoi. W siedmiu grupach uczestnicy rozważali temat Jak radzimy sobie konfliktami i podziałami? rozpisany na dwa wymiary: Dialog w Kościele i społeczeństwie oraz Ekumenizm. Rozmawialiśmy o tym jak rozumiemy dialog, czy umiemy ze sobą rozmawiać ponad podziałami, czy potrafimy słuchać i przyjmować wrażliwość drugiego człowieka nawet jeśli nie podzielamy jego poglądów, czym jest w naszym doświadczeniu ekumenizm (...)

Kard. Grech z modlitwą zawierzenia na Jasnej Górze - 21.03.2022 / eKAI

Z modlitwą zawierzenia synodalnej drogi Kościoła na Jasną Górę przybył kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. – Jestem pewien, że Maryja słyszy nasz krzyk i wstawia się za nami. W Niej pokładamy ufność i nadzieję, że mimo wojny, okrucieństwa jutro powstanie nowy dzień, będzie nowa wiosna ducha – powiedział pielgrzym z Watykanu (...)

Kard. Grech: Musimy zaufać Kościołowi rozeznającemu, to jego służba - 21.03.2022 / eKAI.pl

„Wysłuchanie wszystkich to bardzo ważny etap, ale nie służy on tylko temu, by zebrać opinie”. Potrzebujemy sztuki rozeznawania, poszukiwania woli Boga – mówi w wywiadzie kard. Grech. Odnosi się także do niemieckiej drogi synodalnej. Mówi m.in. że również pytania i postulaty “dziwne” mogą nas przymusić do pogłębienia refleksji teologicznej albo pastoralnej, ale kluczowa jest gotowość postulujących do respektowania rozeznania Kościoła (...)

Kardynał Grech i arcybiskup Lazzaro You Heung Sik piszą do księży na całym świecie - 19.03.2022 / Watykan

Z okazji uroczystości św. Józefa kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i arcybiskup Lazzaro You Heung Sik, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, piszą do kapłanów na całym świecie o ich wkładzie, jako pasterzy pośród Ludu Bożego, w proces synodalny.

Listem tym obaj szefowie dykasterii pragną zachęcić kapłanów do przyjęcia zaproszenia papieża Franciszka, aby "razem, we wzajemnym słuchaniu, dzieleniu się pomysłami i projektami, ukazać prawdziwe oblicze Kościoła: gościnny "dom", z otwartymi drzwiami, zamieszkały przez Pana i ożywiony braterskimi relacjami"(...)

Kard. Grech: w Polsce znalazłem Kościół Franciszkowy - 19.03.2022 / Misyjne.pl

To, co robicie tutaj w Polsce, to jest synodalność praktyczna – powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, podczas konferencji prasowej w Warszawie. Kardynał przed południem spotkał się księżmi archidiecezji warszawskiej, a po południu z uchodźcami z Ukrainy. – Znalazłem tutaj w Polsce Kościół Franciszkowy – podsumował (...)

Kard. Grech w Polsce: klerykalizm wynika z niedoceniania znaczenia chrztu - 19.03.2022 / Misyjne.pl

Reforma Kościoła w kierunku Kościoła synodalnego powinna polegać na uświadamianiu ochrzczonym znaczenia chrztu i wynikających z niego praw. Klerykalizm wynika właśnie z niedoceniania znaczenia chrztu – mówił kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, podczas spotkania z księżmi archidiecezji warszawskiej w Świątyni Opatrzności Bożej (...)

Abp Galbas: Chciałbym, aby ten synod trwał w Kościele nieustannie - 18.03.2022 / eKAI

– Nie wiem czy jakakolwiek instytucja oprócz Kościoła ma taką śmiałość, by zaproponować szczerą dyskusję o samej sobie. Taką, w której każdy głos jest ważny – mówi w rozmowie z KAI abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, koordynator synodu w Polsce (...)

O udziale w liturgii na 2 spotkaniu online - 15.03.2022 / Archidiecezja Łódzka

4 marca o godz. 20.00 odbyło się drugie z serii czterech spotkań grup synodalnych online. Każda grupa ma stałego moderatora oraz jedną z następujących osób przysłuchujących się spotkaniu: biskupi, rektorzy seminariów w Archidiecezji Łódzkiej, kanclerz Archidiecezji, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa naszej Archidiecezji, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży AŁ, przewodniczący Wydziału Katechetycznego AŁ. Podczas gdy moderatorzy w każdej grupie są stali, w/w osoby zmieniają się, aby w każdej z grup przynajmniej raz mógł być obecny jeden z biskupów (...)

Abp Galbas: Mam nadzieję, że synod stanie się stałym elementem - 15.03.2022 / eKAI

– Mam nadzieję, że stanie się to, o co prosi Ojciec Święty, mianowicie, że synod nie zostanie potraktowany tylko jako pewna praca do wykonania, ale że stanie się on stałym elementem działania Kościoła w Polsce – powiedział abp Adrian Galbas, który na 391. zebraniu plenarnym KEP w Warszawie podsumowywał dotychczasowy etap prac synodalnych. Abp Galbas jest koordynatorem prac synodalnych w Polsce i przewodniczącym Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich (...)

Bp Bryl uczestniczył w spotkaniu synodalnym na szczeblu diecezji - 13.03.2022 / eKAI

W seminarium duchownym w Kaliszu odbyło się spotkanie synodalne na poziomie diecezjalnym, w którym uczestniczyły osoby tworzące Duszpasterską Radę Diecezjalną. Celebracji liturgicznej przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl (...)

Do Warszawy przyjedzie Sekretarz generalny Synodu Biskupów- 11.03.2022 / eKAI

Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech spotka się 19 marca z księżmi Archidiecezji Warszawskiej oraz 20 marca z przedstawicielami parafii, którzy zaangażowali się w diecezjalny etap synodu. Oba spotkania odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie (...)

Archidiecezja warszawska: trzecie synodalne spotkanie proboszczów i świeckich - 10.03.2022 / Misyjne.pl

W parafiach Archidiecezji Warszawskiej widoczne jest ożywienie współpracy w związku z Synodem – zauważa bp Piotr Jarecki, delegat metropolity warszawskiego ds. synodu. Proboszczowie i przedstawiciele parafialnych zespołów synodalnych 9 marca spotkali się w formule online z odpowiedzialnymi za etap diecezjalny Synodu w Archidiecezji Warszawskiej (...)

Jak rozumiesz swoje miejsce w Kościele? | spotkanie grup synodalnych online - 09.03.2022 / Archidiecezja Łódzka

7 marca wieczorem odbyło się pierwsze z serii czterech spotkań grup synodalnych online. W siedmiu grupach liczących od 6 do 12 osób uczestnicy rozważali temat Jak rozumiesz swoje miejsce w Kościele? (...)

Synod ożywia parafię - 27.02.2022 / Gość Niedzielny

- To spotkanie pokazało, że wierni z pokaźnej liczby parafii archidiecezji wrocławskiej są zatroskani o Kościół, zaangażowani w jego działanie i tego zaangażowania bardzo pragną - mówi stojący na czele sekretariatu synodalnego ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej (...)

Rawa Mazowiecka. I spotkanie synodalne - 28.02.2022 / Gość Niedzielny

W sobotę 26 lutego w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej 23 kapłanów z czterech dekanatów: Biała Rawska, Lubochnia, Nowe Miasto nad Pilicą i Rawa Mazowiecka, a także wierni powołani dekretem i ci, którzy z potrzeby serca przyszli do świątyni modlili się w intencji synodu, ale także prosząc o pokój na świecie - zwłaszcza na Ukrainie (...)

Skierniewice. I spotkanie synodalne - 24.02.2022 / Gość Niedzielny

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku odbyło się pierwsze spotkanie synodalne dla rejonu skierniewickiego, który łączy dwa skierniewickie dekanaty - św. Jakuba i Najświętszego Serca Pana Jezusa (...)

Diecezja bydgoska: „Synod to Ty, Ja, My! Zaangażuj się!” - 17.02.2022 / Episkopat.pl

W ramach działań, mających na celu ciągłe zapraszanie, przede wszystkim wielu niezdecydowanych wiernych, do udziału w spotkaniach synodalnych, odbywających się w parafiach, jako diecezja bydgoska włączamy się w akcję „Synod to Ty, Ja, My! Zaangażuj się!” (...)

