Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja
Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) [Aktualności z diecezji można przesyłać korzystając ze strony Kontakt]
Wiadomości
II sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (Rzym, 2-27.10.2024r) >>>
Zapisz się do naszego newslettera
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje dotyczące przebiegu Synodu o synodalności w Polsce i na całym świecie zapisz się do naszego newsleteta. Więcej Informacji>>>

Marcin Przeciszewski: Synod o synodalności wielką szansą dla Kościoła w Polsce - 10.04.2025r. - Misyjne.pl
– Zaangażowanie się w etap realizacji postanowień Synodu o synodalności postrzegam jako dużą szansę dla naszego Kościoła. A to dlatego, że Kościół w Polsce staje dziś wobec niespotykanej dotąd skali nowych wyzwań i niezbędne jest poszukiwanie nowych rozwiązań – powiedział prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski w trakcie międzynarodowej konferencji „Metodologia czytania znaków czasu”, jaka 9-10 kwietnia obraduje w Warszawie.

Trwają prace nad fazą realizacji Synodu - 7.04.2025r. - Misyjne.pl
Pod przewodnictwem kard. Mario Grecha, sekretarza generalnego Synodu Biskupów odbyło się 7 kwietnia trzecie posiedzenie XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. Dyskutowano nad przygotowaniem dokumentu wspierającego fazę realizacji, który ma zostać opublikowany pod koniec maja 2025 roku.

Treść listu do biskupów wysłanego przez kard. Grecha
Wasza Świątobliwość, Eminencjo, Ekscelencjo, Drogi Bracie w Chrystusie, w duchu komunii i współodpowiedzialności, piszę do Ciebie i do świętego Ludu Bożego powierzonego Twojej opiece w związku z fazą realizacji Synodu ” Ku Kościołowi synodalnemu: Komunia, Uczestnictwo, Misja”. Ojciec Święty ma nadzieję, że ta faza, zgodnie z Konstytucją Apostolską Episcopalis Communio (n. 7, art. 19-21), będzie przedmiotem szczególnej uwagi, tak aby synodalność była coraz lepiej rozumiana i przeżywana jako istotny wymiar zwyczajnego życia Kościołów lokalnych i całego Kościoła. 11 marca Ojciec Święty definitywnie zatwierdził rozpoczęcie procesu towarzyszenia i oceny fazy realizacji przez Sekretariat Generalny Synodu. Proces ten wzywa diecezje i eparchie, konferencje episkopatów i struktury hierarchiczne katolickich Kościołów wschodnich, a także ich ugrupowania kontynentalne. Będą one odpowiedzialne za zaangażowanie instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego, stowarzyszeń świeckich, ruchów kościelnych i nowych wspólnot obecnych na ich terytoriach. Ostatecznym punktem kulminacyjnym będzie celebracja zgromadzenia eklezjalnego w Watykanie w październiku 2028 roku. Dlatego na razie nie zostanie zwołany nowy Synod; zamiast tego skupimy się na konsolidacji dotychczas obranej drogi.

Kardynał Grech: Nowa droga, która pomoże Kościołowi kroczyć w stylu synodalnym - rozszerzona treść wywiadu
Watykańskie media rozmawiały z kardynałem Mario Grechem, sekretarzem generalnym Synodu, o celach procesu, który będzie towarzyszył realizacji Synodu o synodalności zatwierdzonego przez papieża Franciszka i którego kulminacją będzie Zgromadzenie Kościelne w 2028 roku. „Celem podróży, którą Sekretariat Generalny Synodu proponuje Kościołom lokalnym”, wyjaśnia, »nie jest dodanie pracy do pracy, ale pomoc Kościołom w kroczeniu w stylu synodalnym«. Oto fragment wywiadu. Synod na temat synodalności wydawał się być zakończony... a teraz zaczyna się od nowa, z woli papieża Franciszka, który ze szpitala Gemelli zatwierdził harmonogram prac na następne trzy lata.... Kardynał Grech: To prawda - wielu myślało, że Synod zakończył się wraz z celebracją drugiej sesji zgromadzenia w październiku ubiegłego roku. W rzeczywistości Konstytucja Apostolska Episcopalis Communio "przekształciła" Synod z wydarzenia w proces podzielony na trzy fazy: przygotowawczą, celebracyjną i wdrożeniową (EC, art. 4).

