Strona synod.org.pl nie publikuje oficjalnego stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii synodu. Służy prezentacji materiałów synodalnych, które mogą pomóc w przebiegu diecezjalnego etapu synodu. Działa pod patronatem Rady KEP do spraw Apostolstwa Świeckich, z ramienia jej przewodniczącego, abp. Adriana Galbasa.
Podsumowanie Synodu
Sprawdź jak Synod przebiegał w poszczególnych diecezjach oraz parafiach.
Zacznij tutaj!
ABC Synodu - sekcja dla wszystkich dla których temat synodu jest nowy - w 15 minut poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące synodu.
Dowiesz się też jak korzystać z naszego serwisu i co gdzie możesz znaleźć.
Spotkania synodalne on-line z Pogłębiarką
Zapoznaj się z raportem podsumowującym spotkania
w ramach Synodu on-line
Materiały o synodzie
Broszury przygotowane na potrzeby synodu
Przewodnik konsultacji synodalnych
Przewodnik ma służyć głównie koordynatorom spotkań, ale może być także pomocny każdemu, kto chciałby zrozumieć czym jest Synod o synodalności i na czym mają polegać konsultacje synodalne, do których zaproszony jest każdy, kto chce w nich uczestniczyć.
Zeszyt uczestnika konsultacji synodalnych
Zeszyt opracowany przez Archidiecezjalny Zespół Synodalny w listopadzie 2021 r. na podstawie wytycznych Vademecum Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów z września 2021 r.
Komplet materiałów dla organizatorów spotkań synodalnych
Zapraszamy do korzystania z poniższych materiałów, które zostały przygotowane jako pomoc do przeprowadzenia spotkań synodalnych w naszych wspólnotach.
Broszura synodalna
Broszura zawierająca m.in. ogólne wytyczne prowadzenia spotkań synodalnych, sugestie praktyczne, propozycja przebiegu spotkania synodalnego
Proces ułatwiania konsultacji synodalnych
Proces ułatwiania konsultacji synodalnych to bardzo wartościowa broszura przygotowana w celu wpierania kapłanów i świeckich w procesie przygotowywania i przeprowadzania konsultacji synodalnych.
Broszura o pracy w grupach synodalnych
Dokument przygotowany przez Archidiecezję Białostocką zawierający materiały (konspekt na 10 spotkań do pobrania), które stanowią pomoc do przeprowadzenia spotkań synodalnych przez różne grupy w parafii.
Forum wymiany doświadczeń - Synod 2021-2023
To forum zostało pomyślane jako miejsce wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy:
a. tymi, którzy przymierzają się do organizacji synodu w swoich parafiach/wspólnotach,
b. tymi, którzy mają już doświadczenie w organizacji synodu w swoim Kościele,
c. uczestnikami spotkań którzy zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.
A to wszystko po to, aby się wzajemnie inspirować, rozwiewać wątpliwości, pomagać w uniknięciu błędów samemu popełnionych. Tak, by ten synod stał się pięknym doświadczeniem Kościoła który podąża razem.
Najnowsze wpisy:
-
Szczęść Boże! Jesteśmy już po synodzie w naszej paraf...
Przez Rafał Dziedzic, 1 miesiąc temu
-
Szczęść Boże! Zgodnie z obietnicą (więcej w tym pości...
Przez Rafał Dziedzic, 1 miesiąc temu
-
Tworzenie syntezy w naszej parafii
Szczęść Boże! Po zakończeniu spotkań synodalnych (wię...
Przez Rafał Dziedzic, 2 miesiące temu
-
RE: Pomysły na informowanie parafię o synodzie
Szczęść Boże! Jesteśmy już po ostatnim spotkaniu. ...
Przez Rafał Dziedzic, 4 miesiące temu
-
RE: Pomysły na informowanie parafię o synodzie
Szczęść Boże! Jesteśmy już po dwóch spotkaniach synod...
Przez Rafał Dziedzic, 4 miesiące temu
-
RE: Relacja spotkań synodalnych w parafii św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi
Szczęść Boże! Na stronie parafii św. Teresy i św. Jan...
Przez Rafał Dziedzic, 4 miesiące temu
Najnowsze tematy:
-
Przez Rafał Dziedzic, 1 miesiąc temu
-
Tworzenie syntezy w naszej parafii
Przez Rafał Dziedzic, 2 miesiące temu
-
Infografika dotycząca synodu w internecie i serwisu synod.org.pl
Przez Rafał Dziedzic, 5 miesięcy temu
-
Przebieg synodu w różnych parafiach - zestawienie przygotowane przez Misyjne.pl
Przez Rafał Dziedzic, 5 miesięcy temu
ZNACZENIE LOGA SYNODU 2021-2023
Wielkie, majestatyczne drzewo, pełne mądrości i światła, sięga nieba. To znak głębokiej żywotności i nadziei, wyraża krzyż Chrystusa. Przywołuje Eucharystię, która świeci jak słońce. Poziome gałęzie rozchylające się jak dłonie lub skrzydła i sugerują jednocześnie Ducha Świętego.