Synod w Duszpasterstwie Osób Niesłyszących. Duże zainteresowanie sprawami Kościoła - 21.02.2022 / Archidiecezja Poznańska

W niedzielę 13 lutego w Duszpasterstwie Osób Niesłyszących rozpoczęły się prace synodalne. O trwającym w Kościele synodzie odpowiedziały panie Dorota, Barbara i Bożena – nauczycielki z Ośrodka dla Niesłyszących. One także koordynowały w Duszpasterstwie to, co dzieje się w związku z synodem (...)

Łęczyca. I spotkanie synodalne - 21.02.2022 / Diecezja Łowicka

W niedzielę 20 lutego w parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy odbyło się pierwsze spotkanie synodalne dla rejonu łęczyckiego, który łączy trzy dekanaty: Piątek, Krośniewice i Łęczycę. Temu rejonowi dedykowano temat liturgii, sakramentów i Eucharystii – źródła wiary, nadziei i miłości oraz fundamenty budowania wspólnoty Kościoła (...)

Łowicz: I spotkanie synodalne rejonu łowickiego - 21.02.2022 / Diecezja Łowicka

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyło się pierwsze spotkanie synodalne dla rejonu łowickiego. W małym gronie wierni modlili się i rozmawiali o powołaniu, miejscu i zadaniu młodych w Kościele, ich potrzebach i spostrzeżeniach (...)

„Szczerze o Kościele” – kolejne spotkanie Synodalnego Forum Akademickiego - 20.02.2022 / Misyjne.pl

„Dziękuję za budujące spotkanie żywego Kościoła, który wciąż szuka sposobów, by być otwartym na potrzeby różnych ludzi” – mówił w Bydgoszczy bp Marek Marczak. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego był gościem Synodalnego Forum Akademickiego, które odbywało się w Bydgoszczy (...)

Ks. prof. Wielebski: Synod szansą na pełniejszą realizację nauczania II Soboru Watykańskiego - 19.02.2022 / eKAI.pl

Synod to nie jednorazowe wydarzenie, ale rozłożony na trzy lata (2021–2023) proces realizowany na różnych poziomach życia Kościoła: lokalnym, kontynentalnym i powszechnym – podkreśla ks. dr hab. Tomasz Wielebski, teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (...)

Trzecie spotkanie synodalne w archidiecezji warszawskiej - 16.02.2022 / eKAI.pl

Jesteście przedstawicielami różnych środowisk naszej archidiecezji, z różnymi poglądami na życie, ale wszystkich nas łączy miłość do Kościoła – powiedział ks. Matteo Campagnaro zwracając się do zebranych 15 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich na trzecim, diecezjalnym spotkaniu konsultacyjnym w ramach synodu. „Zależy nam na Kościele i dlatego chcemy rozmawiać” – dodał (...)

Odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne osób kontaktowych ds. synodu - 16.02.2022 / Episkopat.pl

15 lutego br. osoby kontaktowe ds. synodu spotkały się online na comiesięcznym spotkaniu konsultacyjnym organizowanym przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. W spotkaniu wzięły udział osoby z 25 polskich diecezji (...)

Spotkanie synodalne „Mężczyzna w Kościele” - 15.02.2022 / eKAI.pl

Ostatnie lata to czas zmian w Kościele. Jesteśmy w kryzysie, który mimo swej problematyczności jest twórczy. Zwiększa się zaangażowanie świeckich, powstają nowe grupy i uaktywniają się mężczyźni. W to wszystko wpisuje się Synod o synodalności (...)

Abp Galbas o synodzie o synodalności: papież zaprasza do szczerego i otwartego spotkania [WIDEO] - 15.02.2022 / Misyjne.pl

Nie chodzi o wiedzę na temat Kościoła, ale przeżyciami, emocjami związanymi z naszą obecnością w Kościele. Chodzi więc o spotkanie otwarte i szczere – mówił w programie „Między niebem a ziemią” w TVP abp Adrian Galbas o procesie synodalnym (...)

Archidiecezja Warszawska: konsultacje synodalne także wśród młodzieży - 14.02.2022 / Episkopat.pl

Archidiecezja Warszawska włącza w prace synodalne młode pokolenie. Przy wsparciu KSM, ruchów i duszpasterstw akademickich zaprasza młodzież do dzielenia się wiarą oraz udziału w konsultacjach synodalnych. Po Wielkanocy, w Warszawie odbędą się dwa otwarte spotkania synodalne młodzieży (...)

Abp Ryś zaprasza na marcowe spotkania synodalne on-line - 9.02.2022 / Archidiecezja Łódzka

- Te spotkania on-line, to coś więcej niż tylko zebranie opinii, ale chodzi o doświadczenie wspólnoty Kościoła, która się zbiera we wierze w Duchu Świętym. Dlatego taka decyzja, że chcemy się spotykać zespołami, które są w jakiej interakcji i doświadczyć relacji w Panu Bogu. Bardzo was do tego zapraszam! – mówił abp Ryś do mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej (...)

Bydgoszcz: „Szczerze o Kościele” – Synodalne Forum Akademickie - 9.02.2022 /episkopat.pl

„Szczerze o Kościele” – to myśl przewodnia Synodalnego Forum Akademickiego, na które zaprasza Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z DA „Stryszek” oraz DA „Trójca”. – Wielką inspiracją dla nas jest synod, zwołany przez Ojca świętego Franciszka. Jego zasadniczym celem jest większe uczestnictwo wszystkich wiernych w kształtowaniu życia i misji Kościoła. Zależy nam, by po II Forum Młodzieży „Pobudka”, zaprosić do dyskusji o Kościele „dziś i jutra” również studentów i absolwentów (...)

Papież Franciszek rozpoczął coś, czego w Kościele nie było. Ta nowość dotarła już do dekanatu raciborskiego - 6.02.2022 / Nowiny.pl

Człowiek boi się nowości, pojawia się w nas strach przed nieznanym. Myślę, że to doświadczenie wielu z nas. Można sobie przypomnieć początki pandemii, wrócić wspomnieniami do czasów szkolnych, kiedy to przechodziliśmy z klasy do klasy, czy też w dorosłym życiu zmienialiśmy pracę. Ten strach mógł też towarzyszyć wielu osobom przed wstąpieniem w związek małżeński, czy tak jak w moim przypadku przed objęciem nowej parafii. Jednym z wielu pytań w takich chwilach mogło być pytanie: jak to teraz będzie? (...)

Watykan: proces synodalny przebiega pomyślnie - 7.02.2022 / eKAI.pl

Obradująca w środę 26 stycznia 2022 r. XV Rada Zwyczajna Synodu Biskupów pozytywnie oceniła postępy procesu synodalnego na całym świecie oraz sformułowała kryteria dla raportów przygotowywanych przez diecezje, Konferencje Episkopatów, Synody Kościołów Wschodnich i inne ciała kościelne – poinformował Sekretariat Generalny Synodu Biskupów. Zaznaczano, że przed procesem synodalnym stają także pewne wyzwania (...)

Synod to proces. Zmiany nie zajdą od razu - 2.02.2022 / Deon.pl

Od jesieni 2021 roku trwa w Kościele synod o synodalności. W ostatnich tygodniach ukazało się w mediach – głównie katolickich – sporo ciekawych wywiadów na jego temat. Ordynariusz opolski biskup Andrzej Czaja wprost mówi, że synod jest szansą na uzdrowienie Kościoła. Wtórują mu abp Grzegorz Ryś, bp Adrian Galbas i wielu innych hierarchów. Tyle tylko, że ich głosy nie bardzo schodzą w dół, do parafii i wspólnot, w których powinna toczyć się synodalna debata (...)

Kard. Nycz: jeśli Kościół chce być wiarygodny, musi być synodalny. Synod to wielka szansa - 2.02.2022 / Misyjne.pl

Jeśli Kościół chce być wiarygodny, musi być synodalny; musi być wspólnotą; musi pokazać, że jest ciągle młody, a odradzając się podejmuje to samo zadanie: „Idźcie i głoście Ewangelię” – powiedział kard. Kazimierz Nycz w święto Ofiarowania Pańskiego (...)