Watykan: Papież wyznaczył kalendarz prac nad reformami w Kościele do 2028 roku - 17.03.2025 - Niedziela.pl
Papież Franciszek, przebywający od ponad miesiąca w szpitalu, myśli o przyszłości Kościoła i postanowił opracować kalendarz procesu synodalnego do 2028 roku. Jego celem są dalsze reformy Kościoła, czyli kontynuacja działań, które są jednym z najważniejszych aspektów tego pontyfikatu.

Watykan: papież zatwierdził 3-letni plan realizacji Synodu o synodalności - 15.03.2025 - Misyjne.pl
Papież zatwierdził 11 marca trzyletni plan skoordynowanej realizacji Synodu Biskupów o synodalności, którego kulminacją będzie Zgromadzenie Kościelne w Watykanie w październiku 2028 roku. Informacja ta zawarta jest w opublikowanym dzisiaj komunikacie prasowym Sekretariatu Synodu Biskupów.

Kard. Grech: Pomóc Kościołom kroczyć w stylu synodalnym, angażując wszystkich - 15.03.2025 - Vatican News
Zgromadzenie eklezjalne w 2028 roku będzie okazją do zebrania owoców, które dojrzały w całym Kościele – mówi mediom watykańskim kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu. 15 marca Sekretariat Generalny Synodu wysłał do wszystkich biskupów i eparchów, a przez nich do całego „Świętego Ludu Bożego” im powierzonego, List dotyczący procesu towarzyszenia fazie wdrażania Synodu „Na rzecz Kościoła synodalnego. Komunia, uczestnictwo, misja”.

Warsztaty duszpasterskie dla księży: „Żywa wspólnota wiary – duszpasterze i wierni w parafii” - 20.02.2025 - eKAI.pl
W dniach 18-19 lutego w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku odbyły się warsztaty duszpasterskie dla księży pod hasłem: „Żywa wspólnota wiary – duszpasterze i wierni w parafii”. W ramach programu stałej formacji kapłańskiej, księża dyskutowali na temat współpracy duszpasterzy i wiernych świeckich, szczególnie w ramach parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych.

Dokument końcowy Synodu o synodalności w formie audiobooka jest już dostępny
Można go odsłuchać w aplikacji YouTube, SoundCloud, Legimi, przez GoogleDrive, stronę synod.org.pl. Można też pobrać w formie mp3 lub wav i odsłuchać na swoim urządzeniu. Mamy nadzieje że ta forma zwiększy zasięg osób, które będą miały szanse zapoznać się z tym dokumentem.

Synod: spotkanie koordynatorów i sekretarzy 10 grup studyjnych - 18.02.2025 - Misyjne.pl
W Watykanie odbyło się spotkanie koordynatorów i sekretarzy 10 grup studyjnych poświęcone zagadnieniom, które pojawiły się podczas pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności.

Relacje, rozeznanie, formacja – pierwsze spotkanie komisji presynodalnej - 11.2.2025 - eKAI.pl
„Bycie Kościołem synodalnym wymaga prawdziwego nawrócenia na płaszczyźnie relacji” – uważa ks. dr Piotr Wachowski. W bydgoskiej parafii św. Jadwigi Królowej, 10 lutego, odbyło się pierwsze spotkanie komisji presynodalnej.

Kard. Ryś podczas skupienia synodalnego: mamy brać odpowiedzialność za Kościół jak Jezus: widzieć, ocenić, działać! - 8.2.2025 - Archidiecezja Łódzka
Modlitwą do Ducha Świętego rozpoczęło się pierwsze w tym roku skupienie synodalne dla przedstawicieli tzw. synodów parafialnych, których prace trwają we wszystkich parafiach Archidiecezji Łódzkiej. Tematem skupienia, które dla Łodzi odbyło się w parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła, były owoce synodu, które są w nas oraz odpowiedzialność za Kościół na wzór Chrystusa.

Bp Grzegorz Suchodolski: naszym zadaniem numer jeden jest współpraca duchownych ze świeckimi - 20.1.2025 - Misyjne.pl
Naszym zadaniem numer jeden jest współpraca duchownych ze świeckimi – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa bp Grzegorz Suchodolski. Hierarcha zapowiedział, że planowany jest Kongres Liderów Świeckich z udziałem liderów duchownych. W poniedziałek w siedzibie KEP w Warszawie odbyło się spotkanie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Głównym tematem obrad była synodalność.