Lud Boży nie jest statyczny: jest w ruchu, nawiązując bezpośrednio do etymologii słowa „synod”, które oznacza „wędrować razem”. Ludzi łączy ta sama wspólna dynamika, którą tchnie w nich to Drzewo Życia, od którego rozpoczynają swoją podróż.
Te 15 sylwetek podsumowuje całe nasze człowieczeństwo w jego różnorodności sytuacji życiowych, pokoleń i pochodzenia. Ten aspekt jest wzmocniony mnogością jasnych kolorów, które same w sobie są oznakami radości. Nie ma hierarchii wśród tych ludzi, są oni na tym samym poziomie: młodzi, starzy, mężczyźni, kobiety, młodzież, dzieci, świeccy, zakonnicy, rodzice, pary, samotni, zdrowi, niepełnosprawni; biskup i zakonnica nie są przed nimi, ale między nimi. W sposób naturalny dzieci i młodzież otwierają im drogę, nawiązując do słów Jezusa z Ewangelii: „Dziękuję Ci, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i uczonymi i objawiłeś prostaczkom” (Mt 11, 25) (…).
Materiały video
Archidiecezja Łódzka
Abp Grzegorz Ryś: w procesie synodalności ważne jest słuchanie Ducha Świętego.
Konferencja nt. Synodu o synodalności Kościoła wygłoszona przez arcybiskupa Grzegorza Rysia w Piotrkowie Trybunalskim podczas inauguracji Dominikańskiej Szkoły Wiary.
Archidiecezja Gdańska
1. Po co “synod o synodalności”?
Pierwszy z serii filmów wyjaśniających synod przygotowanych przez Archidiecezję Gdańską.
Diecezja Legnicka
O co w drodze synodalnej chodzi? Od czego wyjść, dokąd dość? Na czym się oprzeć? Na te i inne pytania odpowie bp Andrzej Siemieniewski w konferencji wygłoszonej podczas dnia wspólnoty Hallelu Jah.
Homilia papieża Franciszka na rozpoczęcie synodu
Pewien człowiek, bogacz, idzie na spotkanie z Jezusem, w chwili gdy „wybierał się On w drogę” (Mk 10, 17). Wiele razy Ewangelie przedstawiają nam Jezusa „w drodze”, gdy towarzyszy idącemu człowiekowi i słucha pytań, jakie nurtują i niepokoją jego serce. W ten sposób objawia nam, że Bóg nie mieszka w miejscach jałowych, w miejscach spokojnych, z dala od rzeczywistości, ale idzie z nami i dołącza do nas, gdziekolwiek jesteśmy, na wyboistych niekiedy drogach życia. I dziś, gdy rozpoczynamy drogę synodalną, zadajemy sobie wszyscy – papież, biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, bracia i siostry świeccy – pytanie: czy my, wspólnota chrześcijańska, ucieleśniamy styl Boga, który kroczy przez dzieje i uczestniczy w wydarzeniach ludzkości? Czy jesteśmy gotowi podjąć przygodę podróży, czy też, bojąc się nieznanego, wolimy schronić się w wymówkach typu „nie potrzeba” i „zawsze robiliśmy to w ten sposób”?
Odbywanie Synodu oznacza wspólne podążanie tą samą drogą, wspólne wędrowanie. Spójrzmy na Jezusa, który na drodze najpierw spotyka bogacza, potem słucha jego pytań, a w końcu pomaga mu rozeznać, co ma czynić, aby mieć życie wieczne. Spotkać, słuchać, rozeznawać: są to trzy czasowniki Synodu, na których chciałbym się skupić.
Spotkać. Ewangelia rozpoczyna się opisem spotkania. Pewien człowiek idzie na spotkanie Jezusa i klęka przed Nim, zadając Mu decydujące pytanie: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (w. 17). Pytanie tak ważne wymaga uwagi, czasu, gotowości spotkania z drugim człowiekiem i pozwolenia, by jego niepokój stał się dla nas wyzwaniem. Istotnie, Pan nie jest obojętny, nie okazje poirytowania czy zaniepokojenia, wręcz przeciwnie, zatrzymuje się z nim. Jest gotów na spotkanie. Nic nie pozostawia Go obojętnym, wszystko go fascynuje. Spotkanie twarzy, wymiana spojrzeń, dzielenie się historią każdej osoby: tak wygląda bliskość Jezusa. On wie, że spotkanie może zmienić życie. A Ewangelia jest pełna spotkań z Chrystusem, które podnoszą na duchu i uzdrawiają. Jezus nie śpieszył się, nie patrzył na zegarek, aby szybko zakończyć spotkanie. Był zawsze do dyspozycji osoby, którą spotykał, aby jej słuchać.