Wróciłeś z zagranicy? Siostry zapraszają na spotkanie synodalne - 2.02.2022 / Archidiecezja Poznańska

W ramach synodu w Archidiecezji Poznańskiej siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej organizują grupę dla osób z doświadczeniem migracyjnym. Pierwsze ze spotkań odbędzie się w sobotę, 5 lutego na platformie zoom (...)

Ze słuchaniem w Kościele nie jest dobrze [OPINIA] - 2.02.2022 / Misyjne.pl

W Kościele trwa Synod o Synodalności. Na portalu oddajemy głos także tym, którzy chcieliby się wypowiedzieć na pytania proponowane w Vademecum synodalnym i w ten sposób włączyć się w Synod (...)

Jak przebiega synod w Polsce – najnowsze statystyki - 2.02.2022 / eKAI.pl

W zdecydowanej większości – 82,5 proc. – informacja o synodzie pojawia się na głównych stronach polskich diecezji. Jednak aż na 35 proc. diecezjalnych serwisów poświęconych synodowi trudno znaleźć kontakt (mail lub telefon) do zespołu odpowiadającego za synod – takie dane dotyczące sytuacji w styczniu przynosi serwis synod.org.pl (...)

Po spotkaniu z Arcybiskupem Stanisławem Gądeckim - 1.02.2022 / Archidiecezja Poznańska

W sobotę, 29. stycznia, ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki spotkał się z członkami Archidiecezjalnego Zespołu Synodalnego i Sekretariatu Synodu w Archidiecezji Poznańskiej. Spotkanie miało na celu poinformowanie ks. Arcybiskupa o dotychczas podjętych pracach na rzecz Synodu, szczególnie w kontekście priorytetów wyznaczonych na drodze synodalnej w Archidiecezji Poznańskiej (...)

Osoby konsekrowane w procesie synodalnym - 1.02.2022 / Misyjne.pl

Pod znakiem bycia Kościołem coraz bardziej synodalnym obchodzony będzie Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Został on ustanowiony 25 lat temu przez św. Jana Pawła II i tradycyjnie obchodzony jest 2 lutego. Na świecie żyje obecnie ok. 850 tys. konsekrowanych, z czego 30 tys. w Polsce (...)

Czy jest dla mnie miejsce w Kościele? Zaproszenie do dialogu - 1.02.2022 / Archidiecezja Poznańska

W ramach Synodu o synodalności zapraszamy do wspólnej rozmowy nie tylko osoby bardzo związane z Kościołem, ale także te, które są nieco dalej. Aby ułatwić wzajemne spotkanie i komunikację sekretariat Synodu uruchomił specjalny adres mailowy (...)

Tylko autentyczność i zwyczajność może prowadzić do Kościoła tych, z którymi nie idę razem [OPINIA] - 1.02.2022 / Misyjne.pl

W Kościele trwa Synod o Synodalności. Na portalu oddajemy głos także tym, którzy chcieliby się wypowiedzieć na pytania proponowane w Vademecum synodalnym i w ten sposób włączyć się w Synod (...)

Kard. Hollerich: papież nie jest liberalny, jest radykalny - 1.02.2022 /Misyjne.pl

Reformy w Kościele katolickim wymagają „stabilnych podstaw”, a jeśli dojdzie do święcenia diakonis oraz mężczyzn żonatych (viri probati) to może zaistnieć poważne „niebezpieczeństwo schizmy” – stwierdził w wywiadzie opublikowanym w lutowym numerze niemieckiego czasopisma „Herder Korrespondenz” kardynał Jean-Claude Hollerich SJ – przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) (...)

Studentka proponuje prostą ankietę dla parafii - 31.01.2022 / eKAI.pl

Proste pytania, na które odpowiedzieć może naprawdę każdy, nawet niekoniecznie związany z Kościołem – to pomysł na ankietę synodalną, którą przeprowadzić można w parafii. Ankietę przygotowała Zofia Grzelak, studentka z Warszawy. Materiały dotyczące inicjatywy znaleźć można na stronie koordynującej proces synodalny w Polsce: synod.org.pl (...)

Synodalny „Areopag Młodych” w Gdańsku - 30.01.2022 / eKAI.pl

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej zaprosiło wczoraj młodzież, rodziców, katechetów i duszpasterzy do wspólnego dzielenia się doświadczeniem wiary i odkrywania swojego miejsca w Kościele. Wydarzenie nazwane „Areopagiem Młodych” zorganizowano w ramach trwającego w Kościele powszechnym synodu o synodalności (...)

Główna strona o synodzie w Polsce coraz bogatsza - 30.01.2022 / eKAI.pl

Podstawowe informacje o trwającym w Kościele synodzie o synodalności oraz stale aktualizowane dane o przebiegu tego wydarzenia w Polsce zawiera serwis synod.org.pl. Strona ta powstała, aby służyć koordynacji procesu synodalnego i działa pod patronatem Rady Komisji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich, z ramienia jej przewodniczącego, abp. Adriana Galbasa (...)

Elbląg: list pasterski bp. Jezierskiego na temat synodu i synodalności - 30.01.2022 / Diecezja Elbląska

O otwartym przez papieża Franciszka jesienią 2021 roku synodzie, jego etapie w diecezjach i na kontynentach, a także o zaproszeniu wszystkich katolików oraz innych chrześcijan do rozmowy (dialogu) o Kościele pisze w liście pasterskim do diecezjan bp Jacek Jezierski. List jest odczytywany we wszystkich kościołach diecezji elbląskiej w niedzielę 30 stycznia 2022 (...)

Leszno: jesteśmy bardzo różni, ale mamy piękne marzenia o Kościele - 28.01.2022 / Archidiecezja Poznańska

W Lesznie, z inicjatywy pani Mariety Szymkowiak powstała bardzo różnorodna grupa, która spotyka się, by nawzajem siebie wysłuchać i wspólnie marzyć o Kościele (...)

Synod o synodalności w archidiecezji lubelskiej - 28.01.2022 / Episkopat.pl

Prace nad synodem o synodalności zwołanym przez papieża Franciszka, w archidiecezji lubelskiej zostały włączone w harmonogram prac trwającego aktualnie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej (...)

Archidiecezja częstochowska: ankieta synodalna jest już dostępna - 28.01.2022 / eKAI.pl

Ankieta synodalna z pytaniami przygotowanymi przez diecezjalny zespół ds. koordynacji synodu trafi dzięki pomocy redakcji Katolickiego Tygodnika „Niedziela” do każdej parafii archidiecezji częstochowskiej (...)

Bp Okroj przed Dniem Życia Konsekrowanego: Synod to wspólna droga, którą mamy razem iść - 26.01.2022 / Episkopat.pl

Synod – po grecku syn-hodos – to wspólna droga. Mamy tą wspólną drogą iść i dźwigać razem obowiązki, zadania, problemy – powiedział bp Arkadiusz Okroj, członek Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić w święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) (...)

Abp Galbas: jeśli Kościół nie jest świadkiem i sługą Słowa – jest niepotrzebny - 24.01.2022 / Misyjne.pl

Rolą Kościoła jest bycie świadkiem i sługą Słowa a członkowie wspólnoty Kościoła są za siebie wzajemnie odpowiedzialni. Jeśli Kościół nie jest świadkiem i sługą Słowa – jest niepotrzebny – powiedział abp Adrian Galbas w parafii św. ojca Pio na warszawskim Gocławiu. Arcybiskup koadiutor katowicki przewodniczył tam Mszy św. w Niedzielę Słowa Bożego (...)

Synod.org.pl - Oficjalna strona synodu Ku Kościołowi synodalnemu w Polsce

Synod o synodalności w diecezji pelplińskiej - 22.01.2022 / Episkopat.pl

Dotychczas w ramach Synodu odbyły się w diecezji pelplińskiej następujące działania: 20 listopada zakończył się etap parafialny. Na tym etapie Księża Proboszczowie zaprosili swoich parafian do wypowiedzi poprzez: organizację otwartego spotkania synodalnego rozpoczętego modlitwą i adoracją Najświętszego Sakramentu, rozmowy indywidualne i grupowe z osobami zaangażowanymi w życie parafii lub udostępnienie pytań synodalnych w formie anonimowych ankiet do wypełnienia. Wnioski z działań podjętych w parafii były treścią spotkań na poziomie dekanalnym. Na poziomie parafialnym wypowiedziało się łącznie ponad 3 tys. osób (...)