Kard. Grech do czeskich biskupów o realizacji procesu synodalnego - 20.1.2025r. - eKAI.pl
Na znaczenie trzeciej fazy procesu synodalnego – „realizacji” zwrócił uwagę podczas spotkania z członkami Czeskiej Konferencji Biskupiej sekretarz generalny synodu, kard. Mario Grech. W Pradze odbywa się dzień studyjny na temat synodalności, poprzedzający sesję plenarną Konferencji Episkopatu Czech (CBK). Biorą w nim udział obok biskupów także przedstawiciele diecezji zaangażowani w proces synodalny oraz członkowie Krajowego Zespołu Synodalnego.

Biskupi Azji tworzą nowe biuro dla bardziej synodalnego Kościoła - 15.1.2025r. - eKAI.pl
Federacja Konferencji Biskupów Azji (FABC) planuje utworzenie nowego biura, którego celem będzie promowanie zmian w kierunku Kościoła bardziej synodalnego. Kardynał Filipe Neri Ferrao, który od początku roku pełni funkcję przewodniczącego FABC, w niedawnym liście do biskupów w Azji, podkreślił potrzebę skuteczniejszej współpracy między diecezjami, konferencjami biskupów i kontynentami. Poinformowała o tym agencja prasowa Konferencji Biskupów Filipin (CBCP).

Kard. Grzegorz Ryś: dokument synodalny nie zmienia zasad przystępowania do Komunii św. wiernych innych wyznań - 13.1.2025r. - Misyjne.pl
Dokument synodalny nie pozwala, aby małżeństwa mieszane wyznaniowo mogły przystępować do Komunii Św. w Kościołach, do których przynależą – powiedział kard. Grzegorz Ryś. Zaznaczył, że rozmawiano o wymianie duchowych darów, to nie mówiono o gościnności eucharystycznej.

Opublikowano polskie tłumaczenie Dokumentu Końcowego Synodu - 18.12.2024r. - eKAI.pl
Oficjalne polskie tłumaczenie Dokumentu Końcowego Synodu zostało opublikowane na stronie www.synod.va. Wraz z dokumentem jest także Nota towarzysząca Ojca Świętego Franciszka z 24 listopada br. Dotąd dokument został przetłumaczony z oryginału włoskiego także na angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, portugalski i węgierski.

Grudniowe synodalne spotkanie proboszczów - 12.12.2024r. - Archidiezja Łódzka
- Nam jest bardzo potrzebne myślenie kategoriami konkretnych relacji, a nie tylko zrozumieniem tego, czym jest instytucja, jakaś zbiorowość – w tym jesteśmy z reguły dość dobrzy, ale nie jest łatwe wejście w relacje głębokie – mówił do proboszczów metropolita łódzki.

Papież po raz pierwszy mianował kobiety do XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu - 13.12.2024r. - Misyjne.pl
S. Simona Brambilla, sekretarz Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz dr María Lía Zervino, członek Dykasterii ds. Biskupów znalazły się w gronie osób mianowanych przez Papieża Franciszka do XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. To pierwsze kobiety, które z nominacji papieskiej wejdą w skład tego gremium.

Start programu Nakłoń swe serce do słuchania - 3.12.2024r. - Diecezja Warszawsko-Praska
Czcigodni księża, Drodzy diecezjanie, Od 1 niedzieli adwentu będziemy w naszej diecezji uczestniczyć w pilotażowym programie katechezy parafialnej zatytułowanej: NAKŁOŃ SWE SERCE DO SŁUCHANIA! W powołanym zespole redakcyjnym, składającym się z przedstawicieli różnych stanów Kościoła oraz wielu wspólnot działających na terenie naszej diecezji, wypracowane zostały katechezy na okres Adwentu 2024. Na naszej stronie internetowej można pobrać całe materiały wraz z plakatem promującym tę inicjatywę. Dla każdej parafii został również przygotowany pakiet (broszura i plakat), który jest do odebrania dla każdej parafii w siedzibie Kurii warszawsko-praskiej. Na broszurach i plakatach znajduje się kod QR, za pomocą którego, każdy będzie mógł pobrać cały załącznik z katechezami.