Także i my, rozpoczynający tę drogę, jesteśmy wezwani, by stać się ekspertami w sztuce spotkania. Nie w organizowaniu wydarzeń, czy rozważań teoretycznych nad problemami, ale przede wszystkim w poświęcaniu czasu na spotkanie z Panem i promowaniu spotkań między sobą.
Czasu, by uczynić przestrzeń dla modlitwy, adoracji – tej modlitwy, którą my bardzo zaniedbujemy: adorować, dać miejsce dla adoracji -, na to, co Duch chce powiedzieć Kościołowi; na zwrócenie się ku twarzy i słowu drugiego człowieka, na spotkanie twarzą w twarz, by dać się poruszyć pytaniami sióstr i braci, by pomagać sobie nawzajem, aby ubogacała nas różnorodność charyzmatów, powołań i posług. Każde spotkanie – jak wiemy – wymaga otwartości, odwagi, gotowości, by pozwolić sobie na wyzwanie, jakie stawia przed nami oblicze i historia drugiego człowieka. Podczas gdy czasami wolimy schronić się w relacjach formalnych, lub przywdziewać maski sytuacyjne – duch klerykalny i dworski: jestem bardziej monsieur l’abbé aniżeli ojcem -, spotkanie nas przemienia i często podpowiada nowe drogi, o których obraniu nie myśleliśmy. Dzisiaj po Anioł Pański przyjmę pokaźną grupę ludzi ulicy, którzy po prostu się zebrali, bo jest grupa ludzi, którzy chodzą ich słuchać, tylko po to, by ich słuchać. A od słuchania udało im się zacząć chodzić. Słuchanie. Często właśnie w ten sposób Bóg wskazuje nam drogi, którymi mamy podążać, wydobywając nas z naszych znużonych przyzwyczajeń. Wszystko się zmienia, gdy jesteśmy zdolni do prawdziwego spotkania z Nim i ze sobą nawzajem. Bez formalności, bez udawania, bez sztuczek (…).
Cele synodu
upamiętnianie, w jaki sposób Duch Święty prowadził drogę Kościoła w historii i wzywa nas dzisiaj, abyśmy byli razem świadkami Bożej miłości;
przeżywanie tego procesu kościelnego opartego na uczestnictwie i włączeniu, który da wszystkim – zwłaszcza tym, którzy z różnych powodów znajdują się na marginesie – możliwość wypowiedzenia się i bycia wysłuchanym, by przyczynić się do budowania Ludu Bożego;
dostrzeganie i docenienie bogactwa i różnorodności darów i charyzmatów, którymi Duch Święty obdarza w wolności, dla dobra wspólnoty i całej rodziny ludzkiej;
doświadczanie sposobów uczestnictwa w wypełnianiu odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii i zaangażowania w budowanie świata piękniejszego i lepszego do zamieszkania;
analizowanie tego, jak w Kościele przeżywana jest odpowiedzialność i władza oraz struktur, za pomocą których się to odbywa, ujawniając i dążąc do skorygowania stereotypów i wypaczonych praktyk, które nie są zakorzenione w Ewangelii;
wzbudzanie zaufania do wspólnoty chrześcijańskiej jako wiarygodnego podmiotu i rzetelnego partnera na drogach dialogu społecznego, uzdrowienia, pojednania, integracji i uczestnictwa, odbudowy demokracji, krzewienia braterstwa i przyjaźni społecznej;
odnowienie relacji między członkami wspólnot chrześcijańskich, jak również między wspólnotami a innymi grupami społecznymi, np. wspólnotami wyznawców innych religii i wyznań, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, ruchami ludowymi itp.;
wsparcie w docenianiu i przyswajaniu owoców ostatnich doświadczeń synodalnych na poziomie powszechnym, regionalnym, krajowym i lokalnym.
Wyzwanie synodalności
“To, czego domaga się od nas Pan, w pewnym sensie
jest już w całości zawarte w słowie „Synod”.
Wspólne podążanie – osoby świeckie, pastorzy, Biskup Rzymu
–to koncepcja łatwa do ujęcia w słowa,
ale nie tak łatwa do zrealizowania w praktyce.”
Papież Franciszek,
Przemówienie podczas uroczystości upamiętniającej 50.
Rocznicę ustanowienia Synodu Biskupów, 17 października 2015 roku
[fragmenty prezentacji “Ku Kościołowi Synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” przygotowanej przez Generalny Sekretariat Konferencji Biskupów]