Synodalne spotkanie młodych - 22.01.2022 / Diecezja Legnicka

W sobotę 22 stycznia w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy odbyło się spotkanie młodych ludzi, uczniów i studentów, by wspólnie podyskutować nad mocnymi i słabymi sprawami dotyczącymi życia religijnego. Zastanawiali się m.in. co trzeba zrobić, by młodzież chciała uczestniczyć w niedzielnym Mszach świętych, nie wstydziła się swojej wiary i chciała ją wciąż pogłębiać (...)

Nowy Tomyśl: spotkania synodalne w parafii, we wspólnotach, w przedszkolu i u fryzjera - 22.01.2022 / Archidiecezja Poznańska

W parafii Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu, powiało synodem już na początku listopada ub. roku. Rada Parafialna zwołana przez proboszcza, ks. Krzysztofa Ratajczaka wybrała spośród swojego grona koordynatora parafialnego, którym została Małgorzata Uramowska (...)

#GłosySynodalne: formowanie się w synodalności - 21.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

„Mężczyzna w Kościele” – weź udział w spotkaniu synodalnym - 20.01.2022 / Misyjne.pl

Męskie wspólnoty, grupy, duszpasterstwa oraz zgromadzenia zakonne zaproszone są do uczestnictwa w spotkaniu synodalnym „Mężczyzna w Kościele”, które odbędzie się 2 kwietnia br. w Warszawie. Spotkanie będzie okazją do wspólnej refleksji i wymiany doświadczeń, ale też poznania się i nawiązania współpracy. Z inicjatywą wyszła wspólnota „Droga Odważnych” prowadząca program formacji dla mężczyzn (...)

Ks. Grzegorz Strzelczyk: powodzenie synodu zależy od głębokości nawrócenia [ROZMOWA] - 20.01.2022 /Misyjne.pl

– Synod powinien skłonić Kościół w Polsce do refleksji nad poprawą dialogu na różnych szczeblach funkcjonowania całej wspólnoty – odkreśla ks. dr Grzegorz Strzelczyk. Duchowny, który był był sekretarzem II Synodu Archidiecezji Katowickiej zaznacza, że przez parę ostatnich wieków modelem determinującym życie Kościoła był model pasterzy, którzy mówią i owiec, które słuchają (...)

Bp Libera: papież wielokrotnie podkreślał, że podczas synodu o synodalności biskupi mają milczeć - 20.01.2022 / Misyjne.pl

Biskup płocki Piotr Libera i ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelickiej w Płocku byli gośćmi ekumenicznego dialogu synodalnego, który 19 stycznia odbył się w Towarzystwie Naukowym Płockim. Dyskusję poprowadził historyk prof. dr hab. Leszek Zygner z Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie, reprezentujący sekcję dialogu TNP (...)

#GłosySynodalne: rozeznawanie i podejmowanie decyzji - 20.01.2022 /Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Sonda o synodzie. Co o tym wszystkim myślą wierni? - 19.01.2022 / Misyjne.pl

Do tej pory pojęcie „synodu” dotyczyło wąskiej grupy katolików, głównie hierarchów. Operowali nim co najwyżej teologowie. Teraz ma się to zmienić. Ale czy naprawdę jesteśmy na to gotowi? Będzie inaczej niż zwykle? – pytał kilka dni temu na naszym portalu Sebastian Zbierański (...)

O synodalności na Sympozjum Ekumenicznym w Łodzi - 19.01.2022 /eKAI.pl

W tym roku Łódzkie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęła Konferencja Ekumeniczna poświęcona dwóm tematom: synodalności i mandatum (...)

#GłosySynodalne: władza i uczestnictwo - 19.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Arch. Warszawska: trzecie synodalne spotkanie konsultacyjne przełożone - 18.01.2022 /eKAI.pl

Archidiecezja Warszawska informuje, że jutrzejsze trzecie spotkanie synodalne nie odbędzie się. W związku z rosnącą dynamiką zakażeń i zachorowań na Covid-19 zostaje ono przełożone na środę 26 stycznia i odbędzie się w formule zdalnej (...)

Ekumeniczna modlitwa w intencji synodu

Ekumeniczna modlitwa w intencji synodu - 18.01.2022 / eKAI.pl

Przed rozpoczynającym się Tygodniem Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, Sekretariat Generalny Synodu Biskupów i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan opublikowały modlitwę, którą można wykorzystać podczas nabożeństw ekumenicznych. Jej intencją jest zarówno jedność chrześcijan, jak też wspólne podążanie Kościoła katolickiego razem z innymi chrześcijanami w procesie synodalnym, prowadzącym do zgromadzenia Synodu Biskupów w Watykanie w 2023 roku (...)

Synody w starożytności - 18.01.2022 / Misyjne.pl

Greckie słowo „synod” jest połączeniem przedimka „syn-” („współ-”, „razem”) z rzeczownikiem „odos” („droga”). Wskazuje więc na podążanie jedną drogą. W sensie kościelnym oznacza pielgrzymowanie ludu Bożego, który wspólnie podąża do jednego celu – do zbawienia. Doznając na swej drodze trudności, szuka razem światła Bożego i siły, aby je przezwyciężyć (...)

Homeopatyczny synod. Chciałbym się miło rozczarować [KOMENTARZ] - 18.01.2022 / Misyjne.pl

„Leki” homeopatyczne nie mogą działać z powodu praktycznie zerowego stężenia substancji czynnej. Obawiam się, że trwający synod też będzie homeopatyczny. Głos zwykłego wiernego nie będzie się liczył, bo się rozmyje (...)

#GłosySynodalne: ekumenizm - 18.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...).

Synod w internecie. Tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje - 17.01.2022 / Misyjne.pl

Szukając informacji o trwającym w Kościele Synodzie o Synodalności, warto odwiedzić stronę internetową synod.org.pl. To oficjalne miejsce, które służy koordynacji procesu synodalnego w naszym kraju.(...)

Przymierze Miłosierdzia: synod to „wspólna droga”. Dlatego nie możemy wyruszać w nią sami - 17.01.2022 / Archidiecezja Poznańska

Przymierze Miłosierdzia w Polsce także włącza się w konsultacje synodalne w archidiecezji poznańskiej. Oprócz osób zaangażowanych we wspólnotę do udziału w grupach zaproszeni będą między innymi młodzi, osoby bezdomne, małżeństwa, misjonarze ze wspólnoty życia oraz osoby spotkanie podczas ewangelizacji ulicznych (...).

#GłosySynodalne: dialog w Kościele i społeczeństwie - 17.01.2022 / Misyjnie.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Kórnik: kolejna „herbatka synodalna” i kolejne zaangażowane w Synod osoby - 16.01.2022 / Archidiecezja Poznańska

Droga synodalna w parafii Wszystkich Świętych w Kórniku rozpoczęła się 9 stycznia mszą św. Po mszy wszyscy zainteresowani tematem Synodu, zostali zaproszeni do domu parafialnego na „herbatkę synodalną” (...)

Legnica: odbyło się synodalne spotkanie świeckich - 16.01.2022 / Misyjnie.pl

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski uczestniczył w spotkaniu synodalnym z przedstawicielami laikatu. Spotkanie moderował koordynator ds. synodu ks. Bogusław Drożdż, a odbyło się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy (...)

Zaangażowani katolicy o synodzie: od braku informacji do lęku o upadek Kościoła [SONDA]

Zaangażowani katolicy o synodzie: od braku informacji do lęku o upadek Kościoła [SONDA] - 15.01.2022 / Misyjnie.pl

Synod o Synodalności to – zdaje się – obecnie najważniejsze wydarzenie w Kościele. Jego zadaniem jest m.in. szersze włączenie katolików świeckich w odpowiedzialność za Wspólnotę, której przewodniczy papież. Co jednak świeccy katolicy sądzą o tym synodzie? Jak się w niego angażują i jak prowadzone w Polsce działania oceniają? (...)

Za nami sesja „O synodalności ekumenicznie”- 15.01.2022 / eKAI.pl

O tym jak zasada synodalności funkcjonuje w różnych Kościołach chrześcijańskich oraz o możliwych wzajemnych inspiracjach w tym względzie – rozmawiali uczestnicy sesji „O synodalności ekumenicznie”, zorganizowanej wczoraj w Warszawie przez KAI wraz z Radą KEP ds. Ekumenizmu z okazji rozpoczynającego się 18 stycznia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (...)