Rafał Dziedzic: istotą synodalności w Kościele jest osobiste nawrócenie - 2.12.2024r. - eKAI.pl
Istotą synodalności w Kościele jest osobiste nawrócenie – mówi Rafał Dziedzic, twórca strony synod.org.pl. W rozmowie z KAI Rafał Dziedzic pokazuje przykłady inicjatyw synodalnych w Kościele w Polsce. Zwraca przy tym uwagę, że synodalność to zadanie na lata, gdyż opiera się na osobistym odkrywaniu Bożej miłości, na co wskazuje też papież Franciszek.

Synod Archidiecezji Wrocławskiej: o nawróceniu i odnowie Kościoła lokalnego - 1.12.2024r. - Misyjne.pl
Wierni ze wszystkich części archidiecezji wrocławskiej zebrali się w kościele NMP na Piasku na centralnym spotkaniu synodalnym. To przejście do kolejnego ważnego etapu trwającego synodu archidiecezji wrocławskiej. Mszy świętej przewodniczył abp Józef Kupny.

Abp Gądecki: synodalność w parafii to przede wszystkim rady złożone z wiernych świeckich - 1.12.2024r. - eKAI.pl
Synodalność w parafii przewiduje istnienie dwóch struktur o profilu synodalnym, czyli Parafialną Radę Duszpasterską i Parafialną Radę Ekonomiczna, z udziałem świeckich w konsultacjach i planowaniu duszpasterskim. Niech wymiernym znakiem naszej odpowiedzialności za Kościół – zwłaszcza po zakończonym Synodzie – stanie się aktywnie działająca Rada Duszpasterska w każdej parafii naszej archidiecezji oraz podjęcie duszpasterstwa młodzieży i dzieci we współpracy z rodzicami – pisze abp Stanisław Gądecki w liście na Adwent, odczytanym we wszystkich parafiach archidiecezji poznańskiej.

Kościół zawsze taki sam, ale wciąż inny [FELIETON] - 26.11.2024r. - Misyjne.pl
Kościół zawsze głosił i będzie głosił tę samą Ewangelię oraz niezmienną naukę Jezusa. A jednocześnie od wieków wciąż podlega zmianom. Jaki jest więc ten Kościół? Zawsze taki sam czy jednak zmienny?

Kościół synodalny, miłosierny i misyjny. Żadna formuła nas nie zbawi - 25.11.2024r. - Opoka.pl
Niektórzy zdają się uważać, że zaczyna się nowa era Kościoła, bo będziemy mieli Kościół synodalny, miłosierny i misyjny. Można odnieść wrażenie, że ci „wizjonerzy” dopiero co spadli z księżyca. W jednym z tysięcy tekstów o synodalności znalazłem stwierdzenie: „Kościół miłosierny i misyjny – to nowa synodalna wizja Kościoła”. Dlaczego nowa i dlaczego synodalna? – pyta ks. Dariusz Kowalczyk.

Papież opublikował przesłanie dotyczące Dokumentu Końcowego Synodu - 25.11.2024r. - eKAI.pl
Dokument końcowy jest częścią zwyczajnego Magisterium Następcy św. Piotra – napisał Ojciec Święty w nocie na temat Dokumentu Końcowego Synodu. Dodał, iż zawiera on wskazania, które – w świetle jego podstawowych założeń – już teraz mogą być przyjęte w Kościołach lokalnych oraz w grupach Kościołów, uwzględniając różnorodne konteksty.

Droga synodalna wśród priorytetów sióstr salezjanek - 21.11.2024r. - Vatican News
Przyjęcie synodalności misyjnej jako stylu życia, który generuje nowe sposoby uczestnictwa, animacji i zarządzania, jest jednym z trzech priorytetowych wyborów Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki zidentyfikowanych w 2021 r. podczas ostatniej Kapituły Generalnej, silnego czasu weryfikacji, refleksji i ukierunkowania na wspólnotowe poszukiwanie woli Bożej.

Rzym: od „Lumen Gentium” do powszechnej synodalności - 20.11.2024r. - Misyjne.pl
Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 60. rocznicy publikacji konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium. Uczestnicy naukowej debaty rozmawiali m.in. o inspiracjach, płynących z dokumentu soborowego i jego recepcji dla implementacji wniosków z zakończonego niedawno Synodu nt. synodalności.