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz: po co nam Synod o Synodalności? - 15.01.2022 /Misyjne.pl

Hasło „Synod o Synodalności” brzmi trochę jak „masło maślane”. Nic dziwnego, że niektórzy mają kłopoty z tym, by zrozumieć, dlaczego papież wybrał taki właśnie, a nie inny temat. Prawdę powiedziawszy oficjalny tytuł jest nieco inny: „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”. Sam tytuł sugeruje, że nie chodzi tylko o porozmawianie o synodalności, ale o to, aby Kościół po synodzie był bardziej synodalny, cokolwiek to znaczy (...)

Bp Jezierski: Papież zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu podczas synodu - 14.01.2022 / Episkopat.pl

Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu na temat synodalności – powiedział bp Jacek Jezierski, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu podczas sesji pt. “O synodalności – ekumenicznie” zorganizowanej 14 stycznia w Warszawie, przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan (...)

Archidiecezja gdańska: spotkanie delegatów synodalnych - 14.01.2022 /Episkopat.pl

My komunikujemy, ale nie rozmawiamy. Dajemy komunikaty, ale nie słuchamy tego, co mówi inna osoba. To jest duża praca, która powinna być wykonana – powiedział abp Tadeusz Wojda podczas spotkania z synodalnymi delegatami w Gdańsku (...)

#GłosySynodalne: współodpowiedzialni w naszej wspólnej misji - 14.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Głos ma każdy. Jak przebiega Synod o Synodalności w parafiach? - 13.01.2022 / Misyjne.pl

Pierwszy etap Synodu o Synodalności odbywa się w parafiach, wspólnotach i w grupach formacyjnych. W Polsce niektóre z nich zaczęły już aktywnie działać, w innych prace synodalne rozpoczną się dopiero w lutym. Przyjrzeliśmy się więc bliżej miejscom, w których proces synodalny jest już w toku (...)

Sympozjum: „Po co Synod o synodalności?”.

Sympozjum: „Po co Synod o synodalności?”. - 13.01.2022 / Diecezja Warszawsko-Praska

Zapraszamy na sympozjum pt.: Po co Synod o synodalności? 26 lutego 2022 roku, w sobotę, w gmachu naszego seminarium. Ze względu na ograniczenia sanitarne sympozjum, co do zasady, będzie ograniczało się tylko do osób zaproszonych przez organizatorów, ale chcąc zachować formułę otwartości istnieje również możliwość zapisania się na sympozjum pod wskazanym adresem mailowym: moc.l1718828039iamg@1718828039mujzo1718828039pmysy1718828039sipaz1718828039 (...)

S. Dolores Zok: siostry ze zgromadzeń czynnych angażują się w Synod - 13.01.2022 / Misyjne.pl

– Zgromadzenia żeńskie czynne angażują się w trwający obecnie w Kościele synod o synodalności – informuje s. Dolores Zok, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (...)

Prof. Aleksander Bańka: jeśli w czasie synodu nauczymy się rozmawiać, to będzie już bardzo dużo [ROZMOWA] - 13.01.2022 / Misyjne.pl

Synod to już rzeczywistość Kościoła. To nasze „tu i teraz”. Co zrobić, by ten proces (rozciągnięty na dwa lat) był owocny, by przyniósł faktyczne ożywienie dialogu wszystkich, którzy tworzą wspólnotę Kościoła i by Kościół wszedł w twórczy dialog z tak zwanym światem zewnętrznym? (...)

#GłosySynodalne: celebrowanie - 13.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Ks. prof. Wielebski o wyzwaniach synodalności w Polsce - 12.01.2022 / eKAI

Synodalność przebiega w Polsce m.in. na poziomie diecezjalnych i parafialnych rad duszpasterskich, choć te nie zawsze właściwie podejmują powierzone im zadania. Wypracowane w takich gremiach wnioski i dokumenty trzeba wcielać w życie w ramach diecezjalnych programów duszpasterskich. Potrzeba też indywidualnego i wspólnotowego nawrócenia – mówił ks. prof. Tomasz Wielebski, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, podczas pierwszego dnia obrad Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Ks. prof. Wielebski wygłosił w środę wykład na temat synodalności jako wyzwania dla Kościoła w Polsce (...)

Kościół potrzebuje syntezy wierności i dynamizmu - 12.01.2022 / Misyjne.pl

Wiele środowisk w Kościele wyraża nadzieje, że synod będzie okazją do wyjścia ze swoich baniek, wsłuchaniem się w głos ludzi inaczej myślących. Synodalność powinna być dla nas okazją nie tylko do szukania nowych modeli, ale także do zbudowania pomostów tam, gdzie zostały one w przeszłości zerwane (...)

Coraz więcej wiernych zaangażowanych w prace synodu w arch. częstochowskiej - 12.01.2022 / eKAI

Proces synodalny w 2022 r. nabrał tempa w archidiecezji częstochowskiej. Duszpasterze i wierni ożywieni pierwszymi synodalnymi spotkaniami z większą śmiałością przystępują do rozmów i działań na rzecz lokalnych wspólnot (...)

Abp Henryk Muszyński: nie bójmy się synodalności [ROZMOWA cz. 3]- 12.01.2022 / Misyjne.pl

Nie dziwie się, że się tego boimy. To coś diametralnie nowego. Nasza świadomość jest taka: jest Bóg, jeden papież, jeden biskup i jeden proboszcz – to jest Kościół. Hierarchiczny od samego początku. Niektórym synodalność myli się z demokracją. Większość coś przegłosuje i to zaczyna obowiązywać. Szczęśliwie uczestniczyłem w czterech synodach i się tego mozolnie uczyłem. Dziękuję Bogu za aktualnego papieża, który nas tego tak intensywnie uczy. Synodalność podkreśla to, że wszyscy – świeccy i duchowni – są podmiotem żywego Kościoła i są za niego odpowiedzialni (...)

#GłosySynodalne: zabieranie głosu - 12.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Ks. Mirosław Tykfer: synod ma pomóc Kościołowi stać się bardziej Wspólnotą [PODKAST] - 11.01.2022 / Misyjne.pl

– Synod jest po to, żeby to, co jest w Kościele – rady duszpasterskie, rady kapłańskie – działały naprawdę. I nie chodzi wcale o demokratyzację, ale o poprawę relacji i budowanie mechanizmów współdecydowania i współodpowiedzialności za Kościół – mówi ks. Mirosław Tykfer w rozmowie z Michałem Jóźwiakiem (...)

#GłosySynodalne: słuchanie - 11.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Synodalność i synod. W poszukiwaniu biblijnych podstaw - 11.01.2022 / Misyjne.pl

„Kościół Boży jest zwoływany na Synod”. Tym zdaniem rozpoczyna się Dokument Przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Ma się on odbyć w Rzymie w październiku 2023 r. Zanim do tego spotkania dojdzie, papież Franciszek zaprosił wszystkich wiernych do wejścia na drogę synodalności. Jego zdaniem to właśnie tego oczekuje Bóg od Kościoła trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa (...)

Synod dla opornych. O co właściwie chodzi? - 10.01.2022 / Misyjne.pl

Synod, synodalność… Te słowa w kościelnych komunikatach w ostatnim czasie odmieniane są przez wszystkie przypadki. Mimo to wielu z nas wciąż nie rozumie, o co w tym chodzi. Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik po synodzie dla opornych (...)

#GłosySynodalne: Towarzysze podróży - 10.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

(Nie)potrzebny synod [KOMENTARZ] - 10.01.2022 / Misyjne.pl

Co zrobić, żeby Synod o Synodalności nie sprowadził się tylko do pięknych haseł i szumnych zapowiedzi? Wiele zależy od nas samych (...)

15 stycznia spotkanie koordynatorów parafialnych zespołów synodalnych diecezji warszawsko-praskiej - 09.01.2022 / Misyjne.pl

15 stycznia odbędzie się spotkanie koordynatorów parafialnych zespołów synodalnych diecezji warszawsko-praskiej – poinformował biskup pomocniczy diecezji warszawsko praskiej Jacek Grzybowski (...).

Pierwsze syntezy zespołów synodalnych diecezji radomskiej - 07.01.2022 / eKAI

W parafiach, wspólnotach czy grupach formacyjnych w diecezji radomskiej odbywają się spotkania zespołów synodalnych – poinformował ks. Piotr Walkiewicz, diecezjalny koordynator Synodu Biskupów. Ostateczny termin nadesłania syntez końcowych mija 15 maja 2022 roku (...)