Bp Sławomir Oder: synod o synodalności dopiero teraz się zaczyna - 19.11.2024r. - Misyjne.pl
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia. Dlatego synod się nie kończy, ale dopiero teraz tak naprawdę się zaczyna – powiedział bp Sławomir Oder, który po zakończeniu 399. zebrania plenarnego Episkopatu Polski na Jasnej Górze omówił dokonane przez biskupów podsumowanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie.

Jesteśmy winni przywrócenie blasku chrześcijaństwa młodym - 18.11.2024r. - Niedziela.pl
Skomplikowaliśmy i zaciemniliśmy chrześcijaństwo, jesteśmy winni przywrócenie jego blasku młodemu pokoleniu - ocenia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Przyznaje też, że z występowaniem przestępstw seksualnych w życiu Kościoła bardzo trudno sobie poradzić nawet wiernym doświadczonym i dojrzałym w wierze. Trzeba jednak przekuć zgorszenie w służbę prawdzie i odnowę Bożego ducha w Kościele. Nawiązując do hasła nowego roku duszpasterskiego "Pielgrzymi nadziei" biskup opolski, który jest jednym z jego głównych autorów uważa, że wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.

Rozpoczęła się konferencja Synodalność w Kościele - 16.11.2024r. - Niedziela.pl
Katedra Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku, uwzględniając współczesne społeczno-kulturowe okoliczności życia i szeroko zakrojony program odnowy Kościoła przez papieża Franciszka zainicjowany otwarciem XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w dniu 9 października 2021 r. w Rzymie, a 17 października 2021 r. we wszystkich diecezjach świata pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia uczestnictwo i misja” zaprasza na konferencję międzynarodową: Synodalność w Kościele. Fundamenty biblijno-historyczno-teologiczno-prawne w dniu 16 listopada 2024 r. do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego w Białymstoku, ul. Kościelna 1A.

Piotr Sikora: czym w istocie jest „synodalność”, którą wprowadza Franciszek? [ROZMOWA] - 15.11.2024r. - Misyjne.pl
– Synodalność jest sposobem na odzyskanie przez Kościół tych aspektów własnej tożsamości, które stracił on upodabniając się do hierarchicznych struktur państwowych od czasów Konstantyna – mówi w rozmowie z KAI Piotr Sikora, który wraz z kardynałem Grzegorzem Rysiem jest współautorem książki „Czy Kościół ma sens”?

Audiobook - Encyklika Dilexit nos
Tak jak sesje Synodu w Watykanie rozpoczynały się rekolekcjami, tak również w naszych kościołach możemy rozpocząć zacząć od wyjątkowych rekolekcji, jakimi może być lektura i medytacja nad encykliką papieża Franciszka Dilexit nos – o miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa. Została ona opublikowana przed samym zakończeniem Synodu I w związku z tym była dostępna przed synodalnym dokumentem końcowym. Może to tylko zbieg okoliczności, a może świadome działanie Ducha Świętego abyśmy poprzez lekturę Dilexit dos nabrali odpowiedniej perspektywy zanim rozpoczniemy wdrażać ustalenia Synodu. Aby ułatwić refleksję nad tym dokumentem przygotowaliśmy treść encykliki w formie audiobooka.

Krzyżak: Synod nie skończył się rewolucją doktrynalną, jak wielu wieszczyło - 15.11.2024r. - Deon.pl
Pod koniec października zakończył się w Rzymie Synod o synodalności. Było to wydarzenie bez precedensu, bo jeszcze nigdy obrady synodalne nie były aż tak rozciągnięte w czasie. Bo przecież najpierw dyskutowaliśmy na poziomie parafii i diecezji, potem był etap kontynentalny i dwie sesje w Rzymie. W debatach synodalnych wybrzmiewały różnorakie tematy. Wielu wieszczyło rewolucję doktrynalną. Zniesienie celibatu, święcenia kobiet, itd. Tymczasem nic takiego się nie wydarzyło. Synod się skończył.

Spotkanie synodalne dla liderów - 12.11.2024r. - Archidiecezja Łódzka
W niedzielę 10 listopada wieczorem odbyło się spotkanie synodalne, w którym wzięły udział osoby aktywnie uczestniczące w działaniach synodalnych w naszej diecezji.