Wspólnoty Neokatechumenalne włączają się w Synod o synodalności - 07.01.2022 / eKAI

Wspólnoty Neokatechumenalne włączają się w Synod o synodalności poprzez diecezje i parafie, w których są obecne i w których zostały zaproszone do takich działań. Jak podkreśla ks. Sławomir Laskowski z Centrum Neokatechumenalnego w Lublinie i proboszcz tamtejszej parafii pw. MB Królowej Polski, szczególna rola wspólnot neokatechumenalnych w kontekście obecnego synodu polega być może na tym, że synodalność Kościoła, rozumiana jako współodpowiedzialność za niego i podejmowanie jego podstawowej misji, jaką jest ewangelizacja i prowadzenie ludzi do wiary, w dużej mierze jest w nich już realizowana w praktyce (...).

Sesja „O synodalności ekumenicznie” - 07.01.2022 / eKAI

Katolicka Agencja Informacyjna oraz Rada KEP ds. Ekumenizmu zapraszają na sesję zatytułowaną „O synodalności ekumenicznie”, poprzedzającą Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wydarzenie, z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich, odbędzie się 14 stycznia (piątek) o godz. 15.00 w sali konferencyjnej domu Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie przy ul. Żytniej 11 (...).

Słupia Kapitulna: chcemy słuchać i na to słuchanie jesteśmy gotowi - 03.01.2022 / Archidiecezja Poznańska

Inspiracją do stworzenia grupy synodalnej w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej był udział koordynatora z naszej parafii w spotkaniu synodalnym 4 grudnia. Po tym spotkaniu koordynator podzielił się zdobytymi informacjami i spostrzeżeniami z księdzem proboszczem. Od razu nie ruszyliśmy do działania, bo okres przedświąteczny temu nie sprzyjał (...)

Pniewy: z inicjatywy dwóch parafian, rozpoczęto proces synodalny - 03.01.2022 / Archidiecezja Poznańska

30 listopada 2021 r. z inicjatywy dwóch parafian parafii pw. św. Wawrzyńca w Pniewach – Zbigniewa Ochli i Jacka Korpika – doszło do spotkania z proboszczem obu pniewskich parafii tj. parafii pw. Jana Chrzciciela i parafii pw. św. Wawrzyńca, ks. Wojciechem Słomińskim (...).

Kórnik: wystarczyło spotkać się na herbatę i zaczęli angażować się ludzie - 30.12.2021 / Archidiecezja Poznańska

Parafia Wszystkich Świętych w Kórniku rozpoczyna drogę synodalną. Monika Kozakiewicz, koordynatorka parafialna pisze o tym w jaki sposób jedno spotkanie zapoczątkowało serię spotkań w ich parafii (...).

Krótkie filmy wyjaśniające pytania synodalne [po angielsku, automatyczne napisy, YouTube]

Aleksander Bańka: Dajmy szansę temu Synodowi - 01.01.2022r / Gość Niedzielny

Zainicjowany przez papieża Franciszka proces synodalny między innymi tym różni się od dotychczasowych synodów, że jest działaniem na bardzo wrażliwej sferze, jaką stanowi przestrzeń wzajemnych relacji i zaufania. Łatwo w nią uderzyć nie tyle przez to, że się ów proces zbojkotuje, nie biorąc w nim udziału, lecz także wówczas, gdy wprowadzi się w niego .klimat wrogości, podejrzliwości i negatywizmu. W efekcie możemy uzyskać coś, co z samą ideą synodalności ma niewiele wspólnego (...)

Trwają spotkania synodalne w diecezji - 29.12.2021r / Diecezja Bielsko-Żywiecka

W parafiach diecezji bielsko-żywieckiej trwają spotkania synodalne, gromadzące świeckich i duchownych. Większość koordynatorów parafialnych zgodnie podkreśla, że synod przynosi niezwykłą szansę duszpasterską na ożywienie życia parafialnego, pozwala umocnić jego wspólnotowy charakter, daje szanse na usłyszenie się nawzajem. Doświadczenie słuchania Ducha Świętego i siebie nawzajem pozostaje niezatartym motywem w nadesłanych relacjach. O synodzie jest głośno także podczas zwykłych rozmów pozakościelnych, czasami przy stole. Są obawy, ale obecne jest także zaufanie w kierownictwo Ducha wyrażone modlitwą [...].

Trzy sposoby na słuchanie peryferii - Archidiecezja Gdańska

Trzy sposoby na słuchanie peryferii - 29.12.2021r / Archidiecezja Poznańska

To ekscytujący moment w Kościele! Papież Franciszek zaprosił Kościół do „podróży razem” i wysiłku na rzecz słuchania i dialogu. Według podręcznika (Vademecum) w procesie synodalnym, ważne jest: „Musimy osobiście dotrzeć do peryferii, do tych, którzy odeszli z Kościoła, do tych, którzy rzadko lub nigdy nie praktykują wiary, do tych, którzy doświadczają ubóstwa lub marginalizacji, do uchodźców, wykluczonych, pozbawionych głosu itd. (4.1 „Podsumowanie tego, co jest przewidziane na etapie diecezjalnym”) [...].

Synodalne inicjatywy w diecezji włocławskiej - 29.12.2021r / eKAI

Trwający od października synod „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, zainspirował duchownych, siostry zakonne i świeckich diecezji włocławskiej do podejmowana licznych inicjatyw i wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co mówi Duch Święty do Kościoła dzisiaj [...].

O tym jak mówić, by spotkać - Archidiecezja Poznańska

O tym jak mówić, by spotkać - 28.12.2021r / Archidiecezja Poznańska

Ważnym elementem obok słuchania jest w czasie synodu również mówienie. Nie chodzi jednak o mówienie z pozycji wyższości lub z przekonania o własnej nieomylności. Nie jest to moment katechizacji, ewangelizacji, czy intelektualnych dysput. Chodzi o otwarcie serca na drugiego człowieka i przyjęcie go. Z takiego otwarcia rodzi się prawdziwe spotkanie. Z każdego zaś ludzkiego spotkania może zrodzić się pragnienie spotkania Boga. [...].

Ks. prof. Mazurkiewicz o Synodzie: Wspólnota Emmanuel chce się dzielić swoim doświadczeniem - 22.12.2021r / eKAI

Przyjacielskie relacje między duchownymi i świeckimi, życie na co dzień Eucharystią i ewangelizacja – to doświadczenia, którymi w kontekście rozpoczynającego się Synodu o synodalności chciałaby się dzielić Wspólnota Emmanuel. Jak informuje jej asystent kościelny, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, wspólnota powołała grupę synodalną, która spotykać się będzie raz w miesiącu [...].

Synod w Diecezji Łowickiej – Biskup powołał doradców - 22.12.2021r / Diecezja Łowicka

W piątek w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu Biskup Andrzej Franciszek Dziuba, wręczył dekrety osobom powołanym do roli doradcy w trwającym Synodzie. Diecezja Łowicka została podzielona na siedem rejonów (Sochaczew, Łowicz, Skierniewice, Żyrardów, Kutno, Łęczyca, Rawa Mazowiecka). Każdy rejon będzie zajmował się innym tematem życia Kościoła. Mówi ks. Roman Sękalski, sekretarz Synodu w Diecezji Łowickiej [...].

Odpowiedzialni za Ruch Equipes Notre-Dame w Polsce o zaangażowaniu w synod - 14.12.2021r. / eKAI

Ruch Equipes Notre-Dame w Polsce i na świecie włącza się w Synod o synodalności – podkreślają Helena i Paweł Kukołowiczowie, odpowiedzialni za międzynarodowy ruch duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame (END) w Polsce. Informują, że do wszystkich małżeństw należących do Ruchu zostały rozesłane materiały z pytaniami zawartymi w dokumencie przygotowawczym synodu. Niestety odbiór pytań przygotowanych w dokumencie przygotowawczym nie jest dobry – część pytań jest niezrozumiała. To znacząco utrudnia aktywne włączenie się w Synod [...].