Kościół ‘miłosierny i misyjny’ to synodalna wizja przyszłości - 11.11.2024r. - Deon.pl
Wizja nieuniknionej zmiany, jaka czeka Kościół katolicki, dotyczy każdego katolika i każdej katolickiej struktury. Została ona naszkicowana w końcowym dokumencie synodalnym. Wyzwaniem może być nowy model Kościoła, bardziej zróżnicowany, miłosierny i misyjny. Nie będzie proste szukanie harmonii w różnorodności czy nowej inkulturacji z licznymi lokalnymi jej odmianami. Wyzwanie jest wielkie, ale nie niemożliwe.

Chiński biskup podzielił się doświadczeniem synodu nt. synodalności - 9.11.2024r. - Misyjne.pl
Dwóch chińskich biskupów wzięło udział w Synodzie Biskupów nt. synodalności, który w październiku odbył się w Watykanie. Byli to bp Vincenzo Zhan Silu, ordynariusz diecezji Funing/Mindong oraz bp Joseph Yang Yongqiang, ordynariusz diecezji Hangzhou.

Metoda synodalna – metoda na dobre życie w Kościele - 9.11.2024r. - Misyjne.pl
Co po Synodzie? Czym jest metoda synodalna? Co może zmienić w życiu Kościoła, w życiu konkretnej parafii? O tym rozmawiali goście konferencji prasowej zorganizowanej przez Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski. Wzięli w niej udział abp Józef Górzyński (metropolita warmiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski na Synod), bp Jacek Grzybowski (biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej i również delegat Konferencji Episkopatu Polski na Synod) oraz prof. Aleksander Bańka (świecki przedstawiciel Europy na Synod).

Abp Józef Górzyński: w Kościele w Polsce jest słaba świadomość zadań ludu Bożego - 8.11.2024r. - Misyjne.pl
W Kościele zadania mają nie tylko kapłani, lecz także lud Boży, a te zadania są w Polsce potwornie zaniedbane – podkreślił abp Józef Górzyński. Jak zaznaczył ważnym zadaniem pozostaje m.in. upodmiotowienie wszystkich w Kościele. Metropolita warmiński był jednym z delegatów KEP na poświęcony synodalności październikowy Synod Biskupów w Rzymie.

Koniec z wygodnictwem księży, rodziców i wszystkich wiernych. Czy synod rzeczywiście to zmieni? - 8.11.2024r. - stacja7.pl
O fascynującym synodzie, kilku zaskoczeniach i wielu zadaniach opowiada Stacji7 uczestnik synodu abp. Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Aleksander Bańka: W Synodzie nie chodzi o reformy doktrynalne, a o pojednaną różnorodność - 8.11.2024r. - Wiez.pl
Ten Synod został źle zapowiedziany od początku. Szczególnie w Polsce nie wiedzieliśmy, o co w nim dokładnie chodzi – mówi prof. Aleksander Bańka w podcaście „Zwięźle”.

Przeobrażenie Kościoła w duchu synodalnym szansą dla Kościoła w Polsce - 7.11.2024r. - eKAI.pl
W Rzymie zakończyło się zgromadzenie biskupów i delegatów z całego świata Synodu o synodalności. Teraz rozpoczyna się czas realizacji – zwraca uwagę Marcin Przeciszewski w komentarzu z cyklu #OpinieKAI.

Więcej świeckich w Kościele? - 7.11.2024r. - Archidiecezja Przemyska
Synod o synodalności toczący się w Kościele pomaga coraz lepiej zrozumieć rolę Kościoła we współczesnym świecie, a także docenić ludzi świeckich, jako tych, którzy tworzą wspólnotę wierzących.

Abp Galbas: Kościół ma obowiązek wychodzić do wszystkich środowisk - 7.11.2024r. - Niedziela.pl
- Kościół ma obowiązek wychodzić do wszystkich środowisk, zapraszać do rozmowy. Kościół, który pozostałby zamknięty w kościele, nie byłby do końca wierny swojej misji - mówi w rozmowie z KAI abp Adrian Galbas, metropolita warszawski nominat, były metropolita katowicki, pallotyn. Dodaje, że dziś Kościół w Polsce znajduje się niejako na granicy epok, a w przejściu tego trudnego okresu może bardzo pomóc Synod o synodalności, którego wcielenie w życie jest niezmiernie ważne.

Czy kapłaństwo ma płeć? [KOMENTARZ] - 6.11.2024r. - Misyjne.pl
Za sprawą chrztu świętego wszyscy przyoblekliśmy się w Chrystusa. Dlaczego zatem płeć ma przeszkadzać kobietom w działaniu in persona Christi (łac. w osobie Chrystusa)?

Delegaci na Synod: Świeccy są współodpowiedzialni za Kościół - 5.11.2024r. - Episkopat.pl
O tym, że Synod się nie kończy, a świeccy są współodpowiedzialni za Kościół – mówili polscy uczestnicy Synodu podczas konferencji prasowej pt. „Co dalej po Synodzie?”, która odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 5 listopada br.

Bp Robert Barron: Duch Święty prowadził Synod - 6.11.2024r. - Misyjne.pl
„Duch Święty prowadził nas tam, gdzie chciał, i nie pozwolił nam zboczyć z właściwej drogi” – tak podsumowuje swoje wrażenia z II sesji XVI Zgromadzenia Zwyczajnego Ogólnego Synodu Biskupów jeden z delegatów episkopatu USA na to wydarzenie, bp Robert Barron. Jednocześnie szeroko znany ze swej aktywności medialnej zauważa, że życie Kościoła to przede wszystkim ewangelizacja, a nie jedynie rozmowy.

Kard. Tagle: Serce Jezusa daje nadzieję zepsutemu światu - 5.11.2024r. - Vatican News
Odnowa Kościoła w misyjnej synodalności może być osiągnięta tylko wtedy, gdy w ufności, posłuszeństwie i pokorze odnosimy się do Trójjedynego Boga – mówi kard. Luis Antonio Tagle. Ostrzega, że jeśli ludzkie relacje nie zostaną oczyszczone Bożą łaską, cała misyjna synodalność może zostać zredukowana do biurokratycznych i legalistycznych postulatów. Nie będzie w tym serca, które płonie Duchem Świętym.

Ks. prof. Tomasz Wielebski: parafialne rady duszpasterskie to głos doradczy w parafii - 5.11.2024r. - eKAI.pl
– Działalność parafialnych rad duszpasterskich trzeba widzieć w kontekście uczenia się współodpowiedzialności za parafię. Parafialna rada duszpasterska jest głosem doradczym, ale proboszcz powinien poważnie rozważyć wskazania rady na drodze wzajemnego rozeznania. Proboszcz nie może traktować rady w sposób przedmiotowy – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Tomasz Wielebski, kapłan diecezji warszawsko-praskiej, kierownik Katedry Prakseologii Pastoralnej i Organizacji Duszpasterstwa Wydziału Teologicznego UKSW, przewodniczący Stowarzyszenia Polskich Pastoralistów.

Kapłaństwo kobiet? Papież powiedział, że to nie ten kierunek – polscy delegaci podsumowują Synod - 5.11.2024r. - Opoka.pl
Kobiety mogą pełnić rolę liderek we wspólnotach i prowadzić modlitwy. Papież dał jednak do zrozumienia, że nie ma mowy o diakonacie, albo kapłaństwie. Mówił o tym prof. Aleksander Bańka, który brał udział w watykańskich obradach Synodu o synodalności.

Konserwatywni biskupi z Niemiec: rzymski Synod może być lekarstwem na „Drogę Synodalną” - 5.11.2024r. - Opoka.pl
Choć z polskiej perspektywy zakończony 27 października Synod o synodalności może budzić wątpliwości, czterech konserwatywnych biskupów z Niemiec postrzega go jako szansę dla powstrzymania radykalnych postulatów niemieckiej „Drogi Synodalnej”.

Kard. Ryś: „Nie chcę Kościoła, który się bez przerwy spotyka na zebraniach” - 5.11.2024r. - stacja7.pl
Ze zdecydowaną krytyką niemieckiej „drogi synodalnej” wystąpili czterej niemieccy biskupi: Gregor Maria Hanke (Eichstätt), Stefan Oster (Pasawa), Rudolf Voderholzer (Ratyzbona) i kardynał Rainer Maria Woelki (Kolonia). Zaznaczyli, że określenie przez zgromadzenie we Frankfurcie czterech głównych tematów jako tych, które strukturalnie sprzyjałyby wykorzystywaniu seksualnemu, nie jest zgodne z obecnym stanem wiedzy” – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu.