Duchowość ignacjańska. Rozeznawanie i synodalność - Archidiecezja Poznańska

Duchowość ignacjańska. Rozeznawanie i synodalność - 10.12.2021r. / Archidiecezja Poznańska

Rozeznawanie jest nieodłącznym elementem synodalności. S. Jolanta Kafka RMI i o. Arturo Sosa SJ w artykule przedstawiają refleksje na temat rozeznawania i synodalności. W pierwszej części skupiają się na kluczowych elementach rozeznawania duchów. Natomiast części drugiej, omawiają odniesienie rozeznawania do synodalności [...].

Archidiecezja gnieźnieńska: Spotkania synodalne katechetów - 8.12.2021r. / episkopat.pl

W Inowrocławiu, Wągrowcu i Gnieźnie odbyły się adwentowe dni skupienia katechetów. Oprócz słuchania słowa Bożego i modlitwy, nauczyciele religii uczestniczyli również w pierwszych spotkaniach synodalnych [...].

Synodalni koordynatorzy parafialni już po konsultacjach - 07.12.2021r. / Diecezja Bielsko-Żywiecka

„Podczas synodu chcemy się skupić na tym, co jest przeżyciem, co jest doświadczeniem Kościoła w drodze, nie chodzi o mędrkowanie, przepis na życie czy odrealnione wizje” – wyjaśnił koordynator synodalny w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Robert Samsel podczas spotkania ze świeckimi koordynatorami synodalnymi z parafii. W ciągu ostatnich dni w gmachu kurialnym w Bielsku-Białej w szczególnych konsultacjach wzięło udział w czterech turach w sumie ponad 200 osób, które organizują grupy synodalne w swoich wspólnotach parafialnych. [...].

Synodalni koordynatorzy parafialni na spotkaniu formacyjno-informacyjnym - 29.11.2021r. / Diecezja Bielsko-Żywiecka

Pierwsze z czterech zaplanowanych spotkań formacyjno-informacyjnych z udziałem synodalnych koordynatorów parafialnych odbyło się 28 listopada 2021 r. w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Każdy z ok. 50 uczestników otrzymał specjalne materiały przygotowawcze, mógł także się dowiedzieć się o szczegółowych wskazaniach na temat organizacji spotkań oraz sporządzenia sprawozdania parafialnego. Na pytania odpowiadali koordynator synodalny w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Robert Samsel i tzw. osoby kontaktowe [...].

Potrzeba zmiany mentalności w rozumieniu czym jest wspólnota parafialna [eKAI]

Widać niezrozumienie szansy duszpasterskiej, jaką jest synod o synodalności, zarówno przez świeckich, jak i duchownych. Odzwyczailiśmy się, albo w ogóle nie było stylu działania parafii będącej wspólnotą. To jest trudność, która wymaga zmiany mentalności – mówią ks. Matteo Campagnaro i Beata Chojnacka. Koordynatorzy procesu synodalnego w archidiecezji warszawskiej byli gośćmi spotkania z dziennikarzami zorganizowanego w czwartek przez rzecznika Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ [...].

Potrzeba zmiany mentalności w rozumieniu czym jest wspólnota parafialna [eKAI]

Synodalność jest w DNA rodziny – powiedziała siostra Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów podczas webinaru „Rodzina i synodalność: wezwanie do uczestnictwa”, zorganizowanego 9 grudnia wieczorem przez Europejską Federację Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE) [...].

„Synodalność konstytutywnym wymiarem Kościoła” – sympozjum Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów [eKAI]

Historyczne i teologiczne podstawy synodalności, stan Drogi Synodalnej w Niemczech oraz wyzwania procesu synodalnego w Polsce – były tematem sympozjum zorganizowanego w sobotę w formule online przez Polskie Stowarzyszenie Pastoralistów. Wzięli w nim udział teologowie z różnych ośrodków uniwersyteckich w Polsce [...].

Wspólnota Chemin Neuf w Polsce: możemy dzielić się doświadczeniem synodalności [eKAI]

– Synodalność jest codziennym doświadczeniem naszej wspólnoty, którym chcielibyśmy się dzielić – mówi Katarzyna Łukomska, odpowiedzialna za Wspólnotę Chemin Neuf w Polsce. Jak podkreśla konkretny plan na zaangażowanie Chemin Neuf w synod wypracowany zostanie w styczniu podczas dorocznego spotkania członków Wspólnoty.. Oprócz tego bracia i siostry ze Wspólnoty włączać się będą w prace synodalne w poszczególnych diecezjach w formie zaproponowanej przez koordynatorów diecezjalnych [...].

Beata Chojnacka: w ramach konsultacji synodalnych zobaczymy Kościół różnorodny [eKAI]

Myślę, że zobaczymy Kościół bardzo różnorodny, którego członkami są osoby o różnym sposobie myślenia i doświadczenia wspólnoty. Łączy je potrzeba bycia razem, spotykania się w atmosferze szacunku i zrozumienia. Pokazało to już pierwsze spotkanie synodalne, na które przyszło 100 osób, zarówno ludzie zaangażowani w parafiach, jak i osoby mające za sobą trudne doświadczenie Kościoła-instytucji – mówi w rozmowie z KAI Beata Chojnacka, jedna z trzech osób kontaktowych w ramach spotkań synodalnych w archidiecezji warszawskiej [...].

Ku Kościołowi synodalnemu. Wszyscy jesteśmy powołani na drogę synodalną? [eKAI]

Synodalność oznacza szeroko zakrojony program odnowy Kościoła, czemu służyć ma zainicjowane przez papieża Franciszka XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia uczestnictwo i misja”. Obecnie trwa faza konsultacji Ludu Bożego, czyli wszystkich członków Kościoła, prowadzona w diecezjach. Synod ten został otwarty przez Ojca Świętego 9 października w Rzymie, a 17 października we wszystkich diecezjach świata [...].

Bp Galbas: Mamy więcej czasu na konsultacje synodalne w parafiach i wspólnotach [eKAI]

Do połowy maja 2022 r. mogą trwać konsultacje synodalne na poziomie parafialnym oraz w ruchach apostolskich – informuje bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Episkopatu. Następnie w ciągu około miesiąca zostaną przygotowane syntezy na poziomie diecezji, które do końca czerwca winny trafić do Sekretariatu Episkopatu Polski, aby mogła zostać sporządzona synteza krajowa. Zmiany te wynikają stąd, że pierwszy etap prac synodu polegający na konsultacji całego Ludu Bożego, został przedłużony przez Stolicę Apostolską do połowy sierpnia 2022 r. [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Ks. Campagnaro: poprzez synodalność chcemy nieść współczesnemu człowiekowi Ewangelię [eKAI]

We wtorek odbyło się pierwsze na poziomie archidiecezji warszawskiej spotkanie konsultacyjne zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności. Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych środowisk i wspólnot, osoby świeckie i duchowne. – Idąc za zaproszeniem papieża Franciszka, chcemy wprowadzać synodalność, nie jako cel sam w sobie dla Kościoła, ale metodę, przez którą można nieść współczesnemu człowiekowi Ewangelię, przekazując ten sam skarb wiary, który sami otrzymaliśmy – mówi w rozmowie z KAI ks. Matteo Campagnaro, sekretarz metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i jedna z trzech osób kontaktowych prac synodu w archidiecezji warszawskiej [...].

Bp Andrzej Czaja: Obecny synod jest szansą na uzdrowienie Kościoła [eKAI]

– Obecny synod jest szansą na uzdrowienie Kościoła. Jest szansą na kształtowanie Kościoła na miarę Bożego ustanowienia – mówi w rozmowie z KAI bp. Andrzej Czaja, wyjaśniając w jaki sposób powinniśmy ten czas przeżywać, budując Chrystusowy a zarazem synodalny model Kościoła. Przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa boleje nad kryzysem wiary, jaki dotyka samego Kościoła i w ślad za papieżem Franciszkiem wzywa do duszpasterskiego nawrócenia wszystkich jego struktur. Wyjaśnia dlaczego Kościół nie może milczeć w sprawie uchodźców oraz mówi o tragicznych skutkach, jakie mógłby przynieść sojusz ołtarza z tronem [...].