Czy wierni powinni wybierać biskupów? [KOMENTARZ]- 4.11.2024r. - Misyjne.pl
Podczas ostatniej sesji Synodu Biskupów na temat synodalności zasugerowano konieczność większego wpływu wiernych na proces wyboru biskupów. Niektórym może pojawiła się taka myśl w głowie: a gdyby to właśnie świeccy wybierali swoich pasterzy?

Niemieccy biskupi wskazują na różnice między Synodem w Rzymie, a „drogą synodalną” - 4.11.2024r. - eKAI.pl
Ze zdecydowaną krytyką niemieckiej „drogi synodalnej” wystąpili czterej niemieccy biskupi: Gregor Maria Hanke (Eichstätt), Stefan Oster (Pasawa), Rudolf Voderholzer (Ratyzbona) i kardynał Rainer Maria Woelki (Kolonia). Zaznaczyli, że określenie przez zgromadzenie we Frankfurcie czterech głównych tematów jako tych, które strukturalnie sprzyjałyby wykorzystywaniu seksualnemu, nie jest zgodne z obecnym stanem wiedzy” – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu.

Synod, synod i po synodzie - 4.11.2024r. - Opoka.pl
Druga sesja synodu o synodalności (2-27 X 2024) minęła nie wzbudzając jakiegoś szczególnego zainteresowania. Nie widać entuzjazmu ze strony „katolewicy”, ponieważ jej oczekiwania się nie spełniły. Nie rozdzierają też szat „tradycjonaliści”, choć nadal obawiają się, że Synod przystopował tylko dlatego, że pewne sprawy „jeszcze nie dojrzały” – pisze o. Dariusz Kowalczyk, felietonista Opoki.

Kard. Grzegorz Ryś: funkcja w Kościele, która nie wymaga święceń, może być powierzona świeckim - 4.11.2024r. - Misyjne.pl
– Każda funkcja w Kościele, która nie wymaga święceń, może być powierzona osobie świeckiej; mężczyźnie lub kobiecie – mówi KAI kard. Grzegorz Ryś, podsumowując wyniki zakończonego w Rzymie Synodu Biskupów. Kardynał wyjaśnia co proponuje Dokument Końcowy Synodu. Propozycje reformy dotyczą nie tyle zmiany doktryny, co sposobu funkcjonowania Kościoła w kierunku budowania wspólnoty, zwiększenia udziału świeckich w procesie podejmowania decyzji i w pracy apostolskiej, a także większej przejrzystości i transparentności kościelnych struktur. Wyjaśnia też rolę jaką Synod przyznaje kobietom.

Teolodzy o Synodzie Biskupów: demokracja wzmocniła statek w suchym doku - 2.11.2024r. - Misyjnie.pl
XVI Zwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów o synodalności, które zakończyło się niespełna tydzień temu w Watykanie, nadal jest w Austrii przedmiotem teologicznych komentarzy.

Bp Jacek Grzybowski: czeka nas długi proces wprowadzania synodalności w nasze życie - 1.11.2024r. - Niedziela.pl
– Myślę, że przez najbliższy czas będzie nas zajmowało szukanie odpowiedzi na pytanie „jak przenieść to, co zostało wypracowane w Watykanie na wspólnotowe życie konkretnej parafii?” – zwraca uwagę bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną bp Grzybowski podsumowuje drugą sesję Synodu Biskupów o synodalności.

Kardynał Kasper: diakonat kobiet „teologicznie możliwy i duszpastersko uzasadniony” - 31.10.2024r. - Misyjnie.pl
Kardynał Walter Kasper wyraził poparcie dla wyników niedawno zakończonego w Watykanie XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Synod był „wydarzeniem prawdziwie historycznym”; tematu synodalności „nie można już skreślać ze stołu” – powiedział w rozmowie z portalem internetowym „communio.de”. Zdaniem niemieckiego purpurata ostateczny dokument jest na pewno wiążący – decydujący będzie teraz jego odbiór.

Francuski biskup: Kościół nie rozwija się przez rewolucję - 31.10.2024r. - Niedziela.pl
Edgar Beltrán (The Pillar): Jakie było doświadczenie Księdza Biskupa podczas Synodu? Wielu delegatów stwierdziło, że dyskusje na drugiej sesji były bardziej techniczne niż na pierwszej, czy Ekscelencja uważa, że warto było przeprowadzić tak długi proces?