Pierwsze synodalne konsultacje w archidiecezji warszawskiej [eKAI]

Pierwsze synodalne spotkanie konsultacyjne na poziomie archidiecezji warszawskiej odbyło się we wtorek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zatytułowano je “Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”. – Nie Kościół statyczny, instytucja oferująca usługi duchowo-religijne, oczekująca na klientów, ale wspólnota sióstr i braci zmierzających przez Ziemię, głosząca Ewangelię – mówił do uczestników spotkania bp Piotr Jarecki [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

“Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego” – konsultacje synodalne w archidiecezji warszawskiej [eKAI]

Pierwsze synodalne spotkanie konsultacyjne na poziomie archidiecezji warszawskiej odbędzie się we wtorek 23 listopada o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zatytułowano je “Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”. [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Odnowa w Duchu Świętym: przyszłość Kościoła nie jest nam obojętna [eKAI]

Podejmujemy odpowiedzialność za Kościół, którego przyszłość nie jest nam obojętna. Pragniemy z odwagą włączyć się oraz odpowiedzieć na wezwanie Papieża Franciszka, który zaprasza nas do podążania razem i odkrywania misyjnej natury Kościoła – napisali członkowie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce w „Liście otwartym do Kościoła, Pasterzy oraz wspólnot w Kościele w odpowiedzi na synod zainicjowany przez Papieża Franciszka” [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Bp Greger: synod to nie miejsce konfrontacji, ale kroczenie drogą wiary [eKAI]

Do aktywnego udziału w synodzie zachęcił dziś podczas Mszy w w bielskiej katedrze bp Piotr Greger, rozpoczynając drogę synodalną na poziomie parafialnym. Biskup modlił się także za ofiary tragedii sprzed 50 lat – w rocznicę pożaru czechowickiej rafinerii [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Uniwersytet Gregoriański: wykłady o synodalności [eKAI]

Wydział Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego od piątku 26 listopada rozpocznie cykl wykładów o Synodzie i synodalności, skierowany do studentów tej uczelni oraz wszystkich, którym leży na sercu życie Kościoła. Proces synodalny stawia również przed teologią wyzwanie pogłębienia tematu Kościoła „konstytutywnie synodalnego”.[...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Bp Libera: Synod, to odpowiedź na wewnętrzny kryzys wiary [eKAI]

– Synod, to odpowiedź na wewnętrzny kryzys wiary – powiedział biskup płocki Piotr Libera podczas inauguracji diecezjalnego etapu Synodu o synodalności. W programie znalazła się prelekcja Marcina Przeciszewskiego, redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej: – Proces synodalny pomoże nam wejść w dialog ze światem współczesnym – podkreślił dziennikarz [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Abp Ryś: wielu będzie chciało odpowiedzieć na pytania postawione przez Ojca Świętego [eKAI]

Synod zwołany przez papieża Franciszka w formie trwającego kilka lat procesu, w którym aktywnie będzie uczestniczył cały Lud Boży, nałożył się na wiele już trwających synodów zwołanych przez biskupów w Kościołach lokalnych. Stanowi to również okazję do ożywienia tych inicjatyw. Abp Grzegorz Ryś zapewnia, że bardzo wielu ludzi będzie chciało odpowiedzieć na pytania postawione przez Ojca Świętego [...].

Kard. Grech: proces synodalny pozostanie otwarty [eKAI]

Synodalność to proces a nie wydarzenie, które się rozpoczyna i kończy, a ten Synod wiadomo kiedy się zaczął, ale pozostanie on otwarty – zapewnił kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synod Biskupów. W rozmowie z KAI poruszył on wiele zagadnień, związanych z rozpoczętym 9 października w Watykanie zgromadzeniem kościelnym, m.in. eklejologię, rolę i miejsce świeckich w Kościele, języka duszpasterskiego i teologicznego, przejrzystości Kościoła itp. [...].

Płocka Rada Ruchów i Stowarzyszeń wzięła udział w procesie synodalnym [eKAI]

Rada Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Płockiej zaangażowała się w diecezjalne prace przed synodem o synodalności. Podczas jesiennego spotkania w Opactwie Pobendyktyńskim w Płocku jej członkowie dyskutowali nad wybranymi zagadnieniami z zakresu synodalności m.in. współodpowiedzialnością, dialogiem i słuchaniem w Kościele [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Jak przebiegają prace synodalne w zakonach? [eKAI]

„To jest synod o synodzie – mówi o. Robert Wawrzeniecki OMI, sekretarz wykonawczy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i delegat KWPZM ds. zakonów męskich w archidiecezji warszawskiej. – Musimy się zastanowić, jak tę synodalność praktycznie w Kościele zrealizować. Chodzi o wypracowanie metody wzajemnego słuchania siebie, by odpowiedzieć sobie na pytanie, co Pan Bóg dzisiaj mówi Kościołowi” [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Abp Górzyński o synodzie: mogą “wyjść” rzeczy, których nie bierzemy pod uwagę [eKAI]

Ten synod zapowiada się fascynująco: mogą “wyjść” rzeczy, których dziś w ogóle nie bierzemy pod uwagę – ocenia w rozmowie z KAI abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński mówi też o przyczynach odpływu młodzieży z lekcji religii, o niwelowaniu skutków zgorszenia po skandalach pedofilskich w Kościele oraz o tym, jak unikać wciągania Kościoła w politykę [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Ks. Di Noto: w proces synodalny trzeba też włączyć dzieci [eKAI]

Skandal wykorzystywania seksualnego w Kościele musi być jednym z głównych tematów rozpoczętego właśnie procesu synodalnego – uważa ks. Fortunato Di Noto, założyciel stowarzyszenia Meter, które jako jedno z pierwszych podjęło systematyczną walkę z wykorzystywaniem nieletnich, a w szczególności z pedopornografią. Musimy zrozumieć, dlaczego Kościół nie okazał się matką, lecz macochą dla tych, którzy zostali skrzywdzeni – podkreśla ks. Di Noto. [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Po co nam ten Synod? – za nami debata KAI [eKAI]

Kościół w przyszłości albo będzie synodalny, albo nie będzie go wcale. Jeśli dialog gdziekolwiek w Polsce jest obecnie możliwy, to tylko w Kościele. Konieczne jest upodmiotowienie ludzi świeckich, ale przede wszystkim uczestnicy Synodu powinni się nauczyć wzajemnego słuchania – uznali uczestnicy zorganizowanej przez KAI debaty „Po co nam ten Synod? – oczekiwania, nadzieje, obawy”.[...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Prof. Bańka: każdy zaproszony jest do uczestnictwa w synodzie [eKAI]

Nie tylko rady parafialne, stowarzyszenia kościelne czy wspólnoty ale również poszczególni wierni a także osoby, którym nie po drodze z Kościołem a nawet spoza Kościoła zaproszone są do uczestnictwa w Synodzie o Synodalności, który rozpoczął się 9 i 10 października w Rzymie a 17 października rozpocznie się na etapie diecezjalnym. Jak podkreśla prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie, w spotkaniach grup synodalnych chodzi przede wszystkim o to, by się wzajemnie słuchać [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Kard. Grech o synodalności w centrum życia monastycznego [eKAI]

„Wasze powołanie wspomaga nas przez samą obecność na drodze stawania się Kościołem słuchającym Słowa, zdolnym do nawrócenia serca pod wpływem działania Ducha Świętego oraz trwającym w komunii oraz na modlitwie” – te słowa w liście do zakonów kontemplacyjnych i monastycznych w kontekście rozpoczętego Synodu Biskupów skierował kard. Mario Grech [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Franciszek: Synod to spotkanie, słuchanie, rozeznanie [eKAI]

Na znaczenie spotkania, słuchania i rozeznania w procesie synodalnym wskazał papież podczas Mszy św. inaugurującej XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, którego tematem jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” [...].

Bp Pindel do koordynatorów synodalnych: Kościół od początku jest synodalny - 22.10.2021 / Diecezja Bieleck0-Żywiecka

„Jeżeli po naszym dwugodzinnym zgromadzeniu się, modlitwie, słuchaniu w ciszy, po dzieleniu i rozeznaniu, zapiszemy cztery zdania, które zebrani zgodnie uznają jako głos Ducha Świętego, to wystarczy i nie trzeba zapisywać 10 stron” – zapewnił bp Roman Pindel, który 21 października 2021 r. w kurii bielsko-żywieckiej wręczył specjalne dekrety powołujące koordynatorów stanów, grup i duszpasterstw w diecezji. Na spotkanie wielu koordynatorów przybyło wraz ze swymi świeckimi współpracownikami – koordynatorami [